راهنمای کاربردی زیارت اربعین؛ از شروع سفر تا پیاده‌روی

از آن‌جایی که این سفر در کشور همسایه عراق است و بعد مسافت در آن وجود دارد، بسیار ضروری است تا زائران با آمادگی بیشتری رهسپار شوند.

ایام اربعین حسینی در حال نزدیک شدن است و عاشقان و شیفتگان اباعبدالله الحسین(ع) خود را برای زیارت پیاده حضرتش آماده می‌‌‌کنند. قطعا رفتن به چنین سفری برای شیفتگان و والهان حضرت، سفری رؤیایی است که هر سختی را بر جان می‌‌خرند تا به فیض عظیم آن زیارت نائل شوند. اما از آنجایی که این سفر در کشور همسایه عراق است و بعد مسافت در آن وجود دارد، بسیار ضروری است تا زائران با آمادگی بیشتری رهسپار شوند.

در این گزارش به نکاتی کاربردی درباره سفر اربعین اشاره شده که در ادامه می‌خوانید.

امام جعفر صادق علیه السلام می فرمایند: اگر یکی از شیعیان ما به زیارت امام حسین علیه السلام برود، بازنمی‌گردد در حالی که تمام گناهانش بخشوده شده است. برای هر قدمی که برمی‌دارد، هزار ثواب برایش نوشته می‌شود، هزار گناه فراموش می‌شود و هزار مرتبه جایگاهش بالا برده می‌شود. (بحارالانوار، جلد ۱۰۱ ، صفحه ۲۵)

راهنمای سفر پیاده کربلا در راه امام حسین(علیه السلام)
میلیون ها نفر به قصد زیارت قبر امام حسین (علیه السلام) با پای پیاده به سمتکربلا حرکت می‌کنند! آیا شما هم علاقه‌مند هستید که به این سفر ملحق شوید؟

این راهنما را بخوانید تا بدانید که چگونه می‌توانید این سفر پیاده از نجف تا کربلا را طی کنید.

آغاز اعزام زائران اربعین حسینی با قطار

اطلاعات ضروری
میزان مسافت پیاده‌روی از شهر نجف تا کربلا: ۸۰ کیلومتر
تعداد ستون‌ها: ۱۴۵۲ ستون
فاصله بین هر ستون: ۵۰ متر ( ۲۰ ستون = ۱ کیلومتر )
زمان لازم برای پیاده‌روی: ۲۰ تا ۲۵  ساعت
زمان تخمینی سفر پیاده: ۲ تا ۳ روز
بهترین زمان شروع سفر: ۱۶ صفر
انتظار می‌رود در این تاریخ سفر تمام شود: ۱۸ صفر

چه کسانی می‌توانند در این سفر حضور یابند؟
همه افراد (مرد، زن، بچه، خانواده‌ها)

مسیر
از درب ساعت (باب الساعه) حرم حضرت علی (علیه السلام ) خارج شده و پیاده‌روی را مستقیم از کنار خیابان امام زین العابدین (علیه السلام ) یا خیابان امام جعفر صادق (علیه السلام) شروع کنید. این مسیرها را مستقیم بروید تا به بزرگراه کربلا برسید.

به سمت چپ رفته، جایی که هزاران نفر به صورت پیاده به سمت کربلا در حال حرکت هستند. به آن‌ها ملحق شوید و بعد حدود ۷۵ کیلومتر در ستون ۱۴۵۲ شما به حرم حضرت عباس علیه السلام خواهید رسید.

زائران اربعین در ۳۰۰ کیلومتری کربلا

دستورالعمل‌های پیاده‌روی
۱ . پیاده روی را از طلوع آفتاب آغاز کرده و در مغرب به طور کامل توقف کنید.
۲ . اولین شب را در یکی از موکب ها (کمپ یا حسینیه) در حدود ستون ۵۰۰ و دومین شب را حدود ستون ۱۰۰۰ بگذرانید.
۳ . مدت طولانی پیاده روی نکنید. هر زمانی لازم بود استراحت کنید.
۴ . در زمان نماز مغرب جایی را برای خواب بین صدها موکب (کمپ یا حسینیه) پیداکنید. نیازی به نگرانی نیست چون تعدادی زیادی از این موکب ها وجود دارد.
۵ . مراکز افراد گمشده در ستون های ۷۲ ، ۳۳۵ ، ۶۰۲ ، ۱۱۰۳ و حرم حضرت عباس (علیه السلام) قرار دارند. هر ۳ کیلومتر مرکز گزارش گمشدگان تعبیه شده است.

چه وسایلی همراه داشته باشیم؟
۱ . سعی کنید وسایل کم وزنی را با خود حمل کنید. نیازی به همراه داشتن غذا یا آب نیست چون مقدار زیادی غذا و آب در مسیر موجود است.
۲ . مقداری داروی اساسی برای ۲ یا ۳ روز پیاده روی همراه داشته باشید. با اینکه تعدادی کلینیک های کوچک و کمپ های درمانی در طول مسیر وجود دارند.
۳ . به جای همراه داشتن کیف دستی یا کیف خرید یک کوله پشتی سبک را به وسایلتان اختصاص بدهید.
۴ . برای جلوگیری از سرما خوردگی لباس های مناسب به همراه داشته باشید: جوراب، دستکش،کلاه، پوشش گوش، کاپشن و غیره
۵ . کرم مناسب برای تاول و عرق سوز به همراه داشته باشید. البته اگر میدانید مداوم دچار می شوید.
۶ . شما می‌توانید یک قرآن، دعا و زیارت جیبی به همراه داشته باشید. البته بهتر است این ها را درموبایل خود داشته باشید تا درحال پیاده‌روی گوش فرا داده یا بخوانید.
۷ . کفش های تازه و بسته بندی را نپوشید. بهتر است یک کفش مناسب و آزاد بپوشید.
۸ . پاسپورت و شارژر موبایل را حتما به همراه داشته باشید.

آغاز حرکت کاروان پیاده روی اربعین از ملاشیه خوزستان

یادداشت‌های مهم
۱ . همه خدمات در طول مسیر مانند اسکان، نوشیدنی‌ها، غذاها و حتی ماساژ به صورت رایگان ارائه می‌شود. نیازی به حمل مقدار زیادی پول نیست مگر که بخواهید به موکب‌ها (کمپ یا حسینیه) کمکی کرده باشید.
۲ . سرویس های بهداشتی فراوانی در طول مسیر قرار دارند و همین طور تعدادی از موکب ها نیز سرویس بهداشتی فرنگی دارند.
۳ . نیازی نیست نگران به پایان رساندن مسیر باشید. در هر جایی تصور کردید که دیگر توانایی ادامه دادن مسیر را ندارید می‌توانید از صدها ون، ماشین و یا اتوبوس‌هایی که در مسیر هستند برای رسیدن به کربلا استفاده کنید.
۴ . به طور متوسط ۹۹ / ۹۹ درصد تمامی زنان و مردان بالای ۱۰ سال بدون هیچ مشکلی در روز سوم مسیر را به پایان می‌رسانند.
۵ . از این‌که نام و آدرس هتل و یا حسینیه محل سکونت خودتان در کربلا را می‌دانید اطمینان حاصل کنید.
۶ . اگر که می‌خواهید تماس تلفنی داشته باشید بهتر است این کار را قبل از طلوع آفتاب انجام دهید به این خاطر که احتمالا به دلیل ترافیک بالای شبکه در طول روز با مشکل برخواهید خورد.

رهنمودهای دینی
۱ . کسانی که می‌خواهند به امام حسین علیه السلام خدمت کنند باید به یادشان باشد که صرفا برای دست یافتن به نزدیکی و مجاورت به خدا این کار را باید انجام دهند.
۲ . نمازهای یومیه را سروقت برپا دارید چرا که آن وظیفه اصلی ای بود که امام حسین برای آن شهید شد. همان طور این وظیفه را نسبت به بقیه کارها اولویت دهید.
۳ . فضای غم و اندوه زمان اربعین را با خنده و شوخی‌های نابه‌جا خراب نکنید.
۴ . اذکار سبحان الله، لا اله الا الله و الله اکبر را مکررا در زمان پیاده‌روی تکرار کنید که این‌ها از بهترین اذکار هستند.« وَتَزَوَّدُوا فَانَّ خَیْرَ الزَّادِ التَّقْوَى وَاتَّقُونِ یَا اولِی الاللْبَابِ » سوره بقره آیه(۱۹۷). به خواندن قرآن و دعا و مناجات‌ها نیز مداومت داشته باشید.
۵ . از تلف کردن غذاها و نوشیدنی ها بپرهیزید. صاحبان موکب ها باید به این موضوع دقت کنند و همین طور به زائران پیاده احترام بگذارند.
۶ . پاکیزه نگه داشتن اماکن مقدس و محلهای عمومی را دقت کنید.
۷ . به یاد امام غایب حضرت صاحب الزمان (علیه السلام) زیارت انجام داده و برای تعجیل در فرج ایشان بسیار دعا بخوانید.

شماره‌های مهم
اورژانس: ۱۰۴
افراد گمشده: ۰۷۸۰۱۳۰۰۵۶۱
احکام شرعی: ۰۷۸۱۴۶۵۱۳۵۳ 
اداره مرکزی: ۰۷۸۰۱۰۰۴۷۵۸ 

پیاده روی اربعین

توصیه‌ها در شهر کربلا و در حین زیارت 
۱- رفت و آمد به حرم مقدس حضرت امام حسین (ع) بهتر است ترجیحا در ابتدای صبح یا آخر شب صورت گیرد. ازدحام جمعیت در طول روز به شدت زیاد است و همین مسئله می‌تواند برای زواری که دارای کهولت سن یا ناراحتی قبلی و عروقی هستند مشکلاتی ایجاد کند.
۲- اگرچه امسال دمای هوا در شهر کربلا مناسب است، اما برای مقابله با رطوبت و تعریق ناشی از رفت و آمد در فشار جمعیت لازم است زوار پارچه یا دستمالی نیم‌تر به همراه داشته باشند.
۳- با توجه به ممنوع بودن بردن تلفن همراه و کیف دستی به داخل حرم و لزوم تحویل این وسایل به بخش امانات حرم مطهر، بهتر است حتی‌الامکان از همراه داشتن این وسایل خصوصا در روزهای اخیر خودداری کنید.

۴- با توجه به ازدحام جمعیت، از قرار گذاشتن با دوستان و خانواده در محدوده حرم حتی‌الامکان اجتناب گردد.
۵- افرادی که داروی مصرفی آن‌ها محدودیت ساعتی دارد (باید در صیح، ظهر یا شب مصرف شود) حتی‌الامکان داروی مورد نظر را همراه خود داشته باشند و مصرف آن را منوط به بازگشت به محل اسکان خود نکنند.
۶- از همراه داشتن کودکان نوزاد یا سن و سال کم در ساعات پرازدحام جمعیت حتی‌الامکان خودداری شود.

۷- افرادی که دارای بیماری عدم تنظیم فشار خون هستند، قطعا داروهای لازم را در مسیر زیارت و بازگشت از حرم بازگشت به همراه داشته باشند.
۸- اگر الزام و محدودیتی برای زمان بازگشت افراد از کربلا وجود ندارد (به عنوان مثال لزوم سفر به نجف برای بازگشت به ایران)، بازگشت از کربلا در شام اربعین به دلیل ازدحام جمعیت توصیه نمی‌شود.
۹- با توجه به ازدحام جمعیت و بی‌سابقه بودن آن در اربعین حسینی امسال، زیارت فوری و ترک محدوده ضریح مطهر امام حسین (ع) و حضرت ابالفضل العباس(ع) جهت بهره‌مندی دیگر زوار از حظ معنوی این زیارت مورد توجه قرار داده شود.

۴۲۴۲

کد خبر 813784

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 14 =