موضوع اف‌ای‌تی‌اف آن قدر داغ شده است که باب مناظره‌های غیرمستقیم را هم بین مسئولان باز کرده است. در میان مناظره توئیتی-تلگرامی عباس آخوندی و عباس‌علی کدخدایی نمونه بارز این جدال‌های مجازی است.

به گزارش خبرآنلاین، ماجرای آف‌آی‌تی‌اف (fatf) همچ‌نان محل بحث است و هر کسی از ظن خود در باب ان اظهار نظر می‌کند. در این میان رفت و برگشت‌های مهم‌ترین لایحه آن یعنی cft  دایره بحث را گسترده‌تر می‌کند تا جایی که مناظره‌های غیرمستقیم آن هم در فضای مجازی شکل گرفته است نمونه بارز این مناظره‌ها را می‌توان در جدال عباس‌علی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان با عباس آخوندی وزیر راه دید.

ماجرای جدال وزیر و سخنگو چیست؟
چندی پیش عباس آخوندی در توصیف مجراهای قانونی برای تصویب Fatf در یک یادداشتی انتقاداتی را به تصمیم مجمع تشخیص مصلحت نظام وارد دانست. او در این یادداشت نوشت: اخیرا شاهد پدیده‌ی بی‌سابقه‌ای در فرایند قانون‌گذاری کشور هستیم که پیش از این با آن روبه‌رو نبوده‌ایم. و آن این است که تمام ارکان قانون‌گذاری کشور از دولت و مجلس گرفته تا شورای نگهبان موضوعی را تصویب و عدم مغایرت آن را با قانون اساسی و شرع اعلام می‌کنند لیکن، ابلاغ رسمی آن به دلیل تشخیص ابتدایی مغایرت قانون مصوب با سیاست ابلاغی به تشخیص هیات نظارت بر اجرای سیاست‌های کلی وابسته به مجمع تشخیص مصلحت متوقف می‌ماند. هم‌زمانی این اتفاق با طرح پرونده‌ی ایران در FATF مخاطره این اظهار نظر را به شدت افزایش می‌دهد. در حالی‌که مجلس شورای اسلامی با تصویب لایحه‌های چهارگانه گام مؤثری در خروج ایران از لیست سیاه برداشت، این اقدام هیات نظارت گامی منفی تلقی می‌گردد.

او در بخش دیگری از یادداشت خود می نویسد: هرچند هیات عالی نظارت خود را از حیث حقوقی پاسخ‌گوی ملت ایران نمی‌داند، لیکن واقعیت این است که در پیشگاه تاریخ باید مسئولیت این زیان‌رسانی به منافع ملی ایران و ایرانیان را بپذیرد.

رفتار و دامنه‎‌ اختیاری که هیات عالی نظارت بر اجرای سیاست‌های کلی برای خود قایل است در شان رکنی برتر از قوای مجریه و مقننه و شورای نگهبان است.

یادداشت تلگرامی آخوندی

آخوندی همچنین در نامه ای به علی لاریجانی خواستار ورود مجلس به اظهارنظر سخنگوی شورای نگهبان در خصوص لایحه مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم (FATF) شده است.

نامه آخوندی به لاریجانی

این یادداشت آخوندی با واکنش از سوی کدخدایی مواجه شد به طوری که قائم مقام ایت الله جنتی در صفحه توئیترش خطاب به وزیر راه با هشتگ مجمع تشخیص مصلحت نظام نوشت: اطلاع از وظایف و اختیارات #مجمع_تشخیص_مصلحت نیازمند نامه نگاری به رئیس مجلس نیست. کافی است با تماس با دبیرخانه مجمع درخواست شود آیین نامه اصلاحی ارسال شود. قطعا همه ابهامات بر طرف خواهد شد. از وزیر راه انتظار آن است که بیراهه نرود.

توئيت کدخدایی

این توئیت کدخدایی نیز بدون پاسخ نماند و بلافاصله وزیر راه در واکنش به صحبت سخنگوی شورای نگهبان در کانال تلگرامش نوشت: مایه‌ی تاسف است که حقوقدان و سخنگوی شورای نگهبان قانون اساسی آیین‌نامه انتشار نیافته مجمع تشخیص مصلحت را حاکم بر قانون اساسی می‌داند.

قانون اساسی میثاق ملی، ثمرِ انباشتِ تجربه‌ی تاریخی و نتیجه‌ی مجاهدت‌های ملت ایران در عصر حاضر است. به نظر می‌رسد که قانون اساسی اگر دو نگهبان چون ایشان داشته باشد، نیاز به هیچ مهاجمی ندارد.

ترسم نرسی به کعبه ای اعرابی
کین ره که تو می‌روی به ترکستان است

یادداشت تلگرامی آخوندی

 29216

کد خبر 813808

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 2 =