ایرنا نوشت: وبسایت خبر.7 ترکیه با استناد به تفسیر حقوقدانان ترک اعلام کرد که آنکارا می تواند خواستار استرداد عاملان قتل خاشقچی به کشور از طریق پلیس بین الملل و یا حکومت آل سعود در راستای محاکمه آنها شود.

 این رسانه با انتشار گزارشی تحت عنوان 'ترکیه می تواند خواهان استرداد قاتلان شود' نوشت: حکومت آل سعود پش از گذشت بیش از دو هفته بالاخره تحت فشار بین المللی و پیگیری های قاطعانه ترکیه وادار به اعتراف در جنایت علیه خاشقچی شد ، اما در بیانیه خود مدعی مرگ این روزنامه نگار مشهور را حادثه ای در جریان جدال لفظی و فیزیکی وی با ماموران کنسولگری عربستان در استانبول شد.


جمال خاشقچی


این رسانه عدم پذیرش مستقیم قتل هدفدار خاشقچی و بیانیه حکومت آل سعود در این زمینه را موجب برانگیخته شدن خشم جهانیان عنوان کرد و نوشت: امروز همه نگاه ها به سوی اقدامات ترکیه در راستای روشن تر شدن هر چه بیشتر حقایق پشت پرده این جنایت دردناک و معرفی آمران آن است.


به نوشته خبر.7، گام های جدی ترکیه پس از اعتراف آل سعود به قتل خاشقچی، پس از پایان تحقیقات قضایی دادستانی کل استانبول آغاز خواهد شد و به رغم ادعای سعودی ها مبنی بر کشته شدن این روزنامه نگار در جریان دعوای فیزیکی، اقدامات دولت ترکیه اعم از بررسی های فنی ماموران امنیتی و غیره متوقف نخواهد شد.


این رسانه نزدیک به دولت ترکیه در ادامه این گزارش به انتشار و تشریح مصاحبه با چندین حقوقدان برجسته ترک در راستای پیگیری پرونده خاشقچی توسط آنکارا پرداخت و به نقل از جاوید تاتلی رییس انجمن حقوقدانان ترکیه نوشت: آنکارا نمی توانست مانع خروج محمد العتیبی سرکنسول عربستان شده و یا وی را دستگیر کند چرا که این شخص مصونیت سیاسی و دیپلماتیک داشت.


خبر.7 با استناد به توضیحات تاتلی افزود: غیر از مسئولان کنسولگری عربستان در استانبول، اگر فرد و یا افرادی در لیست دادستانی به عنوان متهم باشند، برای آنها پرونده قضایی تشکیل خواهد شد و در صورت خروج نیز، ترکیه با کمک اینترپل قادر به استرداد آنهاست اما رسیدگی به اتهامات این گونه افراد متهم به جنایت می تواند فرسایشی شود و تا 20 سال ادامه داشته باشد.


به گفته این حقوقدان، ترکیه نمی تواند رسیدگی به پرونده جنایت یک حکومت علیه خاشقچی را نزد دادگاه لاهه و یا دادگاه بین المللی کیفری مطرح کند چرا که این دادگاه فقط به پرونده های قتل عام، کشتار جنگی و نسل کشی رسیدگی می کند.


این رسانه با دکتر محمد ساری رییس مرکز تحقیقات عدالت ترکیه نیز به گفت و گو پرداخته و به نقل از وی نوشت:
تحقیقات قضایی درباره حادثه خاشقچی باید عمیق تر انجام شود چرا که همه اسناد و داده های مهم در ترکیه وجود دارد.
به گفته این کارشناس حقوقی، قتل یک فرد در ساختمان کنسولگری به واقع جنایت علیه بشریت است و می توان شکایتی را در دادگاه های بین المللی علیه مقامات آل سعود مطرح کرد.


محمد ساری تاکید کرد: اگر سرکنسول عربستان به طور مستقیم و یا غیر مستقیم در این جنایت نقش داشته باشد، حق درخواست استرداد وی توسط مقامات آنکارا برای محاکمه محفوظ است.
پایگاه اینترنتی خبر.7 به نقل از ساری افزود: نزدیکان و خانواده خاشقچی نیز که به لحاظ معنوی دچار آسیب شده اند، می توانند زمینه اقدام دادستان های بین المللی را علیه مقامات سعودی و آمران قتل این روزنامه نگار فراهم کنند.


این رسانه به سخنان نعمان کورتولموش معاون حزب حاکم عدالت و توسعه ترکیه اشاره کرد و با استناد به آن نوشت:
ترکیه این جنایت کثیف، غیر اخلاقی و غیر انسانی را که خلاف حقوق بین المللی است، پیگیری کرده و آن را رها نمی کند.
رجب طیب اردوغان رزییس جمهوری ترکیه روز گذشته در سخنانی در استانبول افزود که نتیجه آخرین تحقیقات در پرونده خاشقچی را روز سه شنبه در جلسه هفتگی حزب عدالت و توسعه در مجلس ترکیه اعلام خواهد کرد.


وی ماهیت فشارها و تهدیدهای اعمال شده علیه ترکیه را در حال تغییر عنوان کرد و ادامه داد:
برای اعلام واقعیات در پرونده قتل خاشقچی مصمم هستیم.
رئیس جمهوری ترکیه تاکید کرد که ما در این پرونده دنبال تحقق عدالت هستیم و همه واقعیت مربوط به این رویداد، به طور آشکار و عریان مشخص خواهد شد.


اردوغان همچنین ادامه داد: این مساله برای آنکارا یک اتفاق عادی و معمولی نیست و باید مشخص شود که آن 15 نفر مامور اعزامی از عربستان برای چه به ترکیه آمدند و آن 18 مقام سعودی چرا بازداشت شدند؟

وی یادآورشد که در روز سه شنبه به شکلی متفاوت در این زمینه صحبت و جزئیات این رویداد را بیان خواهم کرد.

به گزارش ایرنا، رسیدگی به پرونده قتل خاشقچی روزنامه نگار منتقد سعودی در ترکیه همچنان ادامه دارد و دیروز 25 شاهد دیگر در ارتباط با این پرونده به دادستانی شهر استانبول فراخوانده شدند.
همچنین روزنامه ینی شفق ترکیه سه روز پیش اعلام کرد که پرونده خاشقچی روزنامه نگار عربستانی که در اقدامی جنایتکارانه در ساختمان کنسولگری ریاض در استانبول به قتل رسیده، 45 نفر شاهد دارد که همه آنها تبعه ترکیه و کارمند محلی این کنسولگری هستند.


دادستانی استانبول سه روز پیش با فراخوانی 20 نفر از این افراد، اظهارات آنها را به عنوان شاهد ثبت کرد.
رسانه های ترکیه از جمله روزنامه ینی شفق اعلام کرده اند که همه کارکنان محلی کنسولگری عربستان سعودی در روز ناپدید شدن خاشقچی در ساختمان کنسولگری، به مرخصی اجباری فرستاده شده اند و دادستان استانبول نیز برای روشن شدن موضوع در صدد کشف علت و عوامل تصمیم گیرنده صدور دستور اعطای این مرخصی اجباری است.


مقام های دولت ریاض بامداد شنبه با صدور بیانیه ای به کشته شدن خاشقچی روزنامه نگار منتقد عربستانی در ساختمان کنسولگری سعودی در استانبول اعتراف و ادعا کردند که وی بعد از یک نزاع داخل این ساختمان کشته شده است.
پس از اعتراف به قتل خاشقچی روزنامه نگار منتقد توسط دولت سعودی ، برخی رسانه های ترکیه با طرح این پرسش که 'جسد خاشقچی کجاست؟'، خواستار ارائه پاسخ شفاف به این پرسش از سوی مقام های ریاض شدند.


در بیانیه دولت عربستان، تنها به قتل خاشقچی اشاره شده و درباره سرنوشت جسد وی اطلاعاتی عنوان و اعلام نشده است.
شبکه تلویزیونی ان.تی.وی نیز به گذشت بیش از 20 روز از قتل خاشقچی و ارائه نشدن اطلاعاتی درباره جسد وی اشاره کرد و افزود: بنا به اعلام یک منبع سعودی به خبرگزاری رویترز، جسد خاشقچی به یک همدست محلی برای معدوم سازی تحویل شده است.


در متن بیانیه دولت سعودی که نحوه قتل خاشقچی به شکل غیرباوری ترسیم شده، آمده است: عربستان سعودی اقدام های ضروری را برای آشکار شدن حقیقت آغاز کرده و یک تیم امنیتی را برای تحقیق درباره این موضوع و همکاری با همتایان ترکیه‌ای روانه این کشور کرد و یک تیم مشترک امنیتی میان ریاض و آنکارا تشکیل شد.


بر اساس این بیانیه، در پی تشکیل این تیم مشترک، برای تحقیق درباره این پرونده، اجازه ورود به کنسولگری عربستان سعودی در استانبول و منزل سرکنسول به مقام های امنیتی ترکیه داده شد.


بر این اساس، تحقیقات اولیه توسط دادستان کل عربستان نشان داد که مظنونان با توجه به وجود نشانه‌هایی درباره احتمال بازگشت خاشقچی به کشور برای ملاقات با وی به استانبول سفر کرده اند و رایزنی میان مظنونان و خاشقچی در خلال حضور وی در کنسولگری عربستان در استانبول روال منفی به خود گرفته و در نهایت منجر به درگیری و منازعه برخی از آنها با وی شده و سبب مرگ نامبرده و تلاش مظنونان برای مخفی کردن وقایع شده است.


بنا به بیانیه صادر شده از سوی دولت عربستان، در این پرونده 18 شهروند سعودی بازداشت شده اند.
با اعلام قتل خاشقچی توسط دولت سعودی، آمریکا در واکنشی حمایتگرانه از دولت عربستان و تنها با 'ابراز تاسف'، از بیانیه صادر شده درباره سرنوشت خاشقچی و اقدام علیه مظنونان شناسایی شده، تقدیر و اعلام کرد که ' ما کماکان تحقیقات بین المللی درباره این حادثه غم‌‌انگیز را رصد کرده و از اجرای عدالت به نحو به هنگام، شفاف و منطبق با رویه های قانونی حمایت می کنیم.'
رسانه های ترک نیز در نخستین واکنش به این بیانیه اعلام کردند که روایت رسمی عربستان در مورد قتل خاشقچی با اطلاعاتی که از تیم تحقیقاتی ترکیه در این خصوص درز کرده است، همخوانی ندارد.

52310

کد خبر 814363

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 0 =