چاپ کتاب شعری با موضوع بیابان لوت برای معرفی به کودکان

خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) نوشت: زهرا ملکوتی (مدیر پایگاه جهانی بیابان لوت خراسان جنوبی) از چاپ کتاب شعری با موضوع این اکوسیستم خبر داد و گفت: این اثر با عنوان «حسنی چه شاد و مبهوت میره بیابان لوت» به همراه تصاویری زیبا در ۱۲ صفحه برای معرفی شگفتی‌های بیابان جهانی لوت از جمله تپه‌های ماسه‌ای، پوشش گیاهی، جانوری و معرفی جاذبه‌های روستای دهسلم برای کودکان به صورت شعر و زبان ساده و شیوا چاپ شده است.

ملکوتی سپس با اشاره به اهمیت آموزش به کودکان در زمینه حفاظت از آثار ارزشمند تاریخی و طبیعی افزود: معرفی و حفاظت از این اثر جهانی و شاخص از دوران کودکی ضروری است. به منظور معرفی و شناساندن هرچه بهتر شگفتی‌های بیابان لوت، زیبائی‌های روستای دهسلم به کودکان، پایگاه جهانی بیابان لوت در استان برای چاپ این کتاب اقدام کرده است.

بیابان لوت

بیابان لوت با مساحتی حدود ۱۷۵ هزار کیلومتر مربع میان سه استان خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان و کرمان گسترده است. این محوطه در سال ۲۰۰۵ با دمای ۷۰.۷ درجه سانتیگراد، بیشینه گرم ترین مکان را در کره زمین ثبت کرد و نخستین اثر طبیعی ایران است که سال ۱۳۹۵ به شماره ۱۵۰۵ در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شد.

این اکوسیستم به سه بخش جغرافیایی لوت شمالی، لوت مرکزی که کلوت‌ها و تپه‌های ماسه‌ای در آن قرار دارد و لوت جنوبی که غنی‌ترین پوشش گیاهی این بیابان را دارد، تقسیم می‌شود.

پیشینه تمدنی بیش از پنج هزار سال در حاشیه بیابان لوت و کشف حدود سه هزار اثر تاریخی از این منطقه از جمله این یافته‌ها در این بیابان است.

46

کد خبر 814947

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 8 =