بیانیه پنج قدرت هسته‌ای دنیا درباره ان‌پی‌تی

ایرنا نوشت: وزارت خارجه روسیه اعلام کرد: پنج قدرت هسته ای جهان شامل روسیه، آمریکا، فرانسه، انگلیس و چین در بیانیه مشترکی بر پایبندی به پیمان منع گسترش سلاح های هسته ای(ان پی تی) تاکید کردند.

وزارت امور خارجه روسیه روز دوشنبه اعلام کرد: این کشورها در بیانیه مشترک خود در نشست کمیته اول مجمع عمومی سازمان ملل تاکید کردند که در همه عرصه ها از پیمان «ان پی تی» که 50سال از امضای آن می گذرد، حمایت می کنند. 


در بیانیه آمده است: این سند به پایه و اساسی مهم برای تلاش های بین المللی در مقابله با خطر انتشار سلاح های هسته ای در جهان تبدیل شده و امکان آغاز جنگ هسته ای را کم کرده است.
«ان پی تی شرایط برای پیشبرد و بکارگیری مشترک فناورهای هسته ای برای نیازهای انرژی، پزشکی، کشاورزی، صنعتی و برای فواید بشریت را ایجاد کرده است.» 


وزارت خارجه روسیه با استناد به این بیانیه آورده است: پیمان عدم اشاعه سلاح های هسته ای به کاهش تنش های بین المللی برای تقویت ثبات، امنیت و اعتمادسازی بین کشورها کمک می کند و امکان برای ایفای سهم در روند خلع سلاح هسته ای را فراهم می سازد.


در بیانیه آمده است: پنج قدرت هسته ای حمایت کامل و بدون تغییر خود را از ادامه فعالیت آژانس بین المللی انرژی اتمی که نقش تعیین کننده در اجرای ان پی تی و پیشبرد حداکثری همکاری ها در عرصه انرژی هسته ای صلح آمیز و بکارگیری تضمین ها در راستی آزمایی ماهیت صلح آمیز فعالیت های هسته ای کشورها ایفا می کند، اعلام کردند.


«مطابق با ان پی تی ما به مذاکره برای اتخاذ تدابیر موثر در خلع سلاح هسته ای در فضای حسن نیت و نیز قرارداد خلع سلاح کامل تحت کنترل کامل و موثر بین المللی پایبند هستیم.»
در بیانیه خاطرنشان شده است: ما از هدف نهایی جهان بدون سلاح هسته ای در شرایط امنیت برابر و تقسیم ناپذیر برای همه حمایت می کنیم و به ایجاد شرایط بین المللی مساعد برای پیشرفت در خلع سلاح هسته ای پایبند می مانیم.


در پایان بیانیه پنج قدرت هسته ای جهان گفته شده است: ما از همه کشورها می خواهیم به اجرای موفق پیمان ان پی تی پایبند باشند و شرایط برای اجرای آن را تامین کنند و به چالش های موجود و جدید برای انتشار سلاح های هسته ای در هر نقطه ای، پاسخ مناسب دهند.


پیمان منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای در دوران جنگ سر (ژانویه ۱۹۶۷ برابر با ۱۳۴۷) به صورت محدود بین چند کشور جهان منعقد شد.
این پیمان کشورهای جهان را به دو طبقه برخوردار از سلاح هسته‌ ای یا غیر برخوردار تقسیم می‌ کند و برخوردار کشورهایی هستند که تا پیش از ۱۱ دی ۱۳۴۷ سلاح هسته ‌ای را تولید و منفجر کرده باشند.


طبق این تعریف چین، فرانسه، روسیه، انگلیس و آمریکا به عنوان اعضای دایمی شورای امنیت به ‌طور رسمی دارای سلاح هسته ‌ای شدند.
تاکنون حدود ۱۸۸ کشور جهان به این پیمان پیوسته ‌اند اما هند، پاکستان و رژیم صهیونیتسی آن را امضا نکرده اند ضمن اینکه کره شمالی درسالیان اخیر با نشان دادن رسیدن خود به فناوری تولید سلاح هسته ای عملا از این پیمان خارج شد.


طبق این معاهده کشورهای دارای سلاح هسته‌ ای نباید به ‌طور مستقیم یا غیرمستقیم به کشورهای غیر برخوردار در راه تحصیل این سلاح کمک کنند و کشورهای غیر برخوردار متعهد می ‌شوند تا در این راه تلاش نکنند.


کشورهای برخوردار هم متعهد شده اند که فناوری هسته‌ای صلح آمیز را در اختیار غیربرخوردارها قرار دهند.

49311

کد خبر 820716

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 12 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • CA ۱۵:۳۵ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۸
    0 0
    مثل این است که پولدارها خودشان تصویب کنند که بی پولها نباید دنبال درامد زیادی باشند چون داشتن درامد بالا خیلی بده. حالا این پنج کشور هم تصویب کردند که بقیه کشورها نباید دنبال موضوع هسته ای باشند چون خیلی بده. بد. بد. بد. چیزهای بد فقط مختص این پنج کشور هست. خییییییلی مسخره است. نه؟