۲ نفر
۹ آبان ۱۳۹۷ - ۲۱:۵۹
احتمال رسیدن ایران به میزبانی جام‌جهانی؟ صفر درصد!

حرف‌های ضدونقیض جیانی اینفانتینو همچنان ادامه دارد. او درحالی که مجمع عمومی فیفا صراحتا ۴۸تیمی شدن جام جهانی را از سال ۲۰۲۶ تصویب کرده گفته ممکن است برای جام جهانی۲۰۲۲ تغییراتی در نحوه جام جهانی ایجاد و تیم‌ها زیاد شوند.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین؛ جانی اینفانتینو، رئیس فدراسیون جهانی فوتبال، می‌گوید احتمال دارد تعداد تیم‌های حاضر در جام جهانی از ۳۲ به ۴۸ به‌جای جام جهانی ۲۰۲۶، از رقابت‌های قطر در سال ۲۰۲۲ انجام شود.
اتفاقی که نیاز به رای‌گیری مجدد دارد و باید در مجمع عمومی فیفا برایش رای بگیرند.

اگر این تغییر انجام شود، آن‌گاه قطر باید در میزبانی جام جهانی ۲۰۲۲ با سایر کشورهای منطقه شریک شود.

پیش از این صحبت‌هایی در مورد احتمال همکاری ایران با قطر در میزبانی جام جهانی مطرح شده بود که اینفانتینو در پاسخ به آن گفته بود: ‌شاید. هرچیزی امکان‌پذیر است اما، باید گام به گام جلو برویم.
البته اینفانتینو این جمله را در تهران گفته بود و در ادامه در اروپا توضیح داد که منظورش برگزاری بازی ها نبوده چون هر کشوری بخواهد میزبان یکی از بازیها باشد، باید زیرساختهای مسابقات را داشته و از مجمع عمومی فیفا رای مستقل بگیرد.
کشورهایی چون بحرین، عربستان و امارات که روابطشان با قطر در کمترین حد است خیلی دوست داشتند این میزبانی به آنها میرسید یا در برگزاریاش نقشی داشتند ولی چنین افقی در روابطشان دیده نمیشود. قطری‌ها که در زمان پیروزی در مراسم انتخاب میزبان بازی‌های ۲۰۲۲ هزینه زیادی کردند و البته بعدها اتهامات زیادی هم به نحوه انتخابشان وارد شد و تمام دستاندرکاران آن انتخاب در رسواییهای مالی فیفا محروم شدند اما قطر برای رسیدن به توان میزبانی چنین رخدادی ناچار شده تمام زیرساخت‌های کشورش را در حد ساخت چند شهر جدید در دل صحراهایش افزایش دهد.
ورزشگاههای نو و افزایش سکنه کشور از راهکارهای قطریها برای توان برگزاری جام جهانی ۳۲تیمی بوده است اما یکباره افزایش تیم ها به ۴۸ کشور، توان میزبانی را به کلی از قطر میگیرد.

در حال حاضر قرار است تعداد تیم‌های حاضر در دور پایانی جام جهانی از سال ۲۰۲۶ که مسابقات با میزبانی آمریکا، کانادا و مکزیک برگزار می‌شود، افزایش پیدا کند.

اما رئیس فیفا اکنون می‌گوید که شاید این اتفاق چهار سال زودتر رخ دهد: «اگر ممکن باشد، چرا که نه؟ باید ببینم انجام چنین کاری عملی هست یا نه. ما با دوستان قطری و با دوستان‌مان از سایر کشورهای منطقه صحبت کرده‌ایم و امیدواریم که این کار انجام شود. اگر هم موفق نشویم، تلاش خودمان را کرده‌ایم. ما تلاش می‌کنیم چون همیشه می‌خواهیم کارها را به طرز بهتری انجام دهیم.»

بی بی سی این خبر را به نقل اینفانتینو که در مراسم افتتاح هیاتمدیره جدید کنفدراسیون فوتبال آسیا در کوالالامپور سخن می‌گفت، منتشر کرده است و آورده که او همچنین گفت که قصد دارد جام جهانی باشگاه‌ها را گسترش دهد. او گفت قصد دارد این مسابقات را به "یک رقابت جدی" و "هدفی برای هر باشگاهی در جهان" تبدیل کند.
طرح های توسعه‌ای اینفانتینو برای افزایش تعداد رقابتهای بینالمللی و درگیر کردن کشورهای کم بهره از رخدادهای جهانی در جهت کسب درآمدهای جدید، مخالفان بسیاری دارد. به‌طور مثال مهرداد مسعودی که عضو تیم برگزاری مسابقات جام جهانی ۲۰۲۲ قطر هم هست چندی قبل به خبرآنلاین گفت: «هنوز پربیننده ترین مسابقات جام جهانی و درآمدزاترینشان جام جهانی آمریکای ۹۴ بوده است و فیفا با افزایش تیمها لطمهای بزرگ به جذابیت بازی‌ها میزند و قطعا شبکههای بزرگ و اسپانسرها هم اصلا روی تیمهای کوچکتر هزینه نمیکنند و عملا جذابیت و درآمدها کاهش بیشتری پیدا میکند.»
با همه اینها اما اینفانتینو حتی اگر بتواند تعداد تیم‌ها را افزایش دهد، باز هم این شانس که ایران میزبان کمکی بازیها شود خیلی کم است چون جام جهانی بر مدار کسب درآمد است و ایران هیچ وقت حاضر نمی شود یکی از برگه های تضمین مالی فیفا را پر کند که یکی از دلایل پریدن میزبانی ایران در جام جهانی فوتسال عدم ارائه همین دست تضمینها بوده و زیرساختهای دیگری که هیچ کدامشان را ورزشگاه ها و شهرهای ایران ندارد و در تضاد با هنجارهاست.
با این ویژگیها ایران شانس بالایی در صورت تحقق رویای دور از دسترس اینفانتینو برای ۴۸ تیمی کردن جام جهانی قطر هم ندارد.

43258

کد خبر 821249

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 13 =