۰ نفر
۲۳ آبان ۱۳۹۷ - ۱۰:۵۸
از قبل برنده نیستیم

اصولگرایان اگر می‌خواهند در انتخابات سال ۹۸ اقبال به دست آورند از الان باید شروع به بازسازی و احیای سرمایه اجتماعی خود کنند و این اتفاق با شعار، حرف و سخنرانی انجام نمی‌شود.

حسین قربان‌زاده *

طبق تجربیات گذشته، دولت دوم یک رئیس جمهور اقبال چندانی ندارد بنابراین جریان مقابل از انتخابات شوراها شروع می کند و در دومینوی تعقیب قدرت در صدد کسب یکی پس از دیگری کرسی های انتخابی بر می آید.

الان برای اصولگرایان چنین بستری فراهم است. البته جریان اصولگرایی نباید فراموش کند که نارضایتی از وضعیت فعلی اقتصاد، در جامعه لزوما خیلی منتسب به دولت فرض نمی شود. اگرچه سیبل نگاه ها به سوی دولت است اما بالاخره افول سرمایه اجتماعی گریبان هر دو جریان را گرفته است.

اصولگرایان اگر می‌خواهد در انتخابات سال ۹۸ اقبال به دست آورند از الان باید شروع به بازسازی و احیای سرمایه اجتماعی خود کنند و این اتفاق با شعار، حرف و سخنرانی انجام نمی‌شود.

عده ای می گویند مشارکت در انتخابات مجلس آینده کاهش پیدا می کند بنابراین جریان تکلیفی اصولگرا می آید و اکثریت کرسی های مجلس را به دست می گیرد اما معتقدم به طور قطعی نمی توان چنین حرفی را زد چون بعضا نارضایتی هایی که الان وجود دارد ممکن است در قالب رأی دادن بروز و ظهور کند بنابراین برخلاف تصورهای باطل برخی افراد، اصولگرایان از قبل برنده نیستند.

البته درباره شائبه علاقه اصولگرایان به کاهش مشارکت عمومی در انتخابات برای تکرار تجربه انتخابات شورای شهر دوم و مجلس هفتم، می گویم چنین مسئله ای صحت ندارد. اصولگرایان خود را فرزند این انقلاب و سرباز ولایت می دانند بنابراین آگاه هستند که رهبر معظم انقلاب نگاه شان مشارکت حداکثری در انتخابات است.

مشارکت حداکثری برای جریان اصولگرا موضوعیت دارد، اگر کسی هم کوته نظرانه تحلیل می کند که کاهش مشارکت به نفع ماست، به معنی فاصله گرفتن آن فرد از مبانی اصولگرایی است والا مبانی جریان انقلابی اصولگرایی مشارکت حداکثری در انتخابات را دنبال می کند.

بستر برای توفیق اصولگرایان در انتخابات مجلس آینده فراهم است اما باید سابقه و کارنامه مشخصی را در حوزه اقتصاد خانوار همچون ترمیم قدرت خرید، کنترل تلاطم بازار، رفع بیکاری ارائه کنند.

البته جریانی که برای انتخابات فعالیت می کند، هم افزایی بین افراد ممکن است کار را بهتر پیش ببرد چون تجربه نشان داده شخصی کار کردن افراد در حوزه مجلس معمولا با شکست مواجه می شود. مردم در دوره انتخابات مجلس دهم نیز نشان دادند که بلوغ سیاسی شان به سطحی رسیده که جریانی موضوعات را نگاه می کنند بنابراین جبهه ای و تیمی کار کردن اولویت دارد.

* عضو شورای مرکزی جمعیت پیشرفت و عدالت

۲۱۴۲۱۴

کد خبر 822003

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 6 =