۱۰۴۹ میلیارد تومان، مالیات بنیاد مسکن در سال گذشته بود

طبق گزارش ارائه شده توسط سعیدی کیا در این مجمع، مالیات بنیاد مستضعفان در سال گذشته بیش از ۱۰۴۹۲ میلیارد ریال محاسبه شده که بر اساس قوانین تا مهلت مقرر قانونی پرداخت و مفاصا حساب دریافت می‌شود.

‌به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین و به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی، مجمع عمومی عادی سالیانه بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی برای عملکرد در سال ۹۶ با حضور ریاست بنیاد مستضعفان، اعضای هیات امنا و معاونت نظارت و حسابرسی دفتر مقام معظم رهبری، معاونان بنیاد و حسابرس برگزار شد.

مجمع عمومی عادی سالیانه بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی و تلفیقی گروه بنیاد برای عملکرد سال ۱۳۹۶ برگزار شد و طبق گزارش ارائه شده عملکرد بنیاد در حوزه اجتماعی و اقتصادی از رشد چشمگیری برخوردار بوده است.

گزارش رئیس بنیاد مستضعفان در مجمع عمومی عادی سالیانه

در جلسه مجمع رئیس بنیاد مستضعفان در بخشی از گزارش خود با اشاره به سیاست بنیاد در ورود شرکت‌ها به بورس گفت: در ۶ ماهه اول سال ۱۳۹۷ از تعداد ۶ شرکت که سهام آن‌ها عرضه شده، تعداد ۳ شرکت متعلق به بنیاد بوده است.

محمد سعیدی‌کیا افزود: به بیانی در سال ۱۳۹۶ سهام شرکت‌های فولاد کاوه جنوب کیش، دامپروری زاگرس شهرکرد، هتل پارسیان کوثر و در سال ۱۳۹۷ سهام شرکت‌های قیام اصفهان، بینالود نیشابور، شیشه سازی مینا در بورس عرضه شده است.

رئیس بنیاد مستضعفان با تشریح عملکرد بنیاد در کمک به پیشرفت و آبادانی مناطق محروم روستایی گفت: اعضای صندوق‌های خرد توسعه روستایی، هر چقدر که پس انداز کنند، ما هم به همان اندازه به این صندوق‌ها کمک مالی می‌کنیم به طوری که تابحال در ۱۴۴ روستا در قلعه گنج، روستاییان چهار میلیارد و سیصد میلیون تومان پس انداز داشته اند و بنیاد نیز حدود سه میلیارد و هشتصد میلیون تومان واریز کرده است.

وی تصریح کرد: بدین ترتیب با سرمایه‌ای بالغ بر حدود هشت میلیارد تومان، بیشتر از ده میلیارد تومان برای کار آفرینی و پیشرفت و آبادانی روستاها از محل موجودی صندوق و اقساط برگشتی وام داده شده است.

سعیدی کیا در مورد تسهیلات اشتغال‌زا بیان کرد: در همین راستا، تاکنون ۲۴۰۰ طرح با ۱۴۰۰ میلیارد تومان تصویب شده و ۲۱۰۰ طرح هم قرارداد بسته شده و تسهیلات گرفته اند و ۱۰۶۱ طرح نیز به بهره‌برداری رسیده است.

وی با اشاره به استفاده از جوانان در بنیاد افزود: ۱۱۰۰ جوان مستعد و متعهد شاغل در بنیاد شناسایی شده اند و تا کنون برای ۱۱۴ نفر از آن‌ها دوره‌های آموزش‌های مدیریتی برگزار شده و تا امسال ۳۰ نفر به عضویت هیات مدیره شرکت‌ها درآمده اند.

وی به تشکیل کمیته ریسک بنیاد اشاره کرد و گفت: در حال حاضر هیچ پروژه‌ای بدون بررسی ریسک برای سیر مراحل تصویب ارسال نمی‌شود ضمن اینکه به هر حال باید توجه داشت که همه این اقدامات و فعالیت‌ها در سال‌های رکود کشور انجام شده است.

عمده هزینه‌های برنامه‌ای بنیاد مستضعفان

بنابراین گزارش در سال ۱۳۹۶ معادل مبلغ ۸۱۷۰ میلیارد ریال در حوزه‌ی اجتماعی و محرومیت زدایی از طرف بنیاد هزینه شد که از جمله آن‌ها می‌توان به برخی موارد اشاره کرد.

تسهیلات طرح اشتغال‌زایی در مناطق روستایی کشور، خرید تجهیزات و ساخت مراکز درمانی، کمک به تهیه مسکن نیازمندان، کمک به اماکن مذهبی، کمک به سازمان‌ها و موسسات حمایتی، پیشرفت و آبادانی مناطق محروم از جمله منطقه قلعه گنج، اردوهای هفتگی دانش آموزی و کمک به ارتقاء تحصیلی دانش آموزان و همچنین طرح سلامت مادران باردار از آن جمله است.

همچنین بر اساس گزارش فعالیت سال ۹۶ بنیاد مستضعفان مبلغ ۳۸۵ میلیارد ریال کمک بلاعوض پرداختی برای تامین مسکن خانوارهای شهری و روستایی دارای حداقل دو عضو معلول پرداخت کرده است.

بخش دیگر گزارش مطرح شده در مجمع سالیانه بنیاد مستضعفان مرتبط با طرح‌های عمران، آبادانی و توانمندسازی بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی در مناطق محروم است.

این هزینه‌ها شامل، کمک به تجهیز بیمارستان ۳۲ تخت خوابی قلعه گنج، احداث مجتمع دامپروری با طرفیت سه هزار راس دام در قلعه گنج، احداث کارخانه رب گوجه فرنگی با پرداخت وام به بخش خصوصی، کارخانه روغن کنجد و احیا معادن منطقه قلعه گنج استان کرمان و ... است.

در این گزارش تاکید شده که با توجه به اثرات ارزشمند و موثر اجرای طرح «پیشرفت و آبادانی قلعه‌گنج» تجارب این طرح موفق در توانمندسازی مناطق دیگر از جمله شهرستان‌های لنده و چالدران استفاده خواهد شد.

برای سال ۹۶ و در راستای منویات مقام معظم رهبری و با تایید هیات امنای بنیاد مستضعفان در اجرای طرح حمایتی اهدای اسناد املاک علوی به واجدان شرایط و محرومان مناطق کم برخوردار کشور طی سال‌های ۱۳۹۵، ۱۳۹۴ و ۱۳۹۶ تعداد ۶۵۹۴۸ فقره قرارداد واگذاری املاک بنیاد منعقد شد که ۹۸.۵% به صورت رایگان به گیرندگان واگذار شده است.

حسابرسی بنیاد مستضعفان

در مورد حسابرسی از بنیاد نیز می‌توان گفت: از تعداد ۱۷۹ شرکت در سال ۹۶ که گزارش حسابرسی آن‌ها اخذ شده، تعداد ۱۵۱ شرکت اظهار نظر «مقبول» حسابرس را دریافت کرده اند که گروه بنیاد از این بابت، در وضعیت بسیار مطلوبی قرار دارد.

بنیاد فاقد شرکت با اظهار نظر مردود یا عدم اظهار نظر بوده است، در جلسه مجمع نظر حسابرسان قانونی نیز اینگونه قرائت شد: به نظر این موسسه، صورت‌های مالی یاد شده، وضعیت مالی گروه و بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی در تاریخ ۲۹ اسفند ماه ۱۳۹۶ و عملکرد مالی و جریان‌های نقدی گروه و بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی را برای سال مالی منتهی به تاریخ مزبور، از تمام جنبه‌های با اهمیت، طبق استانداردهای حسابداری، به نحو مطلوب نشان می‌دهد و گزارش حسابرسی بنیاد فاقد بند حسابرسی و بازرس قانونی بوده و اظهارنظر مقبول گزارش حسابرس در مورد آن اعلام می‌شود.

پرداخت مالیات در بنیاد مستضعفان

بنیاد در بخش پرداخت مالیات نیز عملکرد شفافی را داشته است، بر اساس سوابق پرداخت مالیاتی، طی سال‌های ۱۳۸۴ تا ۱۳۹۵، بنیاد مستضعفان در مجموع بیش از ۴۷۰۰ میلیارد تومان مالیات پرداخت کرده است.

مجموع پرداخت مالیاتی سالانه که از ۴۳۰ میلیارد ریال در سال ۱۳۸۴ به رقم بیش از ۹۹۰۲ میلیارد ریال در سال ۱۳۹۵ بالغ شده و نشان از تعهد و تاکید بنیاد بر قانون‌مندی و انجام تعهدات مالی بر اساس قوانین و مقررات مصوب است.

این رویه در سال ۱۳۹۶ نیز ادامه داشته است به‌طوری‌که براساس گزارش‌های حسابرسی، در این سال مالیات بنیاد مستضعفان بیش از ۱۰۴۹۲ میلیارد ریال محاسبه شده که بر اساس قوانین تا مهلت مقرر قانونی پرداخت و مفاصا حساب دریافت می‌شود.

17231

کد خبر 822113

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 12 =