وزیر اقتصاد: توان معجزه ندارم؛ از فردا سهم دولت را در یک بانک و دو شرکت واگذار می‎کنیم

فارس نوشت: وزیر امور اقتصادی و دارایی با بیان اینکه رتبه و جایگاه ایران در فضای کسب و کار با اهداف برنامه ششم و وزارت اقتصاد فاصله دارد، گفت: می‌توانیم از فردا سهم دولت در یک بانک و دو شرکت را واگذار کنیم و پذیره‌نویسی آن به زودی اعلام می‌شود.

فرهاد دژپسند وزیر امور اقتصادی و دارایی در معارفه خود که با حضور معاون اول رئیس جمهور در سالن مدرس وزارت اقتصاد برگزار شد، با اشاره به اینکه برگزاری این مراسم در شرایط کنونی و همزمان با روز ۱۳ آبان دو پیام دارد، اظهار داشت: این نشان از سختی کار و راه داشته که نیازمند از خودگذشتگی است، با تمام وجود آماده ایفای نقش در شرایط کنونی هستیم، اصرار کردم که اکرمی وزیر اقتصاد شود.

وی ادامه داد: این همت، توانایی و سرمایه انسانی وجود دارد تا برنامه‌ها و اهداف را پیگیری کنیم.

وزیر اقتصاد یکی از برنامه‌های خود را تشکیل هسته‌های اندیشه‌ورزی دانست و افزود: در یک تعامل ۴ جانبه از ظرفیت وزارتخانه، دولت، بخش خصوصی و دانشگاه استفاده خواهد شد تا در تدوین سیاست‌ها و برنامه‌های اجرایی برای عبور از بحران و اجرای سیاست‌های اقتصادی بهره ببریم.

وی با اشاره به اینکه نباید دارندگان کارت طلایی پشت در اتاق وزیر اقتصاد بنشینند، گفت: جنگ حیدری و نعمتی به سرانجام نمی‌رسد، تعامل و وحدت برای بالا بردن اعتلای نظام هدف است و برای آن گام مؤثر خواهیم برداشت.

دژپسند با اشاره به اینکه به نرخ دفتری دولت ۷ هزار هزار میلیارد تومان دارایی ثبت شده دارد، گفت: در این دوره باید از ۲۰ درصد آن به عنوان اهرم استفاده کنیم. شرکت‌های دولتی قابلیت زیادی برای مؤثرشدن در رشد اقتصادی دارند.

وی ادامه داد: نمی‌شود شرکتی که ۳ هزار میلیارد تومان دارایی دارد تنها نیم درصد بازدهی داشته باشد. اعتقاد ندارم برای داشتن سید (سهم دولت) حتماً سهامداری کنیم، با همکاری دولت می‌توانیم از فردا کار را شروع کنیم و سهم دولت در یک بانک و دو شرکت را واگذار کنیم که پذیره‌نویسی آن به زودی اعلام می‌شود.

دژپسند به مشکلات نظام بانکی پرداخت و گفت: دلیلی ندارد، بانک‌ها که با مشکلات و مضایق روبرو هستند، بنگاه‌داری کنند. آنچه داریم برای مردم است، بانک‌ها باید امکان اعطای تسهیلات داشته باشند، سبک‌سازی بانک‌ها و اصلاح نظام بانکی در دستور کار است و بانک باید به نقش و فلسفه وجودی خود عمل کند.

وزیر اقتصاد عنوان کرد: در مسائل تئوری نمی‌غلتم و پای اجرا خواهم بود.

وی با اشاره به سرمایه‌گذاری خارجی گفت: اگر قدر سرمایه‌گذار داخلی را ندانیم سرمایه‌گذار خارجی هم نمی‌آید و این دو، دو بال هستند. سرمایه‌گذار اگر در انبوهی از موانع درگیر شود اگر با موانع گمرکی، مالیاتی، بانکی روبرو شود، نمی‌تواند به هدف خود برسد، بهبود فضای کسب و کار با هدف برنامه ششم و وزارت اقتصاد خیلی فاصله دارد. نمی‌توان در یک جلسه بگوییم ۴۰۰ مجوز کاهش یافته و آنها را از در خارج کنیم اما از پنجره بیایند. علت بالا و پایین شدن رتبه کسب و کار ایران همین است. عزم جدی از سوی دستگاه‌ها نیاز است.

وی ادامه داد: توان و ادعای معجزه ندارم و خودم با تمام وجود در خدمت ملت خواهم بود.

17231

کد خبر 822156

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 9 =