۰ نفر
۱۳ آبان ۱۳۹۷ - ۰۹:۳۸
همه‌پرسی درباره آینده سیاسی ترامپ!

خیلی‌ها از انتخابات میان دوره‌ای به عنوان یک همه‌پرسی درباره آینده سیاسی ترامپ یاد می‌کنند.

صابر گل‌عنبری 

دوست و دشمن آمریکا منتظر انتخابات کنگره این کشور در سه شنبه آینده هستند. حضور یک رئییس جمهور متفاوت از بقیه روسای جمهور در راس قدرت در آمریکا اهمیت این انتخابات را مضاعف کرده است.

خیلی‌ها از این انتخابات به عنوان یک همه‌پرسی درباره آینده سیاسی ترامپ یاد می‌کنند. در میان کشورها، پیداست که روسیه، عربستان و کره شمالی خواهان پیروزی جمهوری‌خواهان و حفظ اکثریت آن‌ها در دو مجلس کنگره هستند. چین، ایران و عمده اروپا هم خواهان پیروزی دموکرات‌ها هستند. این را از رصد رسانه‌ها می‌شود حدس زد. در این میان، به نظر می‌رسد ایران این بار بر خلاف همیشه که جمهوری‌خواه و دموکرات را به یک چشم می‌دید و عده‌ای نیز عملکرد دموکرات‌ها را بدتر از جمهوری‌خواهان هم می‌پنداشتند، خواستار سلطه حزب دموکرات بر کنگره است. دلیل آن روشن است. این سلطه بسیار برای ترامپ در دو سال آینده چالش‌ساز خواهد بود.

همین جنگ قدرت میان کنگره و کاخ سفید می‌تواند تا حدودی سیاست‌های ترامپ در قبال ایران  را تحت الشعاع قرار دهد. اما هیچ تاثیری در اصل خصومت میان تهران و واشنگتن ندارد. همچنین این چالش‌ها در صورت تداوم سلطه جمهوری‌خواهان بر سنا به عزل ترامپ کشیده نمی‌شود.

اما نظرسنجی‌ها چه می‌گویند؟
بیشتر نظرسنجی‌های معتبر از پیروزی قاطع دموکرات‌ها در مجلس نمایندگان خبر می‌دهند. بنیاد 538 که مرجع معتبری در حوزه افکارسنجی سیاسی در آمریکاست، شانس این حزب را 84 درصد دانسته است. با این وجود، به نظر می‌رسد که رقابت‌ها بر سر کرسی‌های مجلس سنا بسیار تنگاتنگ است، اما احتمالا جمهوری‌خواهان اکثریت این مجلس را حفظ کنند. حزب دموکرات بعید است بتواند حزب جمهوری‌خواه را از اکثریت مجلس سنا بیاندازد، بدین دلیل که اساسا 26 کرسی از 35 کرسی که بر سر آن‌ها رقابت انتخاباتی وجود دارد، در اختیار حزب دموکرات‌ است و فقط می‌ماند 9 کرسی جمهوری‌خواهان که پیش‌بینی نمی‌شود دموکرات‌ها بتوانند هم دو کرسی از آن‌ها تصاحب کنند، هم کرسی‌های فعلی خود را حفظ کنند تا حائز اکثریت شود.

جبهه‌آرایی در این دوره انتخابات به اوج خود رسیده است. باراک اوباما شخصا ایالت به ایالت و شهر به شهر به دنبال کسب رای برای دمکرات‌هاست و دونالد ترامپ نیز فعال‌تر از روسای جمهور آمریکا که انتخابات در دوران مسئولیت‌شان برگزار می‌شد، کار می‌کند.

ترامپ به شدت نگران است که جمهوری‌خواهان اکثریت مجلس نمایندگان و حتی سنا را هم از دست بدهند. به همین خاطر سیاست‌ ضد مهاجرتی خود را تشدید کرده و اخیرا مخالفت خود را با اعطای تابعیت آمریکایی به تولدیافتگان در این کشور اعلام کرد تا سفیدپوستان تندرو بیشتری را به پای صندوق‌ها بکشاند. این سیاست وی با واکنش پل رایان رئیس جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان مواجه شد. ترامپ در واکنش به این انتقاد گفت که رایان باید به جای این کار بر حفظ اکثریت جمهوری‌خواه متمرکز شود.

دموکرات‌ها به خوبی توانسته‌اند از این سیاست‌های ترامپ بهره‌برداری کرده و آرای خاکستری را به نفع خود جذب کنند. این را می‌توان از لابلای استقبال گسترده در جریان "رای‌گیری زودهنگام" در برخی ایالت‌ها مشاهده کرد که جوانان و غیر سفیدپوستان مشارکت گسترده‌تر از دوره‌های قبل داشتند. شرکت افکارسنجی "تارگت اسمارت" می‌گوید که بیش از یک میلیون و پانصد هزار نفر از افراد زیر سی سال رای‌ زوهنگام داده‌اند که این آمار در چهار سال قبل 563 هزار نفر بود. بیشتر این آرا به سبد دموکرات‌ها ریخته شد.

 چند نکته:
کنگره آمریکا از دو مجلس نمایندگان (435 نماینده) و سنا (100 نماینده) تشکیل می‌شود. در حال حاضر جمهوری‌خواهان 236 نماینده و دموکرات‌ها 193 نماینده در مجلس نمایندگان دارند و 6 کرسی دیگر به دلایل مختلف از جمله استعفا خالی است. در مجلس سنا هم جمهوری‌خواهان 51 کرسی و دموکرات‌ها 47 کرسی دارند.
- انتخابات کنگره آمریکا همزمان با انتخابات ریاست جمهوری برگزار می‌شود، اما این انتخابات پس از دو سال از دوره چهار ساله ریاست جمهوری مجددا برگزار می‌شود که به آن انتخابات میاندوره‌ای کنگره گفته می‌شود. در آن کلیه اعضای مجلس نمایندگان مجددا انتخاب می‌شوند، ولی انتخابات مجلس سنا تنها برای یک سوم از کرسی‌های آن برگزار می‌شود. دوره نمایندگی اعضای آن هم 6 سال است.
- سن نامزد مجلس نمایندگان باید 25 سال تمام باشد و 7 سال از تابعیت آمریکایی او گذشته باشد و در ایالتی زندگی کند که برای آن کاندید شده است.
- سن نامزد مجلس سنا باید 30 سال باشد و 9 سال از تابعیت آمریکایی او گذشته باشد و در ایالتی زندگی کند که برای آن کاندید شده است.
- همزمان، انتخابات فرمانداران 36 ایالات از 50 ایالت آمریکا هم برگزار می‌شود. فرمانداران 33 ایالت از 50 ایالت و 23 ایالت از 36 ایالتی که انتخابات آن برگزار می‌شود، جمهوری‌خواه هستند.

52310

کد خبر 822237

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 7 =