توضیح حیدریان به چالش‌های سازمان سینمایی/ در وزارت ارشاد می‌مانم

مهر نوشت: محمدمهدی حیدریان در واپسین روزهای تصدی ریاست سازمان سینمایی، سامان دهی وضعیت اصناف سینمایی را جدی‌ترین چالش پیش روی رییس آینده این سازمان دانست.

محمد مهدی حیدریان رییس سازمان سینمایی که به واسطه قانون منع به کارگیری بازنشستگان در آستانه خداحافظی از این سازمان قرار دارد، عصر امروز یکشنبه ۲۰ آبان، در حاشیه بازدید از سی و پنجمین جشنواره فیلم کوتاه تهران و در جمع خبرنگاران درباره نگرانی‌های موجود در میان خانواده سینما درباره سرانجام سازمان سینمایی گفت: «آنچه مسلم است از ابتدای سال گذشته در سینما همه امور بر اساس یک برنامه جامع پیش رفته و قطعا این برنامه در آینده نیز ادامه پیدا خواهد کرد، هم وزیر محترم و هم ما که در این زمینه فعال هستیم قرارمان برهمین بوده است که این برنامه جامع حداقل تا پایان این دولت ملاک کار باشد و به نظر می رسد در این زمینه نگرانی ای وجود نداشته باشد.»

حیدریان درباره ادامه فعالیت در حوزه سینما پس از وداع با سازمان سینمایی هم تأکید کرد: «در وزارت ارشاد خواهم ماند و در کنار سینما هم هستم، دیگر برای جدا شدن من از سینما دیر شده است.»

رئیس سازمان سینمایی درباره ارزیابی‌اش از دوران ریاست خود بر سازمان سینمایی هم تأکید کرد: «از ابتدای قبول این مسئولیت تأکید اصلی‌ام عمل و تعهد به برنامه بوده است. برنامه‌ای که همه بخش‌های سینما منظومه‌وار در آن تعریف شده و براساس آن هم حرکت کنند. گزارش کاری بر همین اساس درباره یک و نیم سال گذشته آماده شده است که به زودی منتشر خواهد شد و براساس آن می توانید درباره عملکرد ما براساس این برنامه قضاوت کنید. اگر میثاق همه ما حتی بر نقد برنامه باشد آن وقت هم درخواست‌ها از مدیران مشخص‌تر می‌شود و هم جهت حرکت روشن‌تر است.»

او با تأکید براینکه در زمینه سکان‌داری سازمان سینمایی مشورت لازم را به وزیر ارشاد خواهد داد، مهمترین پیشنهاد خود به رئیس بعدی سازمان را این‌گونه تشریح کرد: «حتما مهمترین پیشنهادم حرکت در چارچوب برنامه و قانون است و فکر می‌کنم قاعدتا تعهدی که وزیر محترم ارشاد از رئیس بعدی سازمان خواهد گرفت، همین خواهد بود.»

حیدریان درباره مهمترین چالش پیش روی رییس آینده سازمان سینمایی هم تأکید کرد: «به نظرم صنوف مهمترین موضوع امروز سینمای ایران هستند که باید از برزخ فعلی خارج شوند. اگر صنوف می‌خواهند میدان‌داری کنند، که چاره‌ای هم جز این نداریم، باید مسئولیت‌پذیر هم باشند. گاهی به نعل زدن و گاهی به میخ زدن برخی اصناف دردی از سینما دوا نخواهد کرد و سردرگمی‌ها را هم تشدید خواهد کرد. وزرات ارشاد هم به این سمت حرکت خواهد کرد و به خصوص در حوزه سینما در چارچوب همان برنامه جامع وضعیت صنوف را هم سامان خواهد داد. وزارت کار هم پشتیبان این حرکت خواهد بود و ان شالله در آینده صنوفی واحد در بخش های مختلف خواهیم داشت.»

حیدریان درباره تغییر موضع برخی صنوف نسبت به عملکرد خود پس از انتشار خبر خداحافظی‌اش از سازمان سینمایی و انتشار برخی بیانیه‌ها و نامه‌های انتقادی هم گفت: «ما در مقام رئیس سازمان سینمایی نسبت روشنی با اصناف داشته‌ایم و این نسبت همچنان برقرار خواهد بود. همچنان سختگیرانه در جهت مصالح سینما و با همراهی اصناف سینمایی پیش خواهیم رفت و اندک تلاطم‌های مقطعی و موضعی تغییری به وجود نخواهد آورد.»

رییس سازمان سینمایی درباره برخی شنیده‌ها درباره رایزنی با فیلم‌سازان برای رونمایی از آثار خود در جشنواره جهانی فیلم فجر به جای بخش ملی هم گفت: «حتما این اتفاق نمی‌تواند رخ دهد چرا که ظرفیت پذیرش فیلم ایرانی در جشنواره جهانی فجر محدود است. مضاف بر این‌که این دو رویداد تعارضی با هم ندارند و جشنواره جهانی را بخش بین‌المللی جشنواره ملی فیلم فجر می‌دانیم. فارغ از گمانه زنی برخی رسانه‌ها، دبیران جشنواره هم حتی‌المقدور بدون تغییر خواهد بود مگر آنکه اتفاق خاصی رخ دهد. به نظرم هماهنگی این دو جشنواره در سال جاری بیشتر هم خواهد بود.»

او درباره تأثیر تلاطمات اقتصادی بر برگزاری دو جشنواره ملی و جهانی فجر هم گفت: «جشنواره ملی که سال گذشته با حدود ۴۰ درصد هزینه برگزاری سال گذشته‌اش برگزار شد و امسال هم تلاش‌هایی آغاز شده و ما هم حمایت‌های لازم را برای جذب اسپانسر خواهیم داشت، تا هزینه‌ها به نسبت شرایط اقتصادی کاهش پیدا کند. بخشی از این کاهش با صرفه‌جویی اتفاق می‌افتد و بخشی هم با محدودتر برگزار شدن برخی قسمت‌ها.»

حیدریان در پاسخ به اینکه کدامیک از برنامه‌هایی که در ابتدا برای سینمای ایران در نظر داشته است در دوران مسئولیتش اجرایی نشده است، توضیح داد: «برنامه‌ای که داشتیم همان چشم انداز ۱۰ ساله است که حرکت در قالب آن آغاز شده است. قاعدتا در حوزه نرم‌افزاری این حرکت بطئی‌تر است و محصول آن را آرام تر می‌توان احساس کرد. من از بخشی ناراضی نیستم اما امید و انتظارم از دست‌اندرکاران حوزه‌های مختلف خیلی بیشتر بود. در بخش‌هایی حدس می زدم مسائل اقتصادی، منافع اقتصادی و منافع شخصی، مانع از اجماع شود که همین اتفاق هم افتاد اما از زمانی به بعد بنا را بر این گذاشتیم اگر می‌توانیم با کمی هل دادن کارها را پیش ببریم این کار را بکنیم.»

رییس سازمان سینمایی درباره نگرانی بابت ادامه یافتن توجه به ناشنوایان در اکران‌های سینمایی که از دستاوردهای دوره مدیریت او بوده است هم تأکید کرد: «این مسئله از غفلت‌های تاریخی بود که باید برطرف می‌شد، امید هم داریم که در آینده توجه به این قشر توسعه پیدا کند. کمااینکه بخشی از همان برنامه‌ای که به آن اشاره کردم ناظر به همین توجهات است و ان‌شالله با سرعت بیشتری هم ادامه پیدا خواهد کرد.»

حیدریان در پاسخ به سوال دیگری درباره سامان‌دهی صنف تهیه‌کنندگان و سرانجام اختلاف‌ها در میان اعضای این صنف هم گفت: «بخشی از این اختلاف‌ها را نمی‌توان کتمان کرد. صنف تهیه‌کنندگان یکی از با اهمیت‌ترین صنوف سینمایی است که رفتنش در یک کالبد واحد با دست‌اندازهایی مواجه شده اما حتما تلاش‌ها در این زمینه به نتیجه خواهد رسید چراکه چاره‌ای جز این نداریم. پیگیر هستیم تا تلاش‌ها برای رفع این اختلافات به سرانجام برسد.»

۱۷۲۴۳

کد خبر 824117

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 5 =