۰ نفر
۲۲ آبان ۱۳۹۷ - ۰۹:۱۰
بازگشت لک لک سیاه کمیاب به سیستان

ایسنا نوشت:سرپرست اداره حفاظت محیط زیست زهک گفت: یک قطعه لک لک سیاه کمیاب توسط محیط بانان شهرستان زهک مشاهده شد.

 ‌حامد شهرکی با اعلام این خبر افزود: در جریان گشت و کنترل یگان حفاظت محیط زیست این اداره، یک قطعه لک لک سیاه در منطقه چاه نیمه های زهک مشاهده شد.

وی بیان کرد: لک ‌لک سیاه پرنده‌ ایست به طول حدوداً 95 سانتیمتر، دارای پر و بال سیاه براق، آبزی است و به واسطۀ سر، گردن و پشت سیاهش، کاملا از حاجی لک ‌لک‌ها متمایز است. منقار و پاهایش بلند و قرمز رنگ است. در پرندۀ جوان، منقار و پاها سبز رنگ است. زیر تنه کاملاً سفید، سر و پشتش سیاه با جلای بنفش و سبز و چشمانش قهوه‌ای رنگ است. نر و ماده همشکل‌اند. عمدتاً از ماهی و گاهی از حشرات، ملخ‌ها، سمندرها و نیز از جوندگان و پستانداران کوچک، مارها و مارمولک‌ها تغذیه می‌کند.

وی اظهار کرد: لک لک سیاه از جمله پرندگان کمیاب ایران است. این پرنده در نواحی آب‌های شور و شیرین، رودخانه‌های کم‌عمق با ساحل شنی، کانال‌ها، جزایر، اراضی سیلاب‌ گیر و نواحی پر درخت کنار دریاچه‌ها به سر برده و معمولاً روی درختان آشیانه می‌سازد. لک ‌لک سیاه پرنده‌ای تک زی و دیر انس است که به تنهایی یا دسته جمعی مهاجرت می‌کند.

شهرکی خاطرنشان کرد: در سنوات گذشته نیز محیط بانان شهرستان نیکشهر حضور این پرنده را در آب بندهای خاکی این شهرستان ثبت کرده اند.

46

کد خبر 824521

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 1 =