دفاع روزنامه اطلاعات از تئاتر لاکچری بینوایان: بسیاری از مردم هندوستان فقیرند، اما سینما در آنجا پرسود است

روزنامه اطلاعات نوشت:بینوایان، عنوان معروفترین داستان و رُمان در عالم است. داستانی عاشقانه، در بحبوحه انقلاب کبیر فرانسه و مالامال از لحظه‌های تراژیک و صحنه‌های تلخ و شیرین. عرصه نبرد خیر و شرّ، خطا و اصلاح، توانگر و بینوا…

این داستان گاهی باصدها و حتی هزارها بازیگر و دست‌اندرکاران به صحنه تئاتر پا گذاشته یا بر پرده نقره‌ای سینما جان گرفته است.

این اولین نمایش بینوایان در ایران نیست و اجرای بینوایان در ایران هم مثل دیگر نقاط جهان، سابقه‌ای طولانی دارد.

تئاتر ایران تقویت نشد و بیش از این که هست باید تناور و بارآور می‌بود. تئاتر می‌توانست مثل سینما و ورزش و دیگر شاخه‌های هنر و فراغت، نقش مهمی در ساختن ذهن و روان ایرانیان داشته باشد. امروزه از صنعت و سرمایه‌ی عظیم در باب هریک از این موضوعات و مسایل سخن گفته می‌شود، زیرا به تفکر و تربیت انسانها کمک می‌کند و همبستگی و روابط سالم اجتماعی را مستحکم می‌سازد.‏

تیتر یکی از روزنامه‌های کشور در این‌باره را دیدم که بسیار دلسرد کننده بود: «بینوایان به روایت توانگران»! انگار قرار است یا قرار بوده روحوضی در آبادی و دهستانی برگزار شود اما به جایش خان و مباشر تصمیم گرفته‌اند مطرب و مجلس بسازند و سفره پلوخوری راه بیندازند!! در اعماق ذهن برخی دوستانمان چه می‌گذرد که هر سرمایه‌گذاری و کار و هنری را با انگ و رنگ تباه می‌کنند و لذت و فرصت اندکی را که برای هنر پدید می‌آید به ضد آن بدل می‌کنند.

مهم نیست این نمایش عوامانه است یا روشنفکرانه! برداشتی اصیل است یا اقتباسی دون‌مایه! نقد و منطق همیشه کمک‌حال هنر و فکر است، اما شعار و شلوغی و برچسب و انگ، جامعه را مسخ و منگ می‌کند. مخصوصاً در جامعه‌ای که فرصت صحنه‌آرایی برای هنر در آن اندک است. وقتی از صنعت سینما یا تئاتر صحبت می‌کنیم بازار تعیین‌کننده است. نقد مناسبات غلط لازم است. افشای رانت ضروری است و موجب سربلندی روزنامه‌نگاران، اما ستارگان و نمایش و اصل کار را تباه نکنید. فرصت‌های ما اندکتر از آن است که می‌پندارید.‏

بسیاری از مردم هندوستان فقیرند اما سینمای بزرگ عامه پسند و صنعت سینمای بالیوود، منشاء شغل و درآمد و تجارتی است که تصورش برای ما مشکل است. آیا یک کار هنری۳۰۰ نفره در ایران که چند ستاره محبوب عموم در آن نقش‌آفرینی کنند، خیلی غریب است؟ کارهای بزرگ در هنر و تئاتر از یک نقطه باید آغاز شود و ما همان نقطه اول را زمین می‌زنیم.

1717

کد خبر 824775

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 2
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • سعید IR ۰۷:۱۹ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۳
  1 0
  مردم هندوستان فقیرند ولی همان مردم امکان دیدن فیلمهای بالیوودی را دارند که دلیل رونق سینمای هند هم اقبال مردمی با جمعیت سینماروی چند صد میلیونی آن سرزمین است. اما قیمت بلیط این نمایش و محل اجرای آن همگی از نمایشی برای یک طبقه مرفه را به ذهن متبادر میکند. قیاسی کاملا اشتباه.
 • کریم IR ۰۸:۰۶ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۳
  0 1
  اول اینکه عده ای خیلی مطلب رو بزرگ میکنند و عادت دارند به نسنجیده حرف زدن .... حدود 300 نفر دراین کار دارند همکاری میکنند و حدود یکماه طول میکشه و فقط و فقط در یک محل برگزار میشود و مثل سینماست که بشود در چندین و چندین مکان آنرا برگزار کرد..... و باید این 300 نفر رو نان داد نان داد نان داد علاوه بر اینکه باید برای همین مدت نیز پول جا و مکان را نیز پرداخت کرد و آن مکان نیز کارگز و خدمات و مسئول دارد که .... چرا ما اینقدر مسائل رو سطحی بهش فکر میکنیم و عده ای دارند در این مملکت میلیارد میلیارد میدزدند ولی فقط برای چند روز اعتراض میکنیم؟؟!؟!؟؟!