تحلیلگر روس: هدف واشنگتن، اخاذی از تهران است

رهبر ایران در اظهارنظری صریح اعلام کرد تهران از نشستن پشت میز مذاکره با واشنگتن بدرفتار و بی‌ادب خودداری می‌کند.

ویکتور میخین، عضو وابسته فرهنگستان علوم طبیعی روسیه، در سایت ژئوپولیتیکا، تحریم های تازۀ واشنگتن علیه ایران و اهداف ترامپ را مورد بررسی قرار داده است. به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، میخین می نویسد:

دولت کنونی آمریکا و شخص دونالد ترامپ، چون یک تروریست شرور و نه چندان اخلاقی، سعی دارند اراده خود را به همه کشورهای جهان تحمیل کرده و آنها را به زانو درآورند. همه اینها به میزان دردناک به دوران آلمان نازی شباهت دارد، وقتی هیتلر تا همین اندازه افسار گسیخته جنگ دوم جهانی را راه انداخت، سعی داشت بسیاری کشورها را تصرف و به مستعمره خود تبدیل کند. ولی باید یادآوری شود که امروز دوران دیگری فرا رسیده، کشورها و ملت‌های دیگری حضور دارند که می‌توانند به مقاصد هذیان آمیز پیروان هیتلر در آنسوی اقیانوس پاسخ شایسته بدهند. امروز، در قرن بیست و یکم، سامانه مهار و بازدارندگی و چند سازمان بین‌المللی وجود دارند که هدف آنها برقراری صلح و نظم در کره زمین زیبای ما و گذاشتن مانع سر راه مقاصد ابلهان و بیماران روانی مختلف است.

همه این مسائل را میتوان در وقایع اخیر نسبت به ایران مشاهده کرد؛ کشوری که سعی دارد با تمام توانش از استقلال و آزادی خود دفاع کند. و در این رابطه بجا است در وهله اول تصمیم ایران در مورد دادگاه بین‌المللی سازمان ملل مورد تحلیل قرار گیرد که بر اساس منشور سازمان ملل برای نیل به یکی از اهداف اصلی سازمان ملل یعنی "حل و فصل یا رفع اختلافات بین‌المللی یا موقعیت‌های قادر به نقض صلح از راه مسالمت آمیز و بر اساس اصول عدالت و حقوق بین‌المللی" تشکیل شده است. دادگاه بین‌المللی از شکایت عادلانه ایران حمایت کرده و مقرر نمود کالاهای انساندوستانه مانند فرآورده‌های خوراکی و داروها باید از فهرست تحریم‌ها حذف شوند. "دادگاه به اتفاق آراء حکم داد ایالات متحده باید هر مانع ناشی از اقدامات اعلام شده برای صادرات آزاد دارو و تجهیزات درمانی، خوراک و کالاهای کشاورزی را رفع کند". قاضی عبدالقوی احمد یوسف لوازم یدکی هواپیماها را هم به فهرست کالاهای مذکور افزود.

دادگاه بین‌المللی معتقد است تحریم‌های آمریکا نسبت به کالاهای "ضروری برای نیازهای انسانی ... می‌توانند بر زندگی و سلامت مردم در خاک ایران اثر هلاکت بار داشته باشند". رئیس کل دادگاه بین‌المللی حین اعلام حکم مذکور بطور اخص تأکید نمود: "دادگاه معتقد است ایالات متحده باید هر نوع محدودیت‌ صدور کالاهای ضروری برای رفع نیازهای انساندوستانه به خاک ایران را رفع کند". حکم دادگاه بین‌المللی سازمان ملل در لاهه الزامی است ولی دادگاه ابزار واقعی وادار کردن طرفین به رعایت آنها را ندارد.

روشن است که تهران به عنوان عضو با انضباط و شرافتمند سازمان ملل از این حکم به عنوان "نشانه صریح" حرکت آن در جهت صحیح استقبال کرد. در اعلامیه وزارت امور خارجه ایران گفته می‌شود مصوبه دادگاه بین‌المللی "بار دیگر نشان می‌دهد دولت ایالات متحده ... روز به روز منزوی‌تر می‌شود". دادگاه نتیجه‌گیری کرد که تحریم‌های اعلام شده از طرف واشنگتن (پس از نقض یکجانبه تعهدات آن و خودداری از رعایت موافقتنامه هسته‌ای سال 2015 بین کشورهای بزرگ و تهران) غیرقانونی بوده است. در همین راستا نشریه Iran Today نوشت: "افکار عمومی جهانی و همه کشورهای مستقل با آسودگی خاطر برای حمایت و رعایت معامله سال 2015 اقدام می‌کنند". محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران حکم دادگاه را "شکست دیگر دولت ایالات متحده و پیروزی قانون" نامید. وی افزود تحریم‌ها یکی از اشکال "جنگ روانی" غیرقانونی در جهت تغییر رژیم در ایران است.

لازم به ذکر است تحریم‌ها قرارداد " دوستی، روابط اقتصادی و حقوق کنسولی" سال 1955 ایران و ایالات متحده  را نقض می‌کنند که طبق آن اختلافات طرفین می‌تواند در دادگاه بین‌المللی سازمان ملل بررسی شود. در تهران باور بر این است که دلایل بیان شده از طرف دونالد ترامپ حین توجیه احیای تحریم‌ها موجه نبوده زیرا آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پیوسته تأیید می‌کند که ایران توافق سال 2015 با کشورهای گروه 5+1 را بدون هر انحراف رعایت کرده است.

میتوان بار دیگر یادآور شد که حکم دادگاه بین‌المللی لاهه به عنوان نهاد مسئول حل و فصل اختلاف بین اعضای سازمان ملل ماهیت لازم الاجرا دارد ولی این دادگاه وسیله‌ای ندارد که به واسطه آن به رعایت احکام خود نایل شود. ایالات متحده از این ترفند استفاده کرده و گستاخانه و با بی‌اعتنایی به حقوق بین‌المللی، حکم دادگاه بین‌المللی سازمان ملل را قبول نکرد. دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا و مایک پمپئو و جان بولتون همدستان وفادار وی طی ملاقات‌های برگزار شده در سازمان ملل فعالانه به کرات علیه ایران اظهار نظر کرده و از برخی کشورهای عضو و نهادهای سازمان ملل به خاطر "سر فرو نیاوردن در برابر منافع آمریکا" بشدت انتقاد کرده‌اند. ولی چنانچه واقعیات نشان می‌دهد رویکرد آنها با واکنش سرد و منفی دیگر کشورهای جهان مواجه شده است.

اقدامات هذیان وار دولت کنونی آمریکا بسیاری از کشورها و رهبران جهانی را بشدت خسته کرده و به تنگ آورده، و امروز دکترین آمریکایی سلطه و سیاست اعمال فشار مردود شمرده می‌شود. اروپا، برخی کشورهای آسیا و آفریقا و روسیه فعالانه با این اقدامات جنون آمیز مخالفت می‌کنند.

ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور روسیه این امر را بطور دقیق تشریح کرده و تحریم‌های آمریکا و متحدان آن علیه ایران و همچنین درخواست به کار گرفتن محدودیت‌های جدید علیه این کشور را غیرقانونی نامید. پوتین حین سخنرانی در همایش "هفته انرژی روسیه" در مسکو اعلام نمود سیاست ایالات متحده نسبت به تهران به اقتصاد جهانی لطمه وارد می‌کند:

"رشد قیمت نفت بیشتر نتیجه امور در حال رخ دادن – انتظارات و تصمیم‌های مربوط به ایران (به مرحله اجرا گذاشته شدن تحریم‌های ایالات متحده) – است تا نتیجه فعالیت ما". وی همچنین از ابتکار اتحادیه اروپا برای ایجاد مکانیزم مالی به منظور معامله با جمهوری اسلامی ایران با دور زدن محدودیت‌های آمریکایی استقبال کرد. آلکساندر نوواک (Alexandr Novak) وزیر انرژی روسیه اعلام نمود تحریم‌های آمریکا نسبت به صنایع نفتی ایران مؤثر واقع نمی‌شود و این اقدام مضر عواقبی ببار می‌آورد. آلکساندر نوواک در پاسخ به سوالی دربارۀ اثر احتمالی تحریم‌های آمریکا بر صنایع نفتی ایران، به CNBC گفت: "موضع ما همان است که اعلام کردیم معتقدیم این اقدام باثمر نبوده و نادرست می‌باشد". وی حین سخنرانی در همایش اقتصادی شرقی در ولادیواستوک گفت: "بهتر است فعالیت در بازار ادامه داده شود اما ایران صادر کننده دیگری است که تحویل باثبات به بازار را تأمین می‌کند".

مشکل این است که واشنگتن امروز از راه اخاذی سیاسی و اقتصادی سعی دارد دیگر کشورها را به قطع همکاری اقتصادی با ایران وادار کند و طبیعی است که این اخاذی اروپا را به رهایی از وابستگی مالی، اقتصادی و نظامی از آمریکا متمایل می‌کند.

ژان کلود یونکر رئیس کمیسیون اروپا به وضوح فهماند که این ائتلاف، برغم خروج ایالات متحده از موافقتنامه هسته‌ای 2015 با ایران، قصد دارد آن را حفظ کند.  وی خطاب به پارلمان اتریش در وین گفت: "ما توافق با ایران را رعایت می‌کنیم". وی افزود اتحادیه اروپا در "مذاکرات فشرده" با آمریکایی‌ها در مورد این معامله شرکت کرده بود که رسماً برنامه جامع مشترک نامیده می‌شود. وی افزود اتحادیه به تقویت جایگاه خود در جهان نیاز دارد و از اعضای آن درخواست کرد برای نیل به همین امر در سیاست خود نسبت به ایران اقدام کنند.

مضاف بر این، اتحادیه اروپا نه تنها از اقدامات تحریک آمیز ایالات متحده انتقاد کرد بلکه قانون مسدود کننده را بکار گرفت که متوجه دفاع از شرکت‌های اروپایی فعال در ایران می‌باشد.

مقامات ایرانی هم در همین راستا اقدام کرده و قصد ندارند به اخاذی زمخت دولت ترامپ دیوانه تن دهند. چنانچه آیت‌الله خامنه‌ای رهبر روحانی ایران اعلام نمود، تهران از نشستن پشت میز مذاکره با واشنگتن بدرفتار و بی‌ادب خودداری می‌کند. سیاستمدار به سختی تأکید نمود: "اجازه بدهید به این افراد چند کلمه بگویم: با آمریکا نه جنگ می‌کنیم، نه مذاکره". تهدید طرف ایرانی برای مسدود کردن خلیج فارس عامل مضاعفی می‌باشد که بلاتردید بر قیمت نفت اثر خواهد گذاشت.

درگیری هم اکنون باعث رشد محسوس قیمت طلای سیاه شده، امری که به خود ایالات متحده ضربه زده است. همه این امور و دیگر واقعیات به وضوح نشان می‌دهد کشورهای کمتر و کمتری از خط مشی سیاسی آمریکا پیروی کرده و ترجیح می‌دهند معامله‌های بامنفعتی با تهران امضا کنند. برای مثال میتوان به هند اشاره کرد که قصد دارد در ماه نوامبر 9 میلیون بشکه نفت از ایران خریداری کند. رسانه‌های گروهی جهانی اطلاع می‌دهند سومین وارد کننده نفت جهان، حتی برغم تحریم‌های ایالات متحده که 4 نوامبر به مرحله اجرا گذاشته می‌شود، خرید نفت خام از جمهوری اسلامی را ادامه می‌دهد.

خبرگزاری رویتر نوشته است "پالایشگاه‌های نفت خرید تا 1,25 میلیون تن (حدود 9 میلیون بشکه) نفت از ایران در ماه نوامبر را برنامه ریزی کرده‌اند. شرکت نفت هند 6 میلیون بشکه و شرکت "Mangalore Refinery и Petrochemicals Ltd" 3 میلیون بشکه نفت از ایران خریداری می‌کنند. پالایشگاه‌های نفت هند در ماه اکتبر 10 میلیون بشکه نفت از ایران وارد کرده بودند و انتظار می‌رود واردات ماه نوامبر اندکی کمتر از آن باشد. "سوشما سوارای" وزیر امور خارجه هند اعلام نمود این کشور فقط تحریم‌های اعلام شده از طرف سازمان ملل را رعایت می‌کند، نه تحریم‌هایی که کشور دیگری در راه منافع خود تحمیل می‌کنند. لازم نیست علامه دهر باشی تا درک کنی که منظور (وزیر امور خارجه هند-م) سیاست خودپرستانه واشنگتن می‌باشد.

در رابطه با اینکه اتحادیه اروپا سازوکار مالی تا نوامبر برای مساعدت به بازرگانی با ایران را بررسی می‌کند، هند هم امیدوار است وسیله حل و فصل مسئله پرداخت به تهران را پیدا کند. روزنامه "The Times of India" نوشته "در گذشته کانال اروپایی نبود. اینک اروپا با ایالات متحده کار نمی‌کند و به همین دلیل ما قصد داریم مکانیزم خاص خودمان را طراحی کنیم". ضمناً هند – بزرگترین مشتری ایران پس از چین – با ایران روابط دیپلماتیک تنگاتنگ دارد و همچنین در ساحل آن در خلیج فارس در ساخت بندر راهبردی چابهار شرکت می‌کند که انتظار می‌رود در سال 2019 وارد بهره‌برداری شود. اگر به آخرین حکم دادگاه بین‌المللی سازمان ملل و واکنش گستاخانه دولت آمریکا به آن رجوع کنیم، می‌توانیم بپرسیم آیا ایالات متحده حق دارد عضو دائمی شورای امنیت سازمانی باشد که ترامپ و کارکنان وی حکم دادگاه و قوانین این سازمان را رعایت نمی‌کنند؟ البته در مواردی برخی کشورهای مترود نمی‌خواستند قوانین بین‌المللی را رعایت کنند، ولی آنها به کمک نیروهای حافظ صلح به رعایت اراده سازمان ملل وادار می‌شدند.

5252

کد خبر 825344

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 6 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 4
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۱۱:۱۹ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۵
  27 4
  مگه روسیه و چین و اروپا اخاذی نمیکنند؟ مگه روسیه اخیرا ظرفیت تولید نفتش رو افزایش نداد تا به تحریم نفتی ایران کمک کنه؟ مگه اروپا از تعهداتش در برجام کوتاهی نمیکنه؟ حداقل ترامپ ظاهر و باطنش یکیه. اتفاقا اگر یک نفر طرف حساب باشه و اخاذی کنه فکر میکنم بهتر از رویه فعلیه که همه اخاذی میکنند.
 • IR ۱۱:۳۶ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۵
  14 3
  اگر ایران در شرکت های ترامپ و دامادش سرمایه گذاری کنه ترامپ کوتاه میاد
 • ناشناس IR ۱۲:۰۴ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۵
  25 2
  پررو که میگن یعنی این. آدم چه فحشی به این مرتیکه بده که دلش خنک بشه؟ ۴۰ سال دارن از این مملکت اخاذی می کنن بعد زبونشونم این قدر درازه
 • IR ۰۹:۱۹ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۶
  0 0
  مثل شما روسها اینم دنبال منافع هست