واکنش جان کری به حضور نیافتن ترامپ در مراسم یادبود

خبرگزاری صدا و سیما نوشت: وزیر خارجه دولت باراک اوباما رئیس جمهور سابق آمریکا با انتقاد از سیاستهای دولت ترامپ گفت آمریکا نمی تواند یک رئیس جمهور بچه خشن را تحمل کند.

به گزارش پایگاه اینترنتی روزنامه گاردین، جان کری که به انگلیس سفر کرده است روز گذشته در گفتگو با برنامه «فورز تودی» (4’s Today) رادیو بی بی سی، ترامپ را به رئیس جمهور بچه خشن تشبیه کرد و ضمن انتقاد از حضور نیافتن وی در مراسم یادبود روز جشن پایان جنگ جهانی اول که آخر هفته گذشته در پاریس برگزار شد گفت: آمریکا برای تحقق نقش رهبری جهانی خود نمی تواند «یک رئیس جمهور بچه خشن» را تحمل کند.
کری که برای ترویج کتاب خود به انگلیس سفر کرده است در گفت و گو با برنامه زنده گاردین نیز شرکت کرد.
جان کری از «فقدان رهبری در سطح جهانی» سخن گفت و افزود: هر کشوری فشار این پوپولیست ناسیونالیستی را احساس می کند و در بعضی موارد بسیار وحشتناک است.
وی با انتقاد از حضور نیافتن ترامپ در مراسم روز گرامیداشت جشن پایان جنگ جهانی اول در پاریس گفت: من از اینکه قطرات باران مانع از رفتن رئیس جمهور به مراسم گرامیداشت به پاس احترام کسانی که در زیر باران، گاز، برف و گل و لای جان خود را از دست دادند، شده است ناامید شدم. وی (ترامپ) به همین دلیل (حضور در مراسم) به پاریس رفته بود.
ترامپ با اعلام این نگرانی که بالگرد وی به دلیل شرایط آب و هوایی قادر به پرواز نیست و این اعتقاد که اگر وی با خودرو سفر کند ترافیک پاریس به شدت مختل خواهد شد، از حضور در این مراسم بارانی خودداری کرد.
جان کری افزود: مردم از آنچه که در چند روز گذشته در پاریس اتفاق افتاده خسته شده اند و خجالت می کشند. ما نمی توانیم یک رئیس جمهور بچه خشن داشته باشیم. ما به (رئیس جمهور) جدی نیاز داریم.
وزیر امور خارجه سابق آمریکا علیرغم انتقاد شخصی از ترامپ از حزب خود خواست چندان برای استیضاح رئیس جمهور آمریکا وسواس نداشته باشند.
وی گفت مجلس نمایندگان تحت کنترل دموکراتهای آمریکا باید هرآنچه مناسب است انجام دهد اما وی در عین حال گفت: دموکراتها اکنون نباید حتی درباره استیضاح (ترامپ) صحبت کنند. ما باید درباره راهکارها و گزینه هایی صحبت کنیم که زندگی مردم را در کشور ما بهتر می سازد.
جان کری در ادامه مصاحبه خود به تغییرات آب و هوایی اشاره کرد و گفت: در 30 سال فعالیت سیاسی که وی داشته است تا به حال شواهدی فزاینده با این قدرت که امروز در مورد ضرورت عمل وجود دارد ندیده است اما این امر در صحنه جهانی صورت نمی گیرد. همانطور که دانشمندان گفته اند اگر ما در 12 سال آینده باهمدیگر سازمان یافته و متحد عمل نکنیم شاهد فاجعه جدی خواهیم شد.
وزیر امور خارجه سابق آمریکا همچنین خواستار توافقنامه سایبری جهانی در مقیاس مشابه با معاهده محدود کردن سلاح های هسته ای شد.
وی درخصوص مذاکرات برگزیت انگلیس (خروج انگلیس از اتحادیه اروپا) نیز گفت: کافی است بگویم که هم رئیس جمهور اوباما و هم من به عنوان وزیر امور خارجه، قبل از همه پرسی به انگلیس آمدیم و ما هر دو حامی باقی ماندن انگلیس در اتحادیه اروپا بودیم.
وقتی که از کری پرسیده شد آیا از همه پرسی دوم حمایت می کند، پاسخ داد: گفتم رئیس جمهور اوباما و من هر دو حامی باقی ماندن بودیم و هستیم.
وزیر امور خارجه آمریکا در ادامه مصاحبه خود با رادیو بی بی سی به انتخابات میان دوره ای اخیر در آمریکا اشاره کرد و با بیان اینکه این انتخابات یک اعلامیه قوی داشت گفت: برای اولین بار در تاریخ کشور ما بیش از 100 میلیون مردم داشتیم - 113 میلیون نفر در انتخابات میان دوره رای دادند. بزرگترین تعداد دموکراتها در این انتخابات از زمان واترگیت که دو ماه بعد از استعفای ریجارد نیکسون قدرت را در دست گرفت پیروز شدند.
وی همچنین احتمال نامزدی وی در انتخابات ریاست جمهوری بعدی آمریکا به عنوان نامزد حزب دموکرات را رد نکرد و گفت که حدود 20 تا 25 اسامی برای نامزدی مطرح است. تنها اسامی مشخصی که وی ذکر کرد جو بایدن معاون رئیس جمهور سابق آمریکا و مایکل بلومبرگ شهردار سابق نیویورک بود اما اضافه کرد که افراد با استعداد زیادی در حزب هستند.

52311

کد خبر 825395

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 2 =