ماجرای متواری شدن مدیرعامل هفت تپه پس از اعتراضات کارگران

ایرنا نوشت: با وجود آن که کارگران نیشکر هفت تپه از احتمال متواری شدن مدیر این شرکت و عدم دریافت حقوق در چند ماه گذشته گلایه دارند و بر همین اساس، به‌دنبال پایان مالکیت بخش خصوصی بر این شرکتند، اما مشاور سازمان خصوصی‌سازی گفته که ملغی کردن واگذاری این شرکت فعلاً در دستور کار نیست.

این نخستین بار نیست که کشت و صنعت نیشکر هفت تپه به صدر اخبار می‌آید. کارخانه‌ای که در دهه ۴۰ شمسی در دل خوزستان ساخته شد، از همان روزهای نخست، روز خوش ندید. تصور برخی افراد این بود که ساخت این کشت و صنعت با هدف گرفتن زمین‌های کشاورزی و یا تصاحب حق‌آبه آنها انجام شده است.

پس از آن نیز شرایط چندان موافق پیش نرفت و هر از چند گاهی صدای اعتراضات از این کارخانه شنیده می‌شد.

کارگران معترض، مدیر فراری

به‌طور مثال، در سال ۸۶ و پیش از خصوصی‌شدن این کارخانه، پرداخت نشدن حقوق کارگران دستمایه اعتراضات شد، اما در جریان خصوصی‌سازی‌ها امیدوار شدند که شاید تغییری در این وضعیت ایجاد شود. با وجود خصوصی‌سازی، اما شرایط تغییری نکرد و اکنون در آخرین نمونه اعتراضات، چند روزی است که کارگران این شرکت دست به اعتصاب زده‌اند و حقوق معوقه خود را مطالبه می‌کنند.

درواقع ماجرا از آنجا شروع شد که شایعه اختلاس و تخلفات ارزی و فراری شدن مدیران این شرکت بر سر زبان‌ها افتاد. پس از آن بود که دادستان تهران بدون ذکر نام فرد یا شرکت، تلویحاً متواری شدن مدیر این شرکت را تأیید کرد.

با توجه به این شرایط، اکنون کارگران علاوه‌بر مطالبه حقوق خود، از دولت می‌خواهند تا مالکیت بخش خصوصی بر نیشکر هفت تپه را پایان دهد. این کارگران حتی برای رساندن صدای خود به مسئولان راهی نمازجمعه شوش شدند.

نیشکر هفت تپه کار واگذاری جدید ندارد

با وجود این، جعفر سبحانی، مشاور سازمان خصوصی‌سازی با تکذیب احتمال لغو خصوصی‌سازی نیشکر هفت تپه به ایرناپلاس گفت: نیشکر هفت تپه برنامه واگذاری جدید ندارد و این بحث فعلاً مطرح نیست.

وی با اشاره به اینکه مشکلات کارگری باید برطرف شده و خریدار به تعهدات خود عمل کند، افزود: با این حال بنگاهی که سال‌های قبل واگذار شده، با مسائل این‌چنینی به‌سرعت ملغی نمی‌شود.

تعهد خریدار به حفظ سطح اشتغال

به گفته مشاور سازمان خصوصی‌سازی، معمولاً خریدار تعهد دارد که اگر بنگاهی را خرید، سطح اشتغال را حفظ کرده و مسائل کارگری را مورد توجه قرار دهد.

سبحانی ادامه داد: تا زمانی که خریدار به تعهداتش عمل کند، مشکلی نخواهد بود و در این مورد خاص که اعتراضات کارگران را به‌دنبال داشته، باید بررسی‌های لازم انجام شود.

لازم به ذکر است کارگران این شرکت پیش از ظهر امروز در فضای مجازی ادعا کردند که ریاست حراست شرکت نیشکر هفت تپه دستور منع ورود هر مدیر خصوصی به مجموعه را صادر کرده است.

کارگران همچنین به جلسه امشب نماینده شهر شوش و مسئولان دیگر، در مورد بازپس‌گیری کارخانه از بخش خصوصی اشاره کرده‌اند.

نماینده شوش: با وزیر جلسه دارم، اما لغو خصوصی‌سازی در دستور کار نیست

در همین مورد، سید راضی نوری، نماینده شوش در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه برای حل مشکلات کارگران نیشکر هفت تپه، جلسه‌ای با استاندار خوزستان داشتیم، گفت: امشب نیز جلسه‌ای با وزیر اقتصاد خواهیم داشت.

وی ادامه داد: احتمال ملغی شدن خصوصی‌سازی هنوز در دستور کار نیست و وزیر اقتصاد و رئیس سازمان خصوصی‌سازی باید در این باره تصمیم بگیرند.

نوری افزود: کارگران باید حرف واقعی را بشنود و با احتمالات نباید با آنها صحبت کرد، زیرا این امر صداقت را زیر سؤال می‌برد.

مدیرعامل بر سرکارش حاضر نیست

نماینده مجلس شورای اسلامی تأکید کرد: برای حقوق معوقه کارگران نیز پیگیر هستیم و راهکارهایی در نظر گرفته شده است. همچنین قرار است فردا موضوع حقوق کارگران نیشکر هفت تپه در هیأت دولت مطرح شود و معاون اول رئیس‌جمهور هم صحبت‌هایی کرده‌اند تا موضوع به نحو احسن حل شود.

وی به موضوع متواری‌شدن مدیرعامل این شرکت نیز اشاره کرد و گفت: متواری‌شدن مدیرعامل این شرکت باید از سوی قوه قضاییه تأیید شود و این ارگان می‌تواند در این مورد اظهارنظر کند، اما روی هم رفته مدیرعامل کشت و صنعت نیشکر هفت تپه اکنون بر سر کار خود حاضر نیست.

۱۷۲۳۱

کد خبر 825743

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 4 =