افت ۴ متری سطح آب‌های زیرزمینی دشت‌های لرستان طی ۱۰ سال گذشته

مدیرعامل آب منطقه ای لرستان گفت: بارندگی‌های اخیر بر روی ذخیره حجم آب پشت سدها و سفره‌های زیرزمینی تاثیر چندانی نداشته است و بیشتر سدهای لرستان در دست ساخت می‌باشند و هنوز به مرحله آبگیری نرسیده اند.

به گزارش خبرآنلاین لرستان، رضامیرزایی در خصوص وضعیت بارش‌ها از ابتدای سال آبی جاری تاکنون اظهار کرد: بر اساس آمار شبکه باران سنج شرکت آب منطقه‌ای لرستان این مقدار بارش‌ها از نظر کمی تا صبح ۲۶ آبان‌ماه معادل ۱۵۸ میلی‌متر بوده که در مقایسه با میانگین آمار بلند مدت حدود۱۵۲ درصد افزایش نشان می‌دهد.

وی در خصوص تاثیر این بارش‌ها در افزایش ذخیره آب پشت سدهای لرستان اظهار کرد: بیشتر سدهای لرستان در دست ساخت می‌باشند و هنوز به مرحله آبگیری نرسیده اند.

این مسئول یادآور شد: حجم آب پشت شش سد مخزنی کزنار، هاله، حوضیان، خان‌آباد، مروک و ایوشان در ابتدای سال آبی جاری (اول مهرماه) و قبل از شروع بارندگی‌ها معادل ۴۶ میلیون و ۶۰۰ هزار مترمکعب بوده و اکنون بعد از بارش‌های اخیر (تا ۲۶ آبان ماه) به ۴۸ میلیون متر مکعب رسیده است که در مجموع حدود ۳ درصد افزایش نشان می‌دهد.

کندی حرکت آبهای زیرزمینی

میرزایی در خصوص تاثیر بارش‌های اخیر بر روی افزایش آبدهی چشمه‌های و سفره‌های زیرزمینی استان بیان کرد: با توجه به اینکه حرکت آب‌های زیرزمینی بسیار کند است، افزایش بارندگی‌ها تاکنون بر روی سفره‌های آب زیرزمینی و هیدروگراف چشمه‌ها تأثیر محسوسی نداشته است.

وی با اشاره به اینکه سطح آب زیرزمینی دشت‌های آبرفتی استان در طول ۱۰ سال گذشته تاکنون به طور میانگین حدود ۴ متر افت داشته است، گفت: جبران این افت در مدت زمان کوتاهی امکان‌پذیر نیست و به صرف زمان زیادی نیاز دارد.

۴۶

کد خبر 825816

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 16 =