۱ نفر
۲۸ آبان ۱۳۹۷ - ۱۰:۲۹
روزهای سختی برای بازار نفت در راه است

تسنیم به نقل از گاردین نوشت: صندوق بین المللی پول از دورنمای منفی اقتصاد آمریکا و چین در سالهای آتی خبر داده است که می تواند روزهای سختی را برای بازار نفت رقم بزند. 

قیمت نفت هفته گذشته پس از 6 هفته کاهش متوقف شد. در رده بندی وقایع اقتصادی، بیش از 20 درصد کاهش در قیمت نفت مسئله بزرگی است. قیمت یک بشکه نفت خام برنت در اوایل اکتبر 86 دلار بود. هفته گذشته قیمت آن به 66 دلار در هر بشکه رسید .
البته قیمت نفت برنت به قیمت ماه مارس بازگشته و هنوز هم بالاتر از 28 دلار اوایل سال 2016 است. ولی چنین کاهش شدیدی باعث می‌شود بانک مرکزی آمریکا پیش‌بینی تورم خود را کنار بگذارد و در مورد برخی طرح‌های افزایش نرخ سود تجدید نظر کند .
افزایش کمتر نرخ سود حدود 2 تا 3 سال آینده باعث پایین آمدن هزینه‌های وام‌گیری می‌شود و بسیاری شرکت ها و مشتریان بدهکار در سراسر دنیا که تعدادشان رو به افزایش است، نفس راحتی می‌کشند .
سال گذشته نفت برنت پس از امضای قرارداد بین اعضای اوپک و روسیه برای محدود کردن عرضه نفت متعادل شد .
در سال جاری پس از اینکه رئیس‌جمهور آمریکا اعلام کرد جلوی صادرات نفت ایران را میگیرد، قیمت نفت بالا رفت. هر دوی آنها در حین افزایش تجارت جهانی و رشد تولید ناخالص ملی صورت گرفت. پیش بینی های صندوق بین المللی پول و سایر پیش‌بینی‌ها مثبت بودند .
در چند ماه اخیر این داستان تغییر کرده است. اقتصاد چین شدیدا افت کرده و اقتصاد آلمان دگرگون شده است. اگر پکن اقتصاد آسیا را به راه نیندازد و آلمان همسایگانش را تحریک نکند، آمریکا دچار تزلزل می شود .
آمریکا هنوز می‌تواند به خاطر کاهش مالیات و هزینه هایی که دولت ترامپ به اقتصاد آمریکا تزریق کرده است، رشد تولید ناخالص داخلی درخشانی داشته باشد .
گرچه ارقام زیادی داریم که نشان میدهند اوضاع متلاطم می‌شود. خرید مسکن در آمریکا از ماه ژوئن کاهش یافته و در آخرین هفته اکتبر استفاده از رهن برای خرید خانه به پایین ترین حد در دو سال گذشته رسیده است. اقتصاددانان شاهدند که دستمزدها در برخی اوقات از تورم پیشی گرفته‌اند ولی مشتریان نمی توانند خریدهای بزرگ انجام دهند .
این شرایط به همراه سیاست حمایت از تولیدات داخلی که ترامپ به راه انداخته است، باعث کاهش رشد جهانی می‌شود .
صندوق بین المللی پول پیش بینی های خود را در سایه این تحولات کاهش داده و از دورنمای منفی اقتصاد آمریکا در سالهای آتی خبر داده است .
تعجبی ندارد که افزایش قیمت نفت متوقف شده و رو به پایین است. رکود در چین و آمریکا اقتصاد جهانی را از بزرگ ترین موتورهایش محروم می‌کند. اگر اقتصاد جهان را یک هواپیما بدانیم، این دو موتور نه تنها برای بلندشدن ضروری هستند بلکه برای روی هوا باقی ماندن هم لازم هستند.
آیا این به معنی نزدیک بودن سقوط است؟ هنوز نه. هنوز فرصت کافی برای نگه داشتن سرمایه‌گذاران داریم تا صحنه را خالی نکنند و باعث بی رونقی بازارها نشوند. این تلاطم می‌تواند به زودی از بین برود .
 

۲۲۳۲۲۴

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 826104

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 12 =