محمد خزاعی: سانسور نمی‌کنیم، محفلی برای صداهای شنیده نشده در دنیاییم

محمد خزاعی، دبیر پانزدهمین جشنواره بین‌المللی فیلم مقاومت در نشست خبری این رویداد فرهنگی و سینمایی بیان کرد سینِماگر انقلاب باید مطالبه‌گر باشد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، نشست خبری پانزدهمین جشنواره بین المللی فیلم مقاومت و مراسم رونمایی از پوستر نکوداشت ها  با حضور محمد خزاعی دبیر جشنواره، حسین صابری مدیرعامل انجمن سینمای دفاع مقدس و یزدان عشیری مدیر روابط عمومی صبح امروز ۲۹ آبان برگزار و از پوسترهای بخش نکوداشت رونمایی شد.

جشن می‌گیریم اما غمگینیم

کامران ملکی مدیر بخش چهل سال مقاومت و کارگاه انتقال تجربه در آغاز با اشاره به اینکه جشنواره امسال در سطح گسترده تری برگزار می شود، گفت: به رغم تمام تنگناهایی که در کل کشور وجود دارد سعی کردیم با خدمات شبانه روزی و تلاش بیشتر عظمت و شکوهی را که شایسته اهالی مقاومت است، برگزار کنیم. این مراسم در حالی برپا می شود که اگرچه بنای جشن داریم اما غمگین هستیم چرا که یاران خوب و وفادارمان در این دوره همراه ما نیستند.

وی افزود: همه جشنواره ها همواره جایگاهی برای هنرمندان فقید دارند و به خاطر عمری تلاش و پاسداشت هنری از ایشان تقدیر می شود اما در این دوره ما این کار را نخواهیم کرد. امسال نکوداشت یاران مان را می گیریم. کسانی که در طول دوره های پیش همراه ما بودند. یادمان نمی رود یدالله صمدی در تمامی دوران به عناوین مختلف کنار ما بود. حبیب الله کاسه ساز همیشه ما را همراهی می کرد و دست مان را می گرفت. حمید آخوندی که همواره در رفع مشکلات ما تلاش می کرد و صادقانه در رفع گرفتاری های مان می کوشید. ضیاءالدین دری را یادمان نمی رود که همیشه از نقد و راهنمایی های شان بهره می بردیم. ما مراسم را برای نکوداشت ایشان می گیریم چرا که این جشنواره حاصل حضور این عزیزان طی دوران گذشته است و امروز از پوسترهایی که برای این دوره به بهانه نکوداشت یاران مان طراحی شده رونمایی خواهیم کرد.

یادی از درگذشته‌های سینمای ایران

در بخش مراسم رونمایی دبیر جشنواره در رابطه با نکوداشت ها گفت: آقای صمدی همیشه یاریگر مشکلات ما در عرصه های صنفی، تولید و اجرا بود. متاثر شدم از بیماری و این اتفاق. معتقدم امروز کنار ما هستند و همیشه در یاد من باقی خواهند ماند. فراموش نمی کنیم آقای کاسه ساز در تاسیس انجمن سینمای دفاع مقدس و شکل گیری جشنواره مقاومت چه تلاش هایی داشتند. از چهره ها و پایه گذاران سینمای انقلاب بودند و خیلی ها برای حل مشکلات به جای خانه سینما به دفتر ایشان مراجعه می کردند.

وی افزود: آقای دری و آثارش از ذهن ما پاک نمی شود. مجموعه های ضد استکباری شان و نگاهش در ذهن همه باقی خواهد ماند. او یک تنه برای اندیشه هایش مبارزه کرد و با همه اجحاف هایی که در حقش شد کم نیاورد. آقای آخوندی همکار من بود و به او غبطه می خوردم. خیلی ها در جریان خدمات اجتماعی ایشان نیستند ولی همه اینهاست که اسم ایشان در تاریخ سینما باقی خواهد بود.

جشنواره مقاومت پژواک صدای مستقل سینماست

به گفته وی این جشنواره پژواک صدای مستقل سینماست و فرصتی است برای بسیاری از سینماگران با نگاه متفاوت و مستقل و بینش معارض با حاکمیت نظام سلطه. خزاعی خبر داد: بیش از ۲۰۰ فیلمساز از سینماگران داخلی و خارجی در مسیر جشنواره مقاومت از پنج قاره و ۲۳ کشور و تمامی استان های کشور هفته آینده به تهران می آیند.

سینِماگر مقاومت باید مطالبه گر باشد

به گفته وی سینمای ایران و سینماگران انقلاب باید مطالبه گر باشند. مخصوصاً سینمای مستند و مستندسازان ما نیازمند افق تازه در عرصه فیلمسازی هستند. خلاء مطالبه گری فیلمسازان انقلاب و متعهد پیرامون مسائل و موضوعات اجتماعی حس می شود. در این دوره اگرچه آثار زیادی در حوزه های اجتماعی و اقتصادی به دست ما رسیده ولی احساس می‌شود که هنوز فیلمسازان انقلابی به صورت جدی وارد این عرصه نشده اند.

دبیر جشنواره بین‌المللی فیلم مقاومت تصریح کرد: ما دنبال تربیت فیلمسازان انقلابی هستیم فیلمسازانی که در راستای اهداف متعالی و کلان نظام اسلامی برای تحکیم و تقویت مناسبات سالم اجتماعی بی پروا اقدام به مستندسازی علیه فساد مالی، اقازادگی، رانت خوری، اجحاف و روابط فاسد در مناسبات اداری و مالی کشور می کنند. هر مضمون مطالبه‌گرانه و هر فیلم انتقادی و انقلابی در جهت رسیدن به آرمان های انقلاب و نظام اسلامی مورد نظر ماست.

مهم‌ترین کارکرد جهانی مقاومت شنیدن صداهای مستقل است

خزاعی با بیان اینکه کارکرد جهانی مقاومت را نباید دیده گرفت و همین که بسیاری از هنرمندان جهان در این رویداد حضور پیدا کرده و درباره آن صحبت می کنند یعنی ما یک نهضت جهانی هستیم. ادامه داد:  همانطور که طی این سال ها شاهد بودیم. این جشنواره کم کم در حال تبدیل شدن به محفلی برای صداهای شنیده نشده در دنیا است. ماحصل سانسور و سیاست های جشنواره های دنیا این است که بسیاری از صداها شنیده نشود اما در رویداد مقاومت، انبوهی از فیلمسازان مستقل و آزاده داریم که اگرچه ممکن است قرابت دینی با ما نداشته باشند اما سر مفاهیم انسانی با ما قرابت معنوی و یا آرمانی دارند اینجا محلی برای شنیدن صحبت هایشان است.

همین که رسانه های صهیونیستی حساس می شوند مهم است. تا جایی که جلوی آمدن فیلمسازی چون: عماد برناد را می گیرند. همین‌ها برای کارگردان فیلم «مسابقه» استیون هاپکینز شرایطی فراهم می کنند که برغم راهیابی فیلمش به بخش مسابقه ناچار به انصراف می شود یعنی این جشنواره جدی است. همین که اندیشمندی چون: نوام چامسکی پیام می دهد و در باره جشنواره گفتگو می کند یا اندیشمندی چون دیوید بارسامیان به جشنواره می آید و سخنرانی می کند در نقد نظام سرمایه داری و آمریکا یعنی این حرکت جایگاهش در حال گسترش و نهادینه شدن است. یا وقتی فیلمسازانی چون: عماد برناد- راشد رضوان- نجدت انزور- باسل الخطیب و … در تعامل و تماس با این جشنواره هستند یعنی پیوندی شکل گرفته با سینماگران مستقل و آزاده دنیا. 

فیلمسازان گمنام هم در جشنواره فیلم دارند

وی گفت: جشنواره به جایگاهی قابل اعتنا رسیده. این جایگاه تا جایی است که حتی، فیلمسازان گمنام هم برای این رویداد اثر ارسال می کنند. فیلم «تنها خاشقچی نیست» و «داعش: شروع» نمونه آن است.  به دلیل حساسیت موضوع این فیلمسازان می ترسیدند در کشورهای خودشان کار را اکران کنند.

جشنواره مقاومت گفتمان حقوق بشری در مدیوم سینماست

خزاعی افزود: آنچه در این رویداد مشهود است اینکه جشنواره فیلم مقاومت صرفا مفهوم جنگ یا ضدجنگ را بردوش ندارد و رسالتش فقط نمایش خمپاره و توپ نیست بلکه یک مفهوم حقوق بشری را در خود جای داده است.

تربیت سفیران هنری خارجی

به گفته وی تربیت سفیران هنری خارجی و فعالیت شان در کشورهای خود از دیگر ماموریت های منحصر بفرد جشنواره فیلم مقاومت است. به برکت انقلاب اسلامی، نهضت ملی مقاومت قبل از هر کشور دیگری در ایران شکل گرفته و تقویت شده است و همین می تواند الگوی صادراتی برای دیگر کشورها باشد. البته نمی توان از نظر دور داشت سینمای ملی مقاومت نقص هایی هم دارد که به بهانه جشنواره می تواند کاستی هایش را برطرف کند و آسیب شناسی دقیق تری از عملکردش انجام دهد. اینکه در جشنواره های مختلف یک بخش مقاومت داریم که جایزه جداگانه ای به آن تعلق می گیرد. دقیقا، به خاطر آسیب شناسی است برای رسیدن به الگوی تکامل یافته جهت صادر کردن و گسترش دادن.

 چهره سال مقاومت

وی خاطرنشان ساخت این جشنواره دارای استراتژی است. تلاش دارد تا نقش راهبردی در عرصه فرهنگ و سینمای جهان ایفا کند. این افق و چشم انداز است. تا رسیدن به آن جایگاه خیلی فاصله داریم.  تازه گام اول برداشته شده است.  قطعا، معرفی چهره های مقاومت این فرصت را ایجاد می کند تا اندیشمندان، سینماگران، مستندسازان و رسانه ها ضمن توجه ویژه‌تر به آن شخصیت تمرکز جامع‌تری بر سیر تحولاتی داشته باشند که از مرجعیت آن چهره محقق شده است.

به گفته وی ده ها چهره و مرجع انقلابی در کشورهای اسلامی داریم که ناشناخته هستند. جریان هنری و سینمایی هیچگاه با آن ها مواجه نمی شوند. جشنواره مقاومت سراغ الگوها و اسطوره های انقلابی خودش رفته است. رهبران انقلاب ها و جنبش های مردمی و اسلامی زیادی داریم که به کار فرهنگی و رسانه ای بیش تر نیاز دارند.

 گفتمان برای جریان سازی

خزاعی به ویژگی و تمایز جشنواره فیلم مقاومت با سایر جشنواره ها در بحث گفتمان سازی و جریان سازی در این حوزه اشاره کرد و گفت: پیش بینی کلاس های انتقال تجربه، اسلام هراسی، گفتمان فرهنگی انقلاب، نشست های تحلیلی با سینماگران بین الملل و ... مجموعا در این بخش ظرفیت مناسبی را فراهم می آورد. حضور چهره های چون: حسن عباسی، مجید شاه حسینی، سعید مستغاثی، احمد رضا درویش، مسعود ده نمکی، علی نصیریان، و کارشناسان بخش گفتمان فرهنگی فرصت و فضای گفتگوی خوبی را برای پرسشگری و مطالبه گری در زمینه نیازهای اساسی و جدی سینمای مقاومت ایجاد می کند.

۲۴۱۲۴۴

کد خبر 826594

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 8 =