تاریخ اصفهان از مسجد جامع تا آتشگاه را در خود جای داده

ایسنا نوشت:رییس شورای اسلامی شهر اصفهان گفت: اگر امروز اصفهان این‌گونه می‌درخشد همه ساخت دست مردمی است که کار فرهنگی را با خلاقیت و اخلاق مبتنی بر علم انجام داده‌اند و با تمام توان در طول تاریخ مثل اشیا گرانبها در حفظ آثار تاریخی خود کوشیده‌اند.

 فتح الله معین شامگاه گذشته در آیین نکوداشت روز اصفهان، اظهار کرد: انسان زمانی که به مسجد جامع یا از سوی دیگر به آتشگاه می‌نگرد به قدمت و تمدن پیش از اسلام اصفهان می‌رسد که نشان می‌دهد این شهر بیش از 1500 سال تمدن دارد و کمتر شهری در دنیا چنین قدمتی می‌تواند داشته باشد.

وی با بیان این‌که قرآن همه ادیان الهی را محترم می‌شمارد و آنها را به رسمیت می‌شناسد و همه را به همکاری با مسلمانان دعوت می‌کند، افزود: آنچه که موجب شد اصفهان با همه بزرگی پیش از اسلام، پس از اسلام هم بدرخشد، پایبندی مردم آن به دین پیامبر اسلام  و زندگی مسالمت آمیز با پیروان سایر ادیان بوده‌ و امروز نیز پیروان ادیانی چون یهود، مسیحیت و زرتشت در این شهر به راحتی زندگی کرده و کسب‌وکار و پیشه دارند و همیشه در ساخت اصفهان همه در کنار هم فعال بوده‌اند. 

رییس شورای اسلامی شهر اصفهان تصریح کرد: جهانگردانی که در ادوار مختلف تاریخ به اصفهان آمده‌اند، علاوه بر تعریف و تمجید از معماری آثار تاریخی آن، خلقیات مردم اصفهان را نیز مورد توجه قرار داده‌اند.

معین ادامه داد: اگر امروز اصفهان این‌گونه می‌درخشد همه ساخت دست مردمی است که کار فرهنگی را با خلاقیت و اخلاق مبتنی بر علم انجام داده‌اند و با تمام توان در طول تاریخ مثل اشیا گرانبها در حفظ آثار تاریخی خود کوشیده‌اند به همین دلیل آثار تاریخی طی قرون مختلف دست به دست چرخیده تا میراثی برای امروز اصفهان باشد.

وی از پیشنهاد نام‌گذاری روز اول آذر به عنوان روز اصفهان تشکر کرد و گفت: وظیفه همه انتقال تمدن افتخار آمیز این دیار به نسل‌های بعدی است، تمدنی که در عرصه هنر، علم و دانش بروز پیدا کرده است، در وقف نامه‌ای که موجود است در گذشته فردی زمینی را برای دبیرستان و توسعه علم در اصفهان وقف کرده است که این نشان می‌دهد در سالیان گذشته مردم اصفهان به منظور رشد و توسعه علمی روحیه وقف داشته‌اند. 

رییس شورای اسلامی شهر اصفهان خاطرنشان کرد: تعدد مراکز آموز علمی و تعدد مراکز هنری نشان می‌دهد که همواره مردم این دیار روحیه‌ای خلاق و نوآور و کوشا داشته‌اند و این ریشه در سابقه طولانی زیست شهری آنها دارد. 

46

کد خبر 827225

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =