آقای صداوسیما! متن سوال استفتا از آیت‌الله مکارم‌شیرازی درست است، قماربازی را رها کن

روزنامه خراسان نوشت:دیروز فتوایی از آیت‌ا... مکارم شیرازی در فضای مجازی منتشر شد که در آن با صراحت اعلام شده بود مسابقه تلویزیونی «برنده باش» قمار است و برندگان مسابقه، از نظر شرعی مالک آن چه که برنده می‌شوند نیستند.

این حکم ، تذکرات و اظهارنظرهای فراوان پیشین درباره شباهت این مسابقه به قمار را به خاطر آورد. می‌دانید یکی از دلایل حرمت قمار در اسلام، آن است که روح کار و تلاش را در جامعه از بین می‌برد و مخاطب را به تدریج به سمت کسب یک‌شبه ثروت سوق می‌دهد. به علاوه روزنامه خراسان یکی از اولین رسانه‌هایی بود که سال گذشته در دو مطلب با عنوان «سراب یک‌شبه پولدار شدن» و «بخت‌آزمایی تلویزیونی» به وجه قمارگونه این برنامه تلویزیونی اشاره کرده بود. با این حال، ماجرا به پاسخ رسمی روابط عمومی برنامه کشیده شد و دامنه گسترده‌ای پیدا کرد.

متن استفتا
در متن این استفتا از حضرت آیت‌ا... مکارم شیرازی آمده است: «مسابقه‌ای حضوری با عنوان «مسابقه بزرگ برنده‌باش» از طریق شبکه سه سیمای جمهوری اسلامی ایران در حال اجرا و پخش است که به شرکت‌کنندگان در این مسابقه به ازای پاسخ صحیح به هر سوال، مبلغ قابل توجهی به صورت پلکانی (تا سقف ۱۰۰ میلیون تومان) اعطا می‌کند که با کمک مجری برنامه و فرصت‌هایی که در اختیار هر شرکت‌کننده قرار می‌گیرد، مبلغ جایزه اغلب از ۵ میلیون تومان کمتر نیست. شرط حضور در این برنامه، خرید سوال و پاسخ درست به آن‌ها از طریق اپلیکیشن مخصوص است و در صورت درست بودن جواب‌ها، در یک رقابت فشرده، چهار نفر به مسابقه حضوری دعوت خواهند شد. آیا برگزاری این نوع مسابقات جایز است؟ آیا شرکت در این نوع مسابقات جایز است؟ آیا شرکت کننده، مالک شرعی جایزه خواهد شد؟» حضرت آیت‌ا... مکارم شیرازی در پاسخ به این استفتا مرقوم کرده‌اند: «این کار قمار است و کسانی که شرکت می‌کنند مالک آن جوایز نیستند.»

تأیید فتوا و پاسخ «برنده باش»
با توجه به این که فتوا ،ابتدا در فضای مجازی منتشر شده بود و طبعاً ،به تنهایی قابل استناد نبود، با دفتر این مرجع تقلید تماس گرفتیم. دفتر ایشان در قم این استفتا و پاسخ آن را تأیید کرد و پس از آن نیز ،خبرگزاری های رسمی این استفتا و پاسخ آن را منتشر کردند.ساعتی بعد از انتشار گسترده این فتوا، روابط عمومی مسابقه «برنده باش» توضیحی کوتاه درباره آن منتشر کرد و نوشت: «فرض مطرح‌شده در سوال استفتا کامل نیست و طبیعتاً فرض ناکامل، جایگاه سوال را مخدوش می‌سازد.» روابط عمومی مسابقه تنها همین یک جمله را منتشر کرده و مشخص نکرده که دقیقاً نقص این سوال کجاست. این در حالی است که به نظر می‌رسد متن استفتا، همه جنبه‌های این مسابقه را در نظر گرفته است. شاید عوامل برنامه تلویزیونی «برنده باش» با استراتژی فرار رو به جلو، نمی‌خواهند قبول کنند شیوه برگزاری مسابقه، آلوده به «قمار» است. حالا باید منتظر بود و دید با این فتوای صریح، آیا «برنده باش» باز هم به پخش می‌رسد یا خیر.

انتقادات سابقه داشت
نظر آیت‌الله مکارم شیرازی، اولین انتقاد از شیوه درآمدزایی «برنده باش» نیست. مدت‌هاست در فضای مجازی و بسیاری از رسانه‌ها، از الگوهای نادرست درآمدزایی سازمان صداوسیما انتقاد می‌شود. ماجرای ستاره‌مربع‌ها و قرعه‌کشی‌های آن، «برنده باش» و «پنج ستاره»، مسابقه جدید روبیکیو و... نارضایتی زیادی از تلویزیون بین مخاطبان به وجود آورده که باعث شده در فضای مجازی، واژگانی نظیر «کازینو» برای آن به کار برده شود. در صفحه سینما و تلویزیون هم بارها روش‌های درآمدزایی صداوسیما را نقد کرده بودیم. به علاوه ،در تعطیلات نوروزی نیز، احکامی از چند مرجع تقلید منتشر شد که قرعه‌کشی‌های ستاره‌مربع‌ها را حرام می‌دانستند و در نتیجه با عقب‌نشینی توسکا (شرکت دارنده انحصاری تبلیغات تلویزیونی) تبلیغات این کدهای دستوری در صداوسیما متوقف شد. با فتوای جدید، به نظر می‌رسد مسئولان سازمان صداوسیما باید تجدید نظری جدی در روش درآمدزایی برای رسانه خود داشته باشند. زیرا روش‌های کنونی علاوه بر نارضایتی مخاطبان، مخالفت مراجع تقلید را هم به دنبال داشته است.

۱۷۱۷

کد خبر 827440

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 9 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 15
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۰۷:۳۶ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۴
  1
  سه تامسابقه ای که با حضور گلزار ، بازغی و گودرزی اجرا میشه سه تاشم قماره. مال مفت بدون زحمت گیر کسی اومدن درحکم قماره. هرشکلی میخواد داشته باشه. در عربستان حتی بیمه هم بعنوان شغلی که در اون پول مفت گیر بیمه گر و بیمه گزار میاد بطور کامل حرامه و وجود نداره
 • IR ۰۷:۴۵ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۴
  1
  حالم دیگه از شبکه های تلویزیون بهم می خوره .هرکدام رو که بزنی ستاره مربع رو تبلیغ میکنه.
 • IR ۰۷:۵۹ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۴
  0
  برنده باش قمار باشه روبیکا مصداق بارز دزدیه
 • عبدالکریم IR ۰۸:۰۳ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۴
  0
  مراجع محترم هر آنچه بگویید و فتوا دهند درست و لازم الاجراست و صدا و سیما و عموم مردم باید تمکین نمایند
 • IR ۰۸:۱۰ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۴
  0
  روح کار و تلاش را تورم در زمانی طولانی از بین برد خیالتون راحت راحت باشه .
 • علی IR ۰۸:۱۴ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۴
  0
  با سلام.بار کج به منزل نمی رسد مسابقه برنده باش از اول برای از دور خارج کردن برنامه۹۰ با حمایت مدیر... شبکه ۳ بوجود آمد و باز در نظر سنجی صدا وسیما با وقاحت تمام دست به تقلب در رای مردم زدند تا برنده باش را اول کنند که دست آنها رو شد....
 • IR ۰۸:۲۶ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۴
  0
  کاش برای پولهای هنگفتی که صدا و سیما از همین طرق به جیب می زند کاش استفتایی چیزی هم بیرون می آمد
 • IR ۰۹:۱۰ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۴
  0
  اولا مگه برای صدا وسیما مهمه ثانیا نظر کیهان چیه
 • سعید IR ۱۰:۵۰ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۴
  0
  گرفتاری در تناقض از ویژگیهای قطعی سیستم توتالیتر است.
 • IR ۱۰:۵۲ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۴
  0
  جالبه در مورد روزنامه کیهان تیتر زدید باز هم کیهان عصبانی شد این بار از دست جواد هاشمی.ولی در مورد روزنامه خراسان به متن خبر رجوع کردید.در حالی اگر انصاف داشتید باید می نوشتید باز هم روزنانه خراسان عصبانی شد این بار از دست برنده باش
 • IR ۱۰:۵۶ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۴
  0
  چکار به این برنامه جذاب دارید؟
 • احمدی IR ۱۰:۵۶ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۴
  0
  مرسی که هستید
 • IR ۱۲:۰۵ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۴
  0
  این کار صدا و سیما قمار هست. اما آقای خبرآنلاین شما چون با صدا و سیما مشکل دارید، هر روز راجع به صدا و سیما مطلب می گذارید. ای کاش یک بار هم مثلا برای دفاع از حجاب که اینقدر مراجع تاکید می کنند، مطلب می نوشتید.
 • محمد FR ۱۲:۱۷ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۴
  0
  ای بابا..بانک ها که 40 ساله نزول خواری میکنن رو ول کردین، افتادین به جون یه برنامه ای که هم مردم دوسش دارن هم اینکه آمار مطالعه رو بالا برده...واقعا متاسفم
 • IR ۱۵:۵۵ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۴
  0
  با تبلیغات پدیده و ثامن و ... هم مردم رو بدبخت کرد