پس از وقفه یک ماهه انجام شد: ازسرگیری صادرات نفت ایران به چین

تسنیم نوشت: چین قبل از پایان نوامبر و پس از یک وقفه یک ماهه به خاطر تحریم های جدید آمریکا علیه ایران، واردات ۳۶۰ هزار بشکه در روز نفت خام ایران را دوباره آغاز می کند. 

چین در حال آماده شدن برای از سرگیری واردات نفت خام از ایران است که به گفته تحلیلگران، ترس از محدود شدن عرضه جهانی نفت به خاطر تحریم ها علیه ایران را کم میکند .
به گزارش بلومبرگ، چین قبل از پایان نوامبر و پس از یک وقفه یک ماهه به خاطر تحریم های جدید آمریکا علیه ایران، واردات 360 هزار بشکه در روز نفت خام ایران را دوباره آغاز میکند .
بزرگترین خریدار آسیایی نفت ایران جزو چند کشوری بود که توسط آمریکا به مدت شش ماه از تحریم‌های ایران معاف شدند. این معافیت از همین ماه آغاز می شود. خریداران عمده دیگر که معافیت گرفته‌اند عبارتند از کره جنوبی و هند.
دولت دونالد ترامپ دور دوم تحریمها علیه ایران را از 5 نوامبر اجرایی کرد و هدف اصلی آن توقف صادرات نفت ایران بود .
مقامات آمریکایی قبلا اعلام کرده اند که هدف از این تحریم‌ها صفر کردن صادرات نفت ایران است ولی مقامات ایران بارها امکان صفر شدن صادرات را رد کرده اند و تاکید داشتند که مشتریان بین المللی آنها نمی‌توانند نفت ایران را از دست بدهند.
دولت چین هم اعلام کرده بود که حداقل دو شرکت دولتی آن پیش از آغاز تحریم های واشنگتن علیه ایران در 5 نوامبر، خرید نفت از ایران را متوقف کرده اند .
تصمیم چین برای ازسرگیری خرید نفت ایران قبل از ملاقات آینده رئیس جمهور زی جینپینگ و دونالد ترامپ در اجلاس G20 در هفته آینده، گرفته شده و همزمان است با شدت گرفتن تنش های تجاری بین این دو اقتصاد بزرگ دنیا .
گرچه خرید چین به زودی آغاز می شود، ولی پرداخت پول آن به ایران بعدها صورت خواهد گرفت .
هند، یکی از مشتریان بزرگ ایران، قرار است 1.25 میلیون تن در نوامبر خریداری کند، در حالی که احتمالا پالایشگاه های کره به خاطر پیچیدگی های پرداخت و بیمه، تا فبریه یا حتی پس از آن صبر خواهند کرد. 

۲۲۳۲۲۴

کد خبر 827449

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 5 =