پیشنهادی تکراری برای استقلال‌وپرسپولیس؛ در کشورهای‌عربی بازی نکنید

تیم‌های ایرانی بازهم نمی‌توانند از تیم‌های عربستانی در خانه میزبانی کنند.

عرفان حاج‌بابایی: با قرعه کشی مرحله گروهی رقابت های لیگ قهرمانان آسیا 2019 مشخص شد که استقلال و پرسپولیس، دو نماینده قطعی و مستقیم ایران در این رقابت ها، باید بازهم به مصاف تیم های عربستانی بروند.استقلال با الهلال همگروه شد و پرسپولیس با الاهلی.

بلافاصله پس از همگروهی تیم های ایرانی و عربستانی، یک بار دیگر پرونده ای قدیمی در روابط نه چندان دوستانه دو کشور گشوده شد و بحث میزبانی طرفین در خاک خود در این بازی ها بر سر زبان ها افتاد.

تقریبا همزمان با قرعه کشی فصل جدید لیگ قهرمانان آسیا بود که دادگاه حکمیت ورزش(CAS) حکم خود در مورد شکایت ایران از عربستان در خصوص حق میزبانی را اعلام کرد که بر این اساس بازی های تیم های باشگاهی این دو کشور همچنان باید در زمین ثالث برگزار شود.

اتفاقی که یقینا به ضرر تیم های ایرانی است. البته عربستانی ها هم حق میزبانی در استادیوم های خانگی و بهره بردن از هواداران پرتعدادشان را از دست می دهند اما بازی کردن در کشورهای همجوار عربی، چندان هم به ضرر آن ها تمام نمی شود.

با تمامی این اوصاف سوال اینجاست که آیا تیم های ایرانی می توانند از همین مسئله به نفع خود بهره برداری کنند و یا به عبارت بهتر، جلوی ضرر کمتر را بگیرند؟ قطعا می توانند.

طی فصول گذشته ایرانی ها در عمان از حریفان سعودی میزبانی کرده اند. بازی هایی که عملا میزبان، تیم مقابل بود. عمان در مقایسه با کشورهایی مثل امارات و قطر، ایرانی های کمتری را در خود جای داده است و به همین دلیل تیم های ایرانی چندان حمایتی را روی سکوها نمی بینند اما حریفان به راحتی اکثر صندلی های استادیوم را در اختیار می گیرند.

حالا ایرانی ها می توانند برای اینکه هم سکوهای ورزشگاه را از چنگ عربستانی ها دربیاورند و هم اینکه آن ها را با مشکل مواجه کنند، میزبانی خود را نه در کشورهایی مثل عمان و کویت، که در یکی از کشورهای آسیای میانه برگزار کنند.

ازبکستان،تاجیکستان و یا ترکمنستان می توانند بهترین گزینه برای تحقق این امر باشند.

هم از لحاظ آب و هوایی با ایران سازگار ترند(آب و هوای سرد و خشک حاکم بر ایران و آن مناطق،حتما تیم های عربی را با مشکل مواجه می کند.)هم اینکه تیم های عربی باید مسافت نسبتا زیادی را برای رسیدن به این سه کشور طی کنند.

از همه مهم تر اینکه در این کشورها دیگر تیم های عربی آنچنان تماشاگری ندارند که به کمکشان بیاید اما ایرانی ها می توانند روی حمایت اهالی آن کشورها حساب کنند.تشابهات و نزدیکی های فرهنگی ایران با آن ها قطعا در این جا می تواند به سود فوتبال ما تمام شود.

البته سال گذشته هم چنین پیشنهادی برای تیم های ایرانی مطرح بود اما در نهایت با عدم پیگیری و پافشاری برای این مورد، میزبانی ما به کشوری مثل عمان رسید.

254 251

کد خبر 827567

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 4 =