تقاضای یونیسف از دانشگاه مفید قم برای تدوین کتاب حقوق کودکان

رئیس دانشگاه مفید قم، گفت: سازمان یونیسف از دانشگاه مفید قم برای نگارش کتابی در زمینه حقوق کودکان از منظر مکتب تشیع، نامه ای ارسال کرد تا در کنار کتاب حقوق کودکان که در دانشگاه الازهر مصر نگاشته شده، قرار گیرد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خبرآنلاین از قم، سید مسعود موسوی اردبیلی پیش از ظهر امروز در نشست خبری دومین همایش نکوداشت آیت الله العظمی موسوی اردبیلی(ره) که در محل تالار گفت وگوی دانشگاه مفید قم برگزار شد، اظهار داشت: شناسایی درس اسلام و عرضه صحیح این شناخت صحیح در دوران جدید، از دغدغه های همیشگی مرحوم آیت الله العظمی موسوی اردبیلی(ره) بود و ما برای این مهم تلاش می کنیم.

وی با بیان اینکه ما مدعی هستیم اسلام دینی است نه برای۱۴۰۰ سال پیش، بلکه برای امروز و آینده، گفت: اسلام در کل روابط انسانی نظر دارد که در صورت این ادعا باید پاسخگوی نیاز های بشر هم باشد و یکی از دغدغه های مرحوم حضرت آیت الله اردبیلی حل این مسئله بود که چگونه می توان به معنای واقعی کلمه زیست اسلامی داشت و تمام سؤالات در عرصه های مختلف را پاسخ داد. 

مسعود موسوی اردبیلی افزود: این دانشگاه در رشته های علوم انسانی مدعی است که بهترین کیفیت های آموزشی را از مقطع کارشناسی تا دکترا فراهم نموده و یکی از بهترین فضای های تحقیقاتی را نیز برای محققین و پژوهشگران در زمینه علوم انسانی فراهم نموده است. 

رئیس دانشگاه مفید رشته های اقتصاد، حقوق، فلسفه، الهیات، علوم سیاسی را از رشته های اصلی دانشگاه مفید برشمرد و گفت: در مقطع کارشناسی ۷ رشته در کارشناسی ارشد ۱۸ رشته و در دکترا ۷ رشته ارائه می شود.

مسعود موسوی اردبیلی با بیان اینکه دانشگاه مفید بیشترین سهم را در پژوهش های کشور داشته، ابراز کرد: از زمان رحلت بناینگذار دانشگاه، حضرت آیت الله موسوی اردبیلی احساس وظیفه بیشتری برای ادای دین و تلاش در جهت اهداف دانشگاه صورت گرفته است و در دوسال گذشته دانشگاه در ایجاد فضای  آکادمیک و بالا بردن سطح آموزشی-دانشگاهی اقدام جدی تری صورت داده است. 

رئیس دانشگاه مفید با بیان اینکه هدف از تأسیس دانشگاه مفید ایجاد زمنیه پژوهشی و دانشگاهی برای پاسخ دادن به سؤالات دنیای امروز از منظر اسلام است، افزود: این داشگاه به عنوان مهم ترین میراث ماندگار حضرت آیت الله موسوی اردبیلی(ره) می باشد، لذا در راستای اهداف اولیه دانشگاه تلاش می کنیم آن را به عنوان استوانه های اصلی مطالعات اسلامی در جهان مطرح کنیم. 

وی با اشاره به اینکه دانشگاه مفید ۳۰ سال سابقه فعالیت دارد و در این سال ها توانسته کارنامه ای موفق از خود ارائه نماید، تصریح کرد: در زمینه اقتصاد اسلامی مجموعه زیادی از مطالعات اقتصادی صورت گرفته که عمده آن ها ریشه در کار های مطالعاتی این دانشگاه دارد و نیز در زمینه های دیگری چون حقوق کارنامه پر باری از خود نشان داده است.

مسعود موسوی اردبیلی در پاسخ به سؤال خبرنگار خبرگزاری خبرآنلاین مبنی بر این که آیا دانشگاه مفید قم ارتباطی با مجموعه های علمی مهم جهان اسلام از جمله دانشگاه الازهر مصر دارد؟ گفت: ارتباط سازمان یافته ای در این زمینه نداریم اما چند سال پیش که با درخواست سازمان یونیسف، کتاب حقوق کودگان از منظر اسلام توسط دانشگاه الازهر مصر نوشته شد، خود این سازمان بین المللی اعلام کردند که مطالب این کتاب، بر مبنای فقه اهل تسنن نوشته شده و لذا مسئولان سازمان یونیسف، برای نگارش کتابی در مورد حقوق کودکان از منظر فقه تشیع، به دانشگاه مفید قم و دانشگاه امام صادق(ع) تهران نامه ای نوشتند و بعد از انجام گفت وگوهایی علمی در دانشگاه الازهر مصر، کتاب حقوق کودکان از منظر مکتب تشیع، توسط دانشگاه مفید قم به چاپ رسید که علاوه بر متن اصلی آن که فارسی است، به دو زبان انگلیسی و عربی هم ترجمه شد.

46

کد خبر 828061

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 10 =