ایران و اروپا امروز بر سر چه موضوعاتی مذاکره کردند؟

معاون سیاسی وزیر خارجه گفت: تعلل در اجرای تعهدات برجام، این دستاورد مهم دیپلماسی را برای جامعه بین المللی با چالش جدی روبرو خواهد ساخت و ایران در این صورت بر اساس استقلال خود تصمیم می‌گیرد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین،  چهارمین دور گفتگوهای بلندپایه سیاسی میان جمهوری اسلامی ایران و اتحادیه اروپا، دوشنبه در دو نوبت بعد از ظهر و شب به ریاست مشترک سید عباس عراقچی، معاون سیاسی وزیر امور خارجه و هلگا اشمید، دبیرکل سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپا در بروکسل برگزار شد.

در این دور از گفتگوها هیاتی از مجلس شورای اسلامی و وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و مدیران کل بخش‌های مختلف کمیسیون اروپا، نیز مشارکت داشتند. دستور کار گفتگوها، ناظر به همکاری های دوجانبه در حوزه های کشاورزی، آموزش و تحقیقات، تجارت، انرژی و تغییرات آب و هوا، حمل و نقل، مساﺋل بانکی، پناهندگان، مواد مخدر، بلایای طبیعی، حقوق بشر و مبارزه با تروریسم بود.

طرفین ضمن بررسی عملکرد سال گذشته در هر یک از حوزه های یاد شده،  پیرامون نحوه پیشبرد برنامه های آتی توافق کردند. بخش دوم این دور از گفتگوها به تبادل نظر در مورد مساﺋل منطقه ای اختصاص داشت.

عراقچی در بخش افتتاحیه نشست، با تاکید بر اهمیت راهبردی برجام برای صلح و امنیت بین‌المللی و منطقه ای و یادآوری تایید پایبندی کامل جمهوری اسلامی ایران به تعهدات خود ذیل برجام در سیزدهمین گزارش پی در پی آژانس بین المللی انرژی اتمی، ضرورت تسریع در اجرای کارآمد، قابل دوام و متقابل تعهدات سایر اعضای برجام و بخصوص اتحادیه اروپا و کشورهای اروپایی، در شرایط خروج غیر قانونی آمریکا از توافق را خاطرنشان ساخت.

وی یادآور شد: تعلل در اجرای تعهدات، این دستاورد مهم دیپلماسی برای جامعه بین المللی را با چالش جدی روبرو خواهد ساخت و جمهوری اسلامی ایران در این صورت بر اساس استقلال و منافع خود تصمیم خواهد گرفت.  

یادآور می‌شود این دور از گفتگوهای بلند پایه همزمان با سومین سمینار عالیرتبه همکاری‌های هسته ای صلح آمیز میان جمهوری اسلامی ایران و اتحادیه اروپا، به ریاست مشترک صالحی، معاون رییس جمهور و رﺋیس سازمان انرژی اتمی و آقای کانیته، کمیسیونر انرژی اتحادیه اروپا برگزار شد.

52310

کد خبر 828182

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 12 =