رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس: وضعیت فعلی ارز جز رانت و فساد نتیجه‌ای ندارد

ایرنا نوشت: رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه قیمت ارز در اقتصاد باید تک نرخی شود گفت: وضعیت کنونی جز ایجاد رانت و فساد نتیجه ای نخواهد داشت و مجلس سال آینده به این موضوع ورود می کند.

محمدرضا پورابراهیمی روز پنجشنبه در سی و هشتمین شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی در کرمان افزود: صادرکننده نمی‌ تواند بر اساس نرخ ارز ثانویه صادرات داشته باشد بلکه باید این نرخ ثابت باشد و نرخ ارز ثانویه از نظر ما قابل قبول نیست و بانک مرکزی باید آن را جمع کند و نرخ ارز ثانویه شناور باشد.

وی با بیان اینکه آمریکا بعد از 13 آبان خیلی تلاش کرد شوک ارزی به اقتصاد ایران وارد کند اما نتواست و ما بزودی شاهد تقویت ارزش پول ملی خواهیم بود خاطرنشان کرد: پیش بینی این است؛ روند کاهش ارزش دلار در هفته آینده استمرار داشته باشد و تحلیل اقتصادی که در این زمینه بود، محقق شد.

پورابراهیمی از تشکیل جلسه شورای ملی در هفته آینده خبر داد و افزود: استان کرمان نقش ویژه ای را شورای گفت و گو ایفا می کند و می توان پیشنهادات و نقاط قوت و ضعف صادرات را به شورا ارائه کرد.

وی با بیان اینکه ویرایش بند 'واو' تبصره 16 بودجه سال جاری در کمیسیون تلفیق، جامع نبود و پیش نویس اصلاحی آن به دلایلی با تاخیر روبرو شد افزود: اصلاحیه این بند هفته آینده در صحن علنی مجلس مطرح و در بودجه سال 98 نیز آورده می شود.

پورابراهیمی ادامه داد: با اصلاحیه این بند حجم زیادی از مشکلات فعالان اقتصادی و مطالبات قابل وصول برای بانک ها حل می شود.

وی با بیان اینکه کرمان یکی از استان های مهم صادراتی کشور است بیان داشت: کرمان جایگاه ویژه ای در صادرات کشور به خود اختصاص داده که حل مشکلاتی کلان اقتصادی از قبیل موضوعات پیمان سپاری ارزی و دیگر مباحث صادرات در این حوزه ضروری است.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه صدور بخشنامه های متعدد در حوزه صادرات از اشکالات وارده به دولت و بانک مرکزی است گفت: این امر تنظیمات صادرات را به هم ریخته است و دولت باید جلوی صادرات بی رویه بخشنامه ها را بگیرد که اثر آن در بخش های مختلف مشخص است.

پورابراهیمی افزود: بخش عمده صادرات ما بر عهده نهادهای عمومی غیر دولتی است که مسئولان آنها منصوب به دولت هستند و دولت باید با مدیران این مجموعه‌ ها که تخلف صادراتی دارند و صادرات کلان نیز با آنها است؛ برخورد کند نه اینکه یک صادرکننده معمولی را تحت فشار قرار دهد.

41231

کد خبر 828844

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 9 =