در دیدار ۵ دقیقه‌ای مکرون با بن سلمان چه گذشت؟

فارس نوشت: رئیس‌جمهور فرانسه در دیداری با ولیعهد سعودی در حاشیه نشست گروه ۲۰ گفت تحقیقات درباره قتل روزنامه‌نگار منتقد سعودی نیازمند کارشناسان بین‌المللی است.

«امانوئل ماکرون»، رئیس‌جمهوری فرانسه گفته که قصد دارد در حاشیه اجلاس جی ۲۰ در آرژانتین با محمد بن‌سلمان، ولی‌عهد عربستان سعودی دیدار کند.

به نوشته میدل‌ایست آی، این اولین دیدار بن‌سلمان با یک رئیس دولت غربی پس از ماجرای قتل جمال خاشقچی است. خاشقچی، روزنامه‌نگاری که در روزنامه آمریکایی واشنگتن‌پست فعالیت می‌کرد، حدود دو ماه پیش برای انجام برخی امور اداری به کنسول‌گری عربستان سعودی در استانبول ترکیه رفت اما دیگر هرگز دیده نشد. او طعمه یک تیم ترور سعودی شد که با برنامه‌ریزی قبلی برای قتلش به استانبول آمده بودند و پس از قتل او جسدش را تکه‌تکه کردند.

بن‌سلمان، از سوی رسانه‌های غربی و بنابر روایت‌های متعدد توسط سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) آمر اصلی این قتل شناخته می‌شود.

بنابر گزارش فوق، ماکرون گفته است: «من هواره در خصوص موضوع عربستان سعودی شفاف بوده‌ام و در حاشیه اجلاس جی ۲۰ این فرصت را خواهم داشت که با ولی‌عهد سعودی در خصوص آن بحث کنم.»

اجلاس جی ۲۰ از فردا در بوینس آیرس، پایتخت آرژانتین آغاز می‌شود و بسیاری از سران کشورهای جهان از جمله ترامپ و پوتین، روسای جمهوری آمریکا و روسیه در آن شرکت می‌جویند. این دو قرار بود در حاشیه اجلاس مزبور دیدار کنند اما به‌جهت بحران جدید بین روسیه و اوکراین، دیدار دو رئیس‌جمهور از طرف آمریکایی‌ها لغو شده است.

هفته گذشته، فرانسه نام ۱۸ سعودی را در رابطه با قتل خاشقچی در فهرست تحریم‌ها گنجانده بود. در این فهرست اثری از نام ولی‌عهد سعودی نیست.

۲۳۲۳

کد خبر 829086

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 10 =