وزیر فرهنگ مصر یکشنبه حرف خودش مبنی بر دستگیری دو ایتالیایی به جرم سرقت تابلو نقاشی اثر ونگوگ را پس گرفت.

به گزارش خبرآنلاین، فاروق حسنی تقصیر این اتهام را به گردن یکی از زیردستانش انداخت که اطلاعات «ناموثق» به او داده بود. 

وزیر فرهنگ مصر در بیانیه‌ای گفت: «اطلاعاتی که محسن شعلان به ما داد موثق نبود. البته به او اطمینان داده شده بود تابلو کشف و ضبط شده است، اما اطلاعات داده شده دقیق نبودند.»

فاروق حسنی پیشتر به خبرگزاری فرانسه و منا، خبرگزاری رسمی مصر گفته بود اثر ونگوگ «Poppy Flowers» نام و حدود 50 میلیون دلار ارزش دارد. این اثر روز شنبه چند ساعت پس از سرقت از موزه محمود خلیل همراه دو ایتالیایی در فرودگاه قاهره دیده و ضبط شده بود. در حال حاضر علت دستگیر شدن دو ایتالیایی و اینکه آزاد شده‌اند یا خیر مشخص نیست.

حسنی پیشتر اعلام کرده بود این موزه در مرکز قاهره و در منطقه اعیان‌نشین نزدیک رود نیل قرار دارد و پذیرای آثاری از مونه، رنوار و دگا است. روز شنبه تنها 10 نفر از این نمایشگاه بازدید کردند.

خبرگزاری ایتالیایی زبان آنسا با استناد به «اطلاعات موجود در صحنه جرم» اعلام کرد دو ایتالیایی جوان  بوده‌اند و به همراه گروهی از گردشگران اسپانیایی و روس از موزه بازدید کرده‌اند.

در بیانیه حسنی آمده است: «تحقیقات برای بررسی نحوه انجام این سرقت و بازپس گرفتن تابلو همچنان ادامه دارد.» او همچنین برای اینکه ابهامی در حرف‌هایش باقی نماند در مصاحبه زنده تلفنی با تلویزیون ملی مصر شرکت کرد.

مقامات پلیس از کارکنان موزه و بازدیدکنندگان بازجویی و نوارهای دوربین‌های مداربسته را بررسی کرده‌اند. یکی از مقامات پلیس گفت سارقان قصد دارند نقاشی را از مرزهای مصر خارج کنند.

مقامات امنیتی نیز از اظهار نظر درمورد بیانیه حسنی خودداری کردند. یکی از مسئولان این شرایط را «مفتضح و آشفته» توصیف کرد.

حسنی پیشتر گفته بود پس از باز شدن موزه سارقان این تابلو را از قاب آن بریده و فرار کرده‌اند. این نقاشی از گل‌های زرد و قرمز درون یک گلدان در سال 1977 نیز به سرقت رفته بود و یک دهه بعد کشف و به موزه برگردانده شد.

این موزه شامل تابلوهای نقاشی است که متعلق به محمود خلیل بوده‌اند. او در دهه 1930 عضو مجلس مصر بود.

خبرگزاری‌فرانسه / 21 اوت

کد خبر 86359

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 10 =