دکتر محمود احمدی‌نژاد با صدور احکام جداگانه‌ای نمایندگان ویژه رییس‌جمهور را در امور خاورمیانه، آسیا، دریای خزر و افغانستان منصوب کرد.

در این احکام اسفندیار رحیم‌مشایی به عنوان نماینده ویژه رییس‌جمهور در امور خاورمیانه، حمید بقایی به عنوان نماینده ویژه رییس‌جمهور در امور آسیا، محمدمهدی آخوندزاده به عنوان نماینده ویژه رییس‌جمهور در امور دریای خزر و ابوالفضل زهره‌وند به عنوان نماینده ویژه رییس جمهور در امور افغانستان منصوب شدند.

 

متن احکام رییس‌جمهور بدین شرح است:

 

« بسم‌الله الرحمن الرحیم

 

جناب آقای اسفندیار رحیم‌مشایی

 

با استناد به اصل 127 قانون اساسی، نظر به تعهد، دانش، شایستگی‌ها و تجارب مفید جناب عالی، به موجب این حکم به عنوان نماینده ویژه رییس‌جمهور در امور خاورمیانه منصوب می‌شوید.

 

اهمیت و حساسیت منطقه راهبردی خاورمیانه به جهات فرهنگی، سیاسی، جغرافیایی و اقتصادی، قدرت‌های سلطه‌گر را به فکر تسلط مستقیم و غیرمستقیم بر این منطقه از طریق ترفندهای به ظاهر پیچیده تبلیغاتی و تحرکات نظامی انداخته است که تلاش گسترده برای حفظ موقعیت و موجودیت رژیم صهیونیستی در همین راستاست. از این رو اتخاذ تدابیر هدفمند و هوشمندانه به منظور تعمیق روابط و گسترش همکاری‌های فرهنگی، سیاسی، اقتصادی و امنیتی با کشورهای منطقه و ایجاد یا تقویت تشکل‌های منطقه‌یی، سلطه‌گران را در نابودی استعدادها و چپاول ثروت‌های مادی و معنوی خاورمیانه ناکام خواهد کرد. بدیهی است همه دستگاه‌ها و نهادهای مربوطه موظف خواهند بود در فرآیند طراحی و اجرای سیاست‌های راهبردی در خصوص منطقه خاورمیانه در هماهنگی کامل با جناب عالی اقدام کنند.

 

از خداوند متعال توفیقات شما را در سایه عنایات خاصه حضرت ولی‌عصر(عج) مسألت می‌نمایم.

 

محمود احمدی‌نژاد

 

رییس جمهوری اسلامی ایران»

 

« بسم‌الله الرحمن الرحیم

 

جناب آقای حمید بقایی

 

با استناد به اصل 127 قانون اساسی، نظر به تعهد، دانش و تجارب مفید جنابعالی، به موجب این حکم به عنوان نماینده ویژه رییس‌جمهور در امور آسیا منصوب می‌شوید.

 

توسعه روابط و گسترش همکاری‌های متقابل میان جمهوری اسلامی ایران و کشورهای آسیایی در بخش‌های سیاسی، فرهنگی، اقتصادی و امنیتی با هدف شکوفا شدن استعدادهای فراوان این قاره متمدن و کاهش مخاطرات ناشی از وابستگی به غرب، اتخاذ تدابیر دقیق را بیش از گذشته ضروری ساخته است. بدیهی است همه نهادهای مربوطه در فرآیند تصمیم‌گیری و اجرای سیاست‌های مورد نظر در هماهنگی کامل با جناب عالی اقدام خواهند کرد.

 

از خداوند متعال توفیقات شما را در سایه توجهات حضرت ولی عصر(عج) مسألت می‌نمایم.

 

محمود احمدی‌نژاد

 

رییس‌جمهوری اسلامی ایران»

 

« بسم الله الرحمن الرحیم 

جناب آقای محمد مهدی آخوندزاده 

با استناد به اصل 127 قانون اساسی، نظر به تعهد، دانش و تجارب مفید جنابعالی، به موجب این حکم به عنوان نماینده ویژه رییس‌جمهور در امور دریای خزر منصوب می‌شوید. 

راهبرد دولت برای گسترش مناسبات و همکاری‌ها با کشورهای حوزه دریای خزر بر اساس احترام و منافع متقابل، به اهتمام شایسته جهت پیشبرد سیاست ایران در خزر مبتنی بر قواعد عرفی و حقوق بین‌الملل و هم‌چنین دستیابی به یک راه‌حل عادلانه و قطعی نیازمند است. با واگذاری مدیریت نظام حقوقی دریای خزر به جناب‌عالی، سایر دستگاه‌ها و نهادهای مرتبط موظف خواهند بود با جدیت همکاری‌های لازم را معمول دارند. 

توفیقات شما را در سایه توجهات حضرت ولی‌عصر(عج) از خداوند متعال مسألت می‌نمایم. 

محمود احمدی‌نژاد 

رییس جمهوری اسلامی ایران» 

 

« بسم‌الله الرحمن الرحیم 

جناب آقای ابوالفضل ظهره‌وند 

با استناد به اصل 127 قانون اساسی، نظر به تعهد، دانش و تجارب مفید جناب عالی، به موجب این حکم به عنوان نماینده ویژه رییس‌جمهور در امور افغانستان منصوب می‌شوید. 

با عنایت به اهمیت روابط افغانستان و اثرگذاری تحولات جاری این کشور در تصمیم‌گیری‌های منطقه‌یی و بین‌المللی و نیز اهداف بلندمدت سلطه‌گران که به بهانه تأمین امنیت در این کشور به تحرکات گسترده سیاسی ـ نظامی دست زده‌اند، طراحی تدابیر ویژه در خصوص رویدادهای افغانستان و چشم‌انداز وضعیت آینده این کشور متناسب با منافع ملی جمهوری اسلامی ایران ضرورت دارد. بدیهی است همه دستگاه‌ها و نهادهای مرتبط در هماهنگی کامل با جنابعالی اقدام خواهند کرد. 

از خداوند متعال توفیقات شما را در ظل توجیهات حضرت ولی عصر(عج) مسألت می‌نمایم. 

محمود احمدی‌نژاد 

رییس‌جمهوری اسلامی ایران»

کد خبر 86505

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 6 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 2
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بدون نام GR ۱۶:۰۹ - ۱۳۸۹/۰۵/۳۱
  0 0
  تو دهنی خوبی بود برای همه کسانی که می گویند آقای احمدی نژاد طرز فکرش با مشایی فرق داره.
 • بدون نام IR ۱۹:۱۹ - ۱۳۸۹/۰۵/۳۱
  0 0
  آيا آقايان مشايي ، بقايي و ... با حفظ سمت نماينده رئيس جمهور محترم شده‌اند يا از سمت فعلي بركنار شده‌اند؟