خبرگزاری ایرنا اقدام به انتشار گزارشی از عملکرد وزارت اطلاعات کرد.

به گزارش خبرآنلاین بخش هایی از این گزارش را در ادامه بخوانید:

شاید دستگیری غرورانگیز و تاریخی عبدالمالک ریگی، دستاورد ویژه دستگاه امنیتی کشور در مصاف اطلاعاتی با دشمن در یک سال اخیر باشد اما این وزارتخانه پیروزی‌های ماندگار دیگری را هم، در سال گذشته و جاری رقم زده است.  

اندکی پس از حماسه تاریخی 22 خرداد 1388 و در تاریخ 9 تیرماه محمود احمدی نژاد رییس جمهور به وزارت اطلاعات رفت و در جمع کارکنان این وزارتخانه با بیان اینکه شان وزارت اطلاعات این است که یک قدم از مسوولان نظام جلوتر باشد، تصریح کرد : وزارت اطلاعات باید جهانی بیاندیشد و رویکردها بایستی متناسب با تراز جهانی باشد.

وعده رییس جمهور صادق بود و شاید آن روز که این سخن از زبان رییس شورای عالی امنیت ملی شنیده شد، کمتر کسی باور می‌کرد که سربازان گمنام امام زمان(عج) در وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی موفق شوند در زمان کوتاهی، وزارتخانه را آنقدر بالا ببرند که به گفته کارشناسان، همه سازمان‌های امنیتی مدعی در منطقه و جهان را پشت سر گذاشته و قدرت ایران اسلامی را درعرصه اطلاعاتی به رخ مدعیان بکشد.

88؛ سالی پرکار برای وزارت اطلاعات
وزارت اطلاعات سالی پرکار و سخت را در سال 88 گذراند. خنثی سازی و مقابله با توطئه های داخلی و خارجی و حرکت در عرصه جنگ نرم، روزهای سختی را برای این وزارتخانه رقم زد.

چند هفته قبل از برگزاری انتخابات سرنوشت ساز دهمین دوره ریاست جمهوری،نیروهای اطلاعاتی عوامل چند برنامه ضد امنیتی مشخص شامل انفجار، ترور و تخریب‌های سازمان یافته را که از اردیبهشت ماه 88 تا روز انتخابات برنامه‌ریزی شده بود، شناسایی و دستگیر کردند.

سربازان گمنام حضرت ولی‌عصر(عج) در روز انتخابات 22 خرداد نیز موفق شدند اعضای یکی از شبکه‌های تروریستی را که در صدد بودند در روز انتخابات در مراکز پرجمعیت و شعبات مختلف تهران از جمله حسینیه ارشاد و مسجد النبی بمب‌گذاری کنند، پیش از هرگونه اقدامی شناسایی و دستگیر کنند. 

اقدام هوشمندانه وزارت اطلاعات
اغتشاشات سال 88 که شاید بتوان نقطه اوج آن را آشوب های خردادماه و تیرماه نامید، روزهایی سخت را برای نیروهای امنیتی و انتظامی رقم زد. با درایت و هوشیاری پرسنل وزارت اطلاعات، کودتای مخملی و نرم دشمنان ایران اسلامی خنثی شد و با کمترین هزینه، اهداف شوم بدخواهان نظام اسلامی نقش بر آب شد. در این میان اما مهمترین و هوشمندانه ترین اقدام وزارت اطلاعات، جداسازی معترضان از اغتشاشگران بود بگونه ای که مانع سوء استفاده و بهره برداری های سیاسی رسانه ای بیگانگان شد.

همچنین با توجه به نقش رسانه‌‌ای و غیررسانه‌ای سفارت انگلیس در اغتشاشات تهران، وزارت اطلاعات تعدادی از نیروهای محلی این سفارتخانه را که در جریانات و اغتشاشات نقش داشتند، دستگیر کرد و مانع از افزایش دامنه آشوب‌ها شد. 

برنامه‌های آقای وزیر
منتخب ملت در ابتدای شهریورماه 88 حجت الاسلام و المسلمین حیدر مصلحی را به عنوان وزیر پیشنهادی اطلاعات در دولت دهم به مجلس معرفی کرد. مصلحی در دفاع از برنامه ی جامع خود، مهمترین سیاست راهبردی خود در مدیریت وزارت اطلاعات را تحقق بخشیدن به گفتمان امام راحل، مقام معظم رهبری، قانون اساسی، سند چشم‌انداز و قانون وزارت اطلاعات عنوان کرد که به منشور و استراتژیک وزارت اطلاعات تبدیل خواهد شد.

مصلحی همچنین گفت: باید آسیب‌ها و تهدیدات را در یک رویکرد راهبردی و هوشمند تبدیل به فرصت نمود.

اتمام حجت با فریب‌خوردگان
به دنبال حوادث عاشورای سال 88 و هتک حرمت عاشورای حسینی توسط عناصر نفاق و فتنه، وزارت اطلاعات در بیانیه ای با اشاره به اطلاعات موثق از ارتباطات برخی فتنه‌گران با بیگانگان و گروهک‌های ضد انقلاب هشدار داد که فریب خوردگان بیش از این بازیچه دست بیگانگان که به دنبال سلطه مجدد بر کشور هستند، نشوند چرا که در غیر این صورت بدون هیچ‌گونه مماشاتی، برخورد قانونی با ‌آنان صورت خواهد گرفت. 

دستگیری ریگی، لرزه‌ای بر اندام دستگاه‌های اطلاعاتی دشمن
عقربه های ساعت اولین دقایق صبح روز سه شنبه چهارم اسفندماه 88 را نشان می داد که انتشار خبری کوتاه همه را به شوک فرو برد: «عبدالمالک ریگی دستگیر شد».

باورش آسان نبود. سرکرده گروهک جندالله و همان که دستش به خون صدها ایرانی بیگناه آلوده بود و به پشتیبانی ناتو و غرب از خود می بالید، در آسمان دستگیر شد. سربازان گمنام اما چیره‌دست امام زمان(عج) در یک عملیات پیچیده و غافلگیرانه اطلاعاتی، عبدالمالک را بدون هیچ حادثه ای دستگیر کردند.

ریگی در حالی که با چهره مبدل و همچنین اسم و اسناد جعلی قصد داشت تا با هواپیما از دبی عازم کشور قرقیزستان شود توسط سربازان گمنام امام زمان (عج) دستگیر شد.

یک منبع آگاه با اشاره به اشراف کامل وزارت اطلاعات بر تحرکات ریگی و تحت نظر داشتن وی، می گوید: در پی شناسایی و تعقیب طولانی مدت ریگی از سوی سربازان گمنام امام زمان(عج) که از مدت‌ها قبل تحرکات وی را تحت نظر داشتند و مترصد فرصتی برای دستگیری وی بودند، با ورود پرواز مذکور به خاک ایران این فرصت به دست آمد و نیروهای وزارت اطلاعات با هماهنگی با عوامل پروازی کشور و ارتش، هواپیمای حامل ریگی را به یکی از فرودگاه‌های جنوب کشور هدایت و به دنبال آن سرکرده گروهک تروریستی جندالله به همراه همدستش بازداشت شدند.

در پی بازداشت سرکرده گروهک تروریستی جندالله،‌‌ ریچارد هالبروک نماینده ویژه آمریکا در امور پاکستان و افغانستان که به کشورهای آسیای مرکزی سفر کرده و قرار بود با ریگی در قرقیزستان دیدار کند،‌ سفر خود را نیمه‌تمام رها کرد و به واشنگتن بازگشت.

ساعتی پس از انشار خبر دستگیری عبدالمالک ریگی، وزیر اطلاعات در یک نشست خبری با اعلام جزئیات این عملیات و با بیان اینکه گروهک تروریستی ریگی از سوی دستگاه‌های جاسوسی آمریکا، انگلیس و برخی کشورهای دیگر حمایت می‌شدند و سرویس‌های جاسوسی نظام سلطه وی را تغذیه و مدیریت می‌کردند، به برخی اسناد و تصاویر در خصوص موقعیت‌ها و اقدامات سرکرده گروهک تروریستی ریگی اشاره کرد و گفت: سربازان گمنام امام زمان(عج) تصویری از ریگی به دست آوردند که نشان می‌دهد وی 24 ساعت قبل از دستگیری در یکی از مقرهای آمریکا در افغانستان حضور داشته است.

مصلحی با تقدیر از دستگاه‌های نظامی و انتظامی کشورمان که ماموران امنیتی را در دستگیری سرکرده اشرار شرق کشور یاری دادند خاطرنشان کرد: این اقدام حرکت مدیریت اطلاعاتی پنج ماهه ای بود که بعد از شهادت سردار شوشتری آغاز شد و امروز با موفقیت به نتیجه مطلوب رسید. 

به دنبال دستگیری عبدالمالک موج بزرگی از شادمانی در میان مردم ایران اسلامی و بویژه اهالی سیستان و بلوچستان و خانواده‌های آسیب‌دیده از اقدامات تروریستی ریگی، به راه افتاد و بنابر برخی اخبار خوشحالی مردم از دستگیری این شرور رکورد جدیدی از ارسال پیامک در این باره را به ثبت رساند. مردم سیستان و بلوچستان با حضور در میادین ضمن پخش شیرینی به جشن و شادمانی پرداختند. سران طوایف و شخصیت های مطرح این خطه نیز، خرسندی خود را با همراهی مردم و تبریک به یکدیگر ابراز کردند. در این راستا، مولوی عبدالحمید اسماعیل زهی، امام جمعه مسجد مکی اهل سنت زاهدان، اظهار داشت: خبر دستگیری مالک ریگی مایه خوشحالی و خرسندی ما شد و مردم استان سیستان و بلوچستان از موفقیت نیروهای امنیتی خوشحال شده اند.

محمود احمدی نژاد رییس جمهوری در پیامی که در 26 مهرماه 88 به مناسبت شهادت سردار نورعلی شوشتری توسط گروهک ریگی صادر کرد، وعده دستگیری ریگی را داده و تاکید کرده بود که جنایتکاران پاسخ این اقدامشان را به زودی دریافت خواهند کرد. رییس دولت دهم پس از دستگیری عبدالمالک نیز گفت: 'مدعیان مبارزه با تروریسم اگر می‌خواهند با این امر مقابله کنند مانند ایران عمل کنند که یک تروریست را دستگیر کرد بدون این که خون از دماغ کسی ریخته شود. اگر می‌خواهید تروریست بگیرید از ایران یاد بگیرید'.

دستگیری شرور معروف شرق کشور بازتاب‌های وسیعی در رسانه‌های خارجی داشت.

خبرگزاری آمریکایی 'آسوشیتدپرس' اعلام کرد که نیروهای امنیتی ایران عبدالمالک ریگی را دستگیر کردند. این خبرگزاری آمریکایی همچنین اعلام کرد که جندالله شش سال پیش فعالیت خود را با آدم‌ربائی و حملات پراکنده آغاز کرد.

خبرگزاری انگلیسی 'رویترز' خبر دستگیری سرکرده گروهک موسوم به جند‌الله را منتشر کرد و نوشت: ایران معتقد است که ریگی با پشتیبانی انگلیس و آمریکا درصدد بی‌ثبات‌سازی ایران بوده است.

در همین حال، پایگاه خبری'بی‌بی‌سی' که در جریان تغییر نام گروهک تروریستی ریگی به 'جنبش مقاومت مردمی ایران' رپرتاژ ویژه‌ای برای وی ترتیب داده بود، با دستگیری سرکرده این گروهک تروریستی هرگونه ارتباط با وی را تکذیب کرد.

از سوی دیگر شبکه تلویزیونی الجزیره قطر با اشاره به مهم بودن دستگیری عبدالمالک ریگی،‌ گزارش داد که زنده دستگیر شدن ریگی برای نیروهای اطلاعاتی ایران بسیار مهم بود. الجزیره افزود: گروه جندالله هرگز انکار نکرد که اصلی‌ترین منبع درآمد این گروه قاچاق مواد مخدر بوده است. 

انهدام بزرگترین شرکت هرمی کشور
موفقیت های فرزندان غیور ملت ایران در وزارت اطلاعات تنها به عرصه ضد تروریسم محدود نمی شود، آنها در هفدهم اسفندماه سال 88 موفق به انهدام بزرگترین شرکت هرمی کشور با 500 میلیارد تومان کلاهبرداری شدند.

با عملیات وزارت اطلاعات 30 نفر از سرشبکه‌های اصلی شرکت هرمی کوئست اینترنشنال (Q.I) دستگیر و تحویل مراجع قضایی شدند. این اخلالگران اقتصادی به عنوان رابطین اصلی شرکت غیر قانونی گلدکوئست با مدیران خارجی آن در ارتباط بوده و طی سفرهای متعدد به خارج از کشور و برگزاری جلسات مختلف اقدام به برنامه ریزی جهت کلاهبرداری و اغفال هموطنان می کردند.

سرشبکه های باند مذکور، طی دو سال در نقاط مختلف کشور ضمن فریب بیش از 300 هزار نفر، بالغ بر 500 میلیارد تومان کلاهبرداری کرده که بخش اعظم آن به حساب های شرکت در خارج از کشور واریز و مبلغی حدود 400 میلیارد تومان نیز در داخل توزیع شده است.

سربازان گمنام امام زمان(عج) همچنین در اواخر فروردین ماه سال جاری در اقدام دیگری در استان قم یک شبکه جعلی هرمی با نام 'وال استریت' را شناسایی و طی عملیاتی مدیر این شرکت به همراه 18 نفر از همدستانش را دستگیر و روانه زندان کردند. 

آزادی دیپلمات ربوده‌شده ایرانی
23 آبان 1387 گروه‌های مسلح در پیشاور پاکستان با حمله به حشمت الله عطارزاده دیپلمات ایرانی محافظ وی را به قتل رسانده و خود وی را به گروگان گرفته بودند. عطارزاده قریب 17 ماه در اسارت تروریست‌ها بود تا اینکه سرانجام در فروردین ماه 89 با تلاش سربازان گنمام امام زمان (عج) در وزارت اطلاعات و در یک عملیات پیچیده اطلاعاتی، این دیپلمات ربوده شده ایرانی در پاکستان آزاد و به کشور بازگردانده شد.

وزیر اطلاعات با اشاره به نحوه ربوده شدن دیپلمات ایرانی در پاکستان، می‌گوید: گروهی که حشمت الله عطارزاده را در پیشاور ربودند یک گروه مسلح و مرتبط با سیستم آمریکایی‌ها و موساد بودند که خواسته‌های مختلف نیز داشتند اما جمهوری اسلامی ایران با قدرت و بدون کوچک‌ترین پاسخ به خواسته‌های آنها توانست با اقتدار و در یک اقدام پیچیده اطلاعاتی عطارزاده را آزاد و به میهن اسلامی بازگرداند.

مصلحی اظهار داشت: سیستم‌های اطلاعاتی موساد و آمریکا از آزادی این دیپلمات دچار سردرگمی شده‌اند.

آزادی عطارزاده در طی یک کار پیچیده و دقیق اطلاعاتی رخ داد و به دنبال چهار مرحله مبادله این دیپلمات ایرانی میان اشرار انگلیسی‌زبان، پس از شناسایی اطلاعاتی محل مبادله، سربازان گمنام امام زمان (عج) در نقش گروه چهارم نامبرده را از گروه سوم تحویل گرفته و بلافاصله عملیات نجات برای انتقال عطارزاده به کشور آغاز می‌شود و سپس بعد از چند روز جابجایی و گذشتن از مناطق خطرناک این آزاده دیپلمات با سرافرازی به میهن اسلامی باز گردانده می‌شود.

به گفته عطارزاده ربایندگان با لهجه سلیس انگلیسی صحبت می کردند و تنها کتاب های انگلیسی در اختیار وی قرار می دادند.

به دنبال این اقدام افتخارآفرین وزارت اطلاعات، کمیسیون امنیت ملی مجلس از نیروهای اطلاعاتی جمهوری اسلامی ایران و سربازان گمنام امام‌زمان(عج) به خاطر انجام عملیات موفق آزادسازی حشمت‌الله عطارزاده تقدیر و تشکر کرد. 

موفقیت های دیگر وزارت اطلاعات
دستاوردهای سربازان گمنام امام زمان(عج) تنها به موارد بالا ختم نشده است، آنها تامین امنیت کشور را در عرصه های مختلف محقق کردند و با عملیات ها و برنامه های متعدد و دقیق، حد نصاب جدیدی از فعالیت های این وزارتخانه را بر جای گذاشتند. دستگیری عوامل به شهادت رساندن ماموستا برهان امام جمعه موقت و امام جمعه مسجد قبای سنندج و ماموستا محمد شیخ الاسلام نماینده مردم سنندج در مجلس خبرگان رهبری، دستگیری وهابیون جنایتکار در استان آذربایجان غربی، شناسایی و دستگیری عوامل اصلی انفجار زندان ایلام، کشف محموله بزرگ گیرنده‌های ماهواره‌ای در نوشهر، کشف 4 تن مواد مخدر در سیستان و بلوچستان و موارد متعدد دیگری از کشفیات مواد مخدر و قاچاق در نقاط مختلف، دستگیری تروریست‌های بمب‌گذار، متلاشی کردن یک باند ناامنی اجتماعی و جعل اسناد دولتی در کرمانشاه و... از جمله برخی اقدامات مهم وزارت اطلاعات بوده است.

فعالیت های وزارت اطلاعات در عرصه اقتصادی نیز با جدیت بیشتری دنبال شد و به دنبال تلاش های عمیق و دقیق این وزارتخانه، سرشبکه های باندهای گوناگون دلالان و اخلالگران اقتصادی دستگیر شدند. افرادی که با پوشش پیمانکار، مجری، ناظر و مهندس ضمن تبانی اقدام به عقد قرارداد صوری و کلاهبرداری می‌کردند یا به طرق مختلف سعی در بدست آوردن پول ها و امکانات نامشروع داشتند. 

عمل‌گرایی در کنار علم‌گرایی
فرزندان ملت در وزارت اطلاعات در کنار عملیات های سنگین و سخت اطلاعاتی، از علم‌گرایی نیز غافل نشدند بطوری که با اتخاذ رویکرد علمی و همچنین اطلاع رسانی جامع و افشای نقش معاندان و دشمنان ایران اسلامی در فتنه ها و توطئه ها، هیمنه اطلاعاتی کشور را به رخ حریفان کشیدند.

مطلع کردن مردم در لحظات حساس و اطلاع رسانی از نحوه حملات مستقیم و غیرمستقیم دشمنان از جمله خدمان وزارت اطلاعات بود. این وزارتخانه در مواقع لازم با صدور اطلاعیه ها و بیانیه های مختلف، نسبت به آگاه سازی جامعه ایران اقدام کرد. 

جنگ نرم؛ ماموریت مهم سربازان گمنام
در طی سالیان اخیر مسئله 'جنگ نرم' توجه نخبگان و مردم کشور را به خود جلب کرده است، مسئله ای که از جانب رهبر معظم انقلاب طرح و خطر آن گوشزد شد. سربازان گمنام امام زمان (عج) با نصب العین قرار دادن فرمایشات مقام عظمای ولایت، تلاشی طاقت فرسا را برای مقابله با جنگ نرم دشمن آغاز کردند.

یک مقام امنیتی وزارت اطلاعات درباره قالب‌ها و روش‌های بنیادهای امریکایی و اروپایی برای جذب و شکار برخی اقشار خاص جامعه به منظور اهداف براندازانه می گوید: طی سالیان اخیر، برخی پروژه‌های این بنیادها و موسسات در قالب‌های دروغین و فریبنده 'دیپلماسی عمومی'، 'دیپلماسی علمی'، 'دیپلماسی رسانه‌ای' و مواردی از این قبیل مطرح و به دنبال جذب و شکار برخی اقشار خاص جامعه از جمله متخصصان، هنرمندان، اساتید، عناصر سیاسی، رسانه‌ای و... بوده‌اند تا از این طریق با اتخاذ رویکرد 'جنگ نرم' در فضای عمومی جامعه اثرگذاری نمایند.

وی ادامه می‌دهد:سربازان گمنام امام زمان (عج) طی سالیان گذشته تاکنون با پیگیری‌های اطلاعاتی توانستند با شناسایی اهداف و برنامه‌های دشمنان انقلاب اسلامی و سرشاخه‌های آنان در داخل و خارج کشور که در راستای اهداف براندازانه عمل می‌کردند ضربات قابل توجهی به روند حرکتی آنان وارد آورده و استکبار را در دستیابی به مقاصد شوم خود ناکام گذارند.

مدیر کل ضد جاسوسی وزارت اطلاعات نیز هدف و برنامه اصلی دشمن در جنگ اطلاعاتی و نرم را تضعیف ولایت فقیه در کشور می داند و اظهار می‌دارد: آمریکایی‌ها و کشور‌های غربی به خوبی می‌دانند که ثبات و استحکام نظام اسلامی در مقابل همه تهدیدها به دلیل وجود ولایت فقیه است و به همین خاطر در جنگ نرم و به ویژه در جریان پس از انتخابات، به طور خاص این جایگاه را مورد هجمه خود قرار دادند.

وی تلاش در راستای اختلال در رابطه مردم و نخبگان با مقام معظم رهبری، القای کاهش حمایت مردم از نظام و رهبری و نیز القای شکست وجهه نظام اسلامی در بعد بین‌المللی را از جمله مهم‌ترین راهبرد‌های دشمن در جنگ نرم عنوان می‌کند و می‌گوید: از جمله اقدامات و راهبرد‌های دشمنان در دوران پس از انتخابات می‌توان به مواردی چون القای تشدید اختلافات داخلی به ویژه میان مسئولان و سیاسیون نظام، القای اختلاف دیدگاه میان حضرت امام (ره) و مقام معظم رهبری و القای تشدید انتقادات جریانات داخلی از رهبری و... با هدف کلی تضعیف جایگاه ولایت فقیه اشاره کرد که البته به لطف الهی جایگاه و محبوبیت رهبر معظم انقلاب در بین مردم در زمان حاضر بسیار بیشتر از گذشته شده است.

کد خبر 87885

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 11 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 3
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • حامد IR ۰۸:۲۶ - ۱۳۸۹/۰۶/۱۵
  1 0
  سلام من میخواستم ازتمامی کارکنان وزارت اطلاعات تشکرنمایم اجرکم عندالله
 • حسين IR ۱۲:۱۸ - ۱۳۸۹/۰۸/۲۳
  1 0
  واقعا كار بر وبچه هاي وزارت اطلاعات درسته . ان شا الله كه خداوند هميشه پشت و پناهشون باشه. خسته نباشيد.
 • علی IR ۰۹:۵۵ - ۱۳۸۹/۱۰/۰۷
  1 0
  باسلام به ارواح پرفتوح امام (ره) تقدیر وتشکر از زحمات همه عزیزانمان