۰ نفر
۷ شهریور ۱۳۸۹ - ۰۶:۳۷

آتشفشان خاموش سینابونگ در اندونزی از خواب برخواست.

به گزارش شینهوا پس از 400 سال آتشفشان خاموش در استان سوماترای شمالی بطرز غیر منتظره ای فعال شده و باعث تخلیه 20 هزار نفر از ساکنین اطراف آن شده است.

برخاستن دود از دهانه آتشفشان بامداد یکشنبه به وقت محلی رخ داد و مردم از ترس استنشاق مواد سمی و کشنده از آتشفشان فاصله گرفته و دور شدند. کارشناسان فعال شدن این آتشفشان را علی رغم وقوع زلزله های متعدد در هفته های اخیر غیر مترقبه اعلام کرده اند.

پریادی کاردونو سخنگوی سازمان ملی مدیریت حوادث  گفت فعالیت مجدد پیش بینی نشده بود اما از اواخر جمعه کارشناسان فعالیت زمینی را اطراف آتشفشان احساس کرده بودند.

ادی سفیان سخنگوی استانداری گفت بیش از 20 هزار نفر از مردم اطراف آتشفشان خانه های خود را تخلیه کرده اند. وی افزود کمک های امدادی از جاکارتا در راه است و بزودی به مردم بی پناهی که خانه هایشان را تخلیه کرده اند، می رسد.

ظرف 400 سال پیش کوه سینابونگ و دهانه آتشفشانی آن خاموش بوده و در رتبه بندی آتشفشانها در اندونزی درجه ب محسوب می شده اما کارشناسان اینک نام آنرا در رتبه الف جای داده اند که این به معنی فعالیت مجدد آتشفشانی این کوه می باشد. تعیین درجه آتشفشانهای الف باید از ماهها قبل صورت گیرد که این مورد بخصوص استثناء محسوب می شود.

مردم محلی در پی وقوع فوران نام آتشفشان را آتشفشان مرگ گذاشته و از ترس مواجهه با مرگ خاموش بسوی مناطق امن رفته اند. بر اساس آخرین خبر یک نفر در این حادثه کشته شده است.

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 88268

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 9 =