افراد مسلح ناشناس یک کاندیدای انتخابات پارلمانی افغانستان را در غرب این کشور کشتند،

یک مقام دولت افغانستان اعلام کرد: افراد مسلح ناشناس یک کاندیدای انتخابات پارلمانی افغانستان را در غرب این کشور کشتند، این فرد چهارمین کاندیدای کشته شده در آستانه انتخابات 18 سپتامبر در افغانستان است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، انتخابات پارلمانی افغانستان به عنوان یک آزمون کلیدی برای سنجش ثبات در افغانستان قبل از بازبینی استراتژی جنگ افغانستان در ماه دسامبر از سوی باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا به حساب می‌آید.

خشونت‌ها در افغانستان از زمان عزل طالبان در سال 2001 به بدترین وضعیت خود رسیده است.

امنیت ضعیف به ویژه در مقرهای طالبان در جنوب و شرق افغانستان هم اکنون به همراه فساد و تقلب به عنوان بزرگترین چالش پیش روی انتخابات افغانستان به حساب می آید.

براساس گزارش خبرگزاری رویترز، لال محمد عمر زای، فرماندار منطقه شنداند در استان غربی هرات که معمولا منطقه نسبتا آرامی به حساب می‌آید، اظهار کرد: حاجی عبدالمنان، کاندیدای انتخابات پارلمانی افغانستان هنگامی که درحال رفتن از خانه‌اش به مسجد برای خواندن نماز عصر بود، کشته شد.

روز پنجشنبه 10 پرسنل کمپین انتخاباتی افغانستان و خویشاوندان فوزیه گیلانی، یکی از کاندیداهای زن در انتخابات در استان هرات مفقود شدند.

مقامات گفتند که مشخص نیست آیا آنها توسط رقبای سیاسی و یا طالبان ربوده شده‌اند.

سازمان ملل که سال گذشته به نظارت روی انتخابات ریاست جمهوری افغانستان کمک کرد، اعلام کرد:‌ دو هفته قبل سه کاندیدا کشته و تهدید و ارعاب کاندیداهای زن و دیگر خشونت‌های انتخاباتی مشاهده شده است.

حدود 2500 کاندیدا در رقابت برای احراز 249 کرسی مجلس سفلای پارلمان افغانستان حضور دارند.

مقامات انتخاباتی این ماه گفتند که بیش از 900 مرکز اخذ رای از شش هزار و 835 حوزه به دلیل امنیت ضعیف انتخاباتی گشوده نخواهند شد.

در همین حال خبرگزاری آسوشیتدپرس گزارش داد که سربازان آمریکایی و افغان افراد مهاجمی را که یونیفورم های آمریکایی و جلیقه انتحاری به تن داشتند در دو حمله همزمان علیه پایگاه‌های ناتو در نزدیکی مرز پاکستان سرکوب کردند.

یکی از این پایگاه‌ها جایی بود که هفت پرسنل سازمان سیا سال گذشته در یک حمله انتحاری کشته شدند.

به نظر می‌رسد حملات سحرگاه روز شنبه بخشی از یک استراتژی شبه نظامیان برای افزایش حملات در مناطق مختلف افغانستان باشد در شرایطی که آمریکا منابع خود را روی مبارزه در حوالی قندهار، زادگاه طالبان در جنوب افغانستان متمرکز کرده است.

همچنین روز شنبه فرماندهی ارتش آمریکا در افغانستان اعلام کرد: سه پرسنل ارتش آمریکا نیز کشته شده‌اند که دو تن از آنها در یک بمب گذاری در جنوب افغانستان و نفر سوم در یک درگیری در شرق افغانستان کشته شدند. بدین ترتیب تعداد سربازان کشته شده آمریکایی در افغانستان در ماه جاری به 38 تن رسید که نسبت به تلفات 66 نفری ماه گذشته کاهش یافته است.

حمله شبه نظامیان در استان مرزی خوست حدود ساعت 4 صبح شروع شد زمانی که ده‌ها شبه نظامی به پایگاه سالرنو و اردوگاه چپمن در نزدیکی آن با خمپاره ،‌ آر.پی.جی ،‌ سلاح‌های خودکار حمله کردند.

به گفته ناتو و پلیس افغانستان دو تن از افراد مهاجم موفق شدند از سیم‌های خاردار دور پایگاه‌های سالرنو رد شوند اما قبل از اینکه بتوانند وارد پایگاه شوند، کشته شدند.

ناتو افزود:‌ 21 فرد مهاجم در این درگیری کشته شدند که 15 تن در پایگاه سالرنو و 6 تن در اردوگاه چپمن کشته و پنج تن دستیگر شدند.

همچنین ناتو افزود:‌ سه شبه نظامی دیگر شامل یک فرمانده هنگامی که آنها در حال فرار بودند دریک حمله هوایی کشته شدند .

وزارت دفاع افغانستان اعلام کرد: دو سرباز افغان در این درگیری کشته و سه تن زخمی شدند.

مقامات ناتو نیز گفتند: چهار سرباز آمریکایی زخمی شده‌اند. مقامات آمریکایی و افغان شبکه حقانی، یک گروه از طالبان مستقر در پاکستان را که با القاعده رابطه نزدیکی دارد، عامل این حمله معرفی کردند.

اردوگاه چپمن محل حمله انتحاری 30 دسامبر است که در آن 7 پرسنل سازمان سیا کشته شدند.

پلیس افغانستان اعلام کرد که حدود 50 شبه نظامی در این حملات دوگانه شرکت داشتند.

عبدالحکیم اسحاقزای، رئیس پلیس استان خوست گفت: شبه نظامیان پس از اینکه از پایگاه‌ها رانده شدند به سمت دفاتر فرمانداری و مقر پلیس استان نزدیک شدند اما سپس پراکنده گشتند.

وی افزود:‌ با توجه به حجم نیروی دشمن این می‌توانست یک فاجعه بزرگ برای استان خوست باشد که خوشبختانه ما از آن جلوگیری کردیم.

افراد مهاجم کشته شده یونیفورم‌های ارتش آمریکا را به تن داشتند که به راحتی در مغازه‌های کابل و دیگر شهرها قابل خرید است.

 

کد خبر 88284

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 4 =