۰ نفر
۷ شهریور ۱۳۸۹ - ۱۱:۴۶

60 پس لرزه تاکنون در منطقه کوه زر دامغان روی داده است.

به گزارش واحد مرکزی خبر، مدیر کل مدیریت بحران استانداری سمنان گفت : بـزرگترین این پس لرزه هـا 4 و 9 دهـم ریشتر است که پنج بـار تکرار شد و کوچکترین آنها 2 و یک دهم ریشتر است.

احمد طـاهری زمان آخـرین پس لرزه را ساعت 23 و 45 دقیقه دیشب اعلام کرد و افزود: این زلزله 2 و6 دهم ریشتر بود و خسارتی هم نداشت.

مدیر کل مدیریت بحران استانداری سمنان افزود: شبکه های آب ، بـرق و گـاز منـاطق زلـزله زده وصل شده است.

مدیر کل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان سمنان هم از تخریب هـزار واحـد مسکونی در جنوب شهرستان های دامغان و شاهرود خبر داد .

غـلامحسین بنازاده گفت : نیمی از این خانه هـا 100 درصد تخریب شده و نیمی دیگر تـرک و شکاف برداشته است و برای سکونت مناسب نیستند .

وی با بیان اینکه همه هزار واحد نیاز به بازسازی دارد افزود: بیشترین خانه های خسارت دیده در روستاهای کوه زر ، کولو ، دو چاهی و شیمی واقع است و واحدهای مسکونی روستاهای دهستان طرود در جنوب شاهرود از جمله روستای سطوه هم خسارت دیده اند .

مدیر کـل بنیاد مسکن انقـلاب اسلامی استان سمنان از آغـاز پرداخت وام 100 میلیون ریالی برای بـازسازی خـانه هـای آسیب دیدگـان در زلزله به متقاضیان خبر داد و گفت : هم اکنون 6 گـروه کارشناسان این بنیاد در حـال بـرآورد قطعی خسارات وارد شـده بـه واحدهـای مسکونی در مناطق زلزله زده هستند.

وی افزود : نتایج قطعی میزان خسارات تا سه روز آینده مشخص می شود .

زلزله 5 و 9 دهم ریشتری که جمعه شب مناطق جنوب شهرستانهای دامغان و شاهرود را لرزاند به 12روستای این مطقه آسیب رساند و منجر به کشته شدن چهار نفر و مصدوم شدن 19 نفر شد .

وزیرکشور دیروز پس از بازدید 10 ساعته از روستاهای زلزله زده ، بر سرعت بخشیدن به بازسازی این مناطق تاکید کرد.

12 روستای مناطق زلزله زده جنوب دامغان و شاهرود هزار و 113 خانوار جمعیت دارد.

برپایی 700 چادر برای زلزله زدگان کوه زر دامغان

700 چادر برای اسکان زلزله زدگان منطقه کوه زر دامغان برپا شده است . 

به گزارش واحد مرکزی خبر، رئیس جمعیت هلال احمر استان سمنان با بیان اینکه 350 چادر دیشب در کنار خانه های آسیب دیده ساکنان هشت روستای جنوب دامغان برپا شده، افزود: همین تعداد چادر هم به روستای سطوه اختصاص یافته که امروز با کمک امدادگران و روستاییان نصب می شود.

 محمدکاظم امیدیان خاطرنشان کرد: برای اسکان روستاییان ابتـدا در 12 روستا اردوگـاه مـوقت ایجاد شده بود، اما با استقبال نکردن روستاییان جمعیت هلال احمر چادرها را در کنار خانه های آنان برپا کرد .

 رئیس جمعیت هلال احمر استان از پایان مراحل اول و دوم امداد و نجات و توزیع مواد غذایی در روستاهای زلزله زده خبرداد گفت: فعالیت امدادگران امروز در روستاهای دهستان طُرود به ویژه روستای سطوه متمرکز است .

 امیدیان افزود: تاکنون 150 کیلوگرم شکر، چهل کیلوگرم حبوبات، 40 کیلوگرم روغن ، یک تن و نیم برنج ، 2 هزار بطری آب معدنی، هزار و 500 قوطی انواع کنسرو ، 400 کیلوگرم قند و 50 کیلو چای بین ساکنان روستاهای زلزله زده توزیع شده است.

 مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان سمنان با بیان اینکه با کمک شورای روستاها کالاها بین زلزله زدگـان تـوزیع شده و به هر روستایی یک تخته موکت و 2 تخته پتو داده شده است گفت : بـرای روستاییان سطوه هم یک تریلی و 2 کامیون مواد غذایی فرستاده شده است که امروز با هماهنگی شورای روستا این کالاها توزیع می شود .

 زلزله ای با قدرت 5 و 9 دهم ریشتر ساعت 23 و53 دقیقه و 50 ثانیه جمعه شب دشت کویر در جنوب دامغان را لرزاند. مرکز این زلزله در 278 کیلومتری شرق تهران و 98 کیلومتری شرق سمنان در محلی موسوم به ' بارانداز میانه' از توابع استان سمنان بوده است .در این زلزله تاکنون چهار نفر کشته و 19 نفر مصدوم شدند . 

کد خبر 88329

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 17 =