رمزگشایی رئیس سابق سازمان تربیت بدنی از پرونده واگذاری باشگاه پرسپولیس.

محسن مهرعلیزاده، رئیس پیشین سازمان تربیت بدنی پس از 4 سال مدعی شد درحالی که قصد چاپ آگهی واگذاری پرسپولیس را به مردم داشته با تماس شخص رئیس‌جمهور منتخب مردم، از این تصمیم منصرف شده است.

مهرعلیزاده درحالی این جمله را بیان می‌کند که صحت ادعایش می‌تواند بر این شائبه که واگذاری ناگهانی سهام استقلال و پرسپولیس در آستانه انتخابات حربه‌ای تبلیغاتی باشد، صحه بگذارد.

 رئیس سازمان تربیت بدنی، محمد علی‌آبادی در حاشیه سفر هیأت دولت به استان سمنان، در شاهرود اعلام کرد: «سهام باشگاه​های استقلال و پیروزی سه ماه آینده به مردم واگذار می‌شود.» او با شرح دلایل این تصمیم ناگهانی برای واگذاری دو تیم محبوب مردمی آن هم درست در آستانه انتخابات ریاست جمهوری گفت: «با توجه به اینکه باشگاه​های پیروزی و استقلال دو باشگاه ملی هستند که نه در داخل کشور بلکه خارج از مرزها هم هواداران خاص خود را دارند باید طوری با این باشگاه​ها برخورد شود که در آینده آسیب نبینند.» علی‌آبادی در آخرین سفر استانی هیأت دولت گفت: «به دنبال نامه رئیس‌جمهور مبنی بر واگذاری سهام این دو باشگاه به مردم بلافاصله کمیته‌ای متشکل از بخش‌های خصوصی مثل تربیت بدنی، مدیران این دو باشگاه، وزارت اقتصاد و صاحبنظران تشکیل شد و قرار شد که سهام باشگاه پیروزی و استقلال به افرادی که متقاضی هستند واگذار شود.»

همه این اتفاقات در حالی رخ می‌دهند که او پیش از این و در همه سالهای روی کار آمدن دولت نهم، مخالف واگذاری دو تیم استقلال و پرسپولیس بود و این اقدام را باعث استیلای سیاسی بر این تیم‌های مردمی می‌دانست. علی‌آبادی تنها 6 ماه قبل در این باره گفته بود: «در فوتبال ایران خصوصی‌سازی کار راحتی نیست. ما تا وقتی بخش خصوصی قدرتمند نداشته باشیم، نمی‌توانیم این کار را بکنیم. آنها که خواهان استقلال و پرسپولیس هستند به دنبال مسائل سیاسی هستند. اگر به دنبال مسائل ورزشی هستند بروند سراغ تیمهای دیگر.» حالا اما، او که معتقد بود با یک دستور امکان واگذاری وجود ندارد و این گفته‌اش را 4 ماه قبل برای خبرنگار ایسنا تکرار کرد؛ «با گفتن این جمله که «خصوصی‌سازی را انجام دهیم» باشگاه‌ها خصوصی نمی‌شوند بلکه باید شرایط مساعد روند خصوصی‌سازی ایجاد شود» حالا اعتقاد دارد، در همین فاصله کوتاه تا انتخابات ریاست جمهوری، پتانسیل واگذاری وجود دارد.

 مهرعلیزاده: احمدی‌نژاد مانع شد 

اصرار ناگهانی سازمان تربیت بدنی باعث می‌شود تا منتقدان دولت که حالا در دو جبهه حامیان میرحسین موسوی و مهدی کروبی هستند این سیاست دولت را حربه‌ای تبلیغاتی لقب دهند. محسن مهرعلیزاده، رقیب انتخاباتی دور قبل احمدی‌نژاد و رئیس پیشین سازمان ورزش اولین بار پیگیر کار واگذاری تیم‌های محبوب استقلال و پرسپولیس بود، به همین دلیل است که تصمیم ناگهانی برای واگذاری را حربه‌ای تبلیغاتی برای انتخابات می‌داند؛ «تمام اسناد آن دوران وجود دارد. ما تیم پرسپولیس را آماده واگذاری کرده بودیم و حتی آگهی فروشش هم آماده شده بود. در بازه یکساله انتخاب حجت‌الله خطیب تا پایان دوره کاری ما، همه اقدامات انجام شده، تیم را قیمت‌گذاری کرده و حتی حاضر بودیم آگهی فروش تیم‌ها را منتشر کنیم. دقیقاً اردیبهشت ماه سال 84 ما می‌توانستیم آگهی فروش را منتشر کنیم که بحث حضورم در انتخابات به میان آمد. من فقط به این دلیل که نامزد بودم و ترسیدم شائبه تبلیغ سیاسی از کارم وجود داشته باشد، این کار را تا پایان انتخابات به تأخیر انداختم.» بعد از برگزاری انتخابات اما مهرعلیزاده تصمیم می‌گیرد پروژه نیمه تمامش را به اتمام برساند که تماسی ویژه او را از محقق کردن پروژه‌اش باز می‌دارد. او در این باره می‌گوید: «قصد داشتم پروژه واگذاری را با آگهی فروش تیم به سرانجام برسانم که آقای احمدی نژاد، رئیس‌جمهور منتخب مردم با من تماس گرفت. ایشان تأکید کرد تا زمان تفویض اختیار، هیچ تصمیم کلانی برای ورزش کشور گرفته نشود. این گفته ایشان در حالی بود که ما 2 ماه دیگر از دوره مدیریتمان مانده بود. برای همین تأکید کردم هیچ منعی برای تصمیم‌گیری نداریم اما آقای احمدی‌نژاد بار دیگر بر حرفش تأکید کرد و به طور مشخص خواست که تصمیم به واگذاری پرسپولیس از دستور کار سازمان ورزش خارج شود و من هم به همین دلیل در تصمیمم تجدید نظر کردم.» او به دلیل مخالفت رئیس‌جمهور و مسکوت ماندن 4 ساله پرونده و به جریان افتادن آن درست در آستانه انتخابات معتقد است می‌تواند این تصمیم، تصمیمی تبلیغاتی باشد.

 خطیب: همه اعتبار ورزشی‌ام را باختم 

حجت‌الله خطیب بی‌آنکه اطلاعی از پشت پرده مسکوت ماندن پروژه واگذاری پرسپولیس داشته باشد، از مهرعلیزاده گله دارد: «من همه اعتبارم را در آن زمان گذاشتم و با کم‌لطفی مهرعلیزاده در امضای آگهی مناقصه همه زحماتم بر باد رفت. 17 تیم را برای باشگاه راه انداختم و با این کار سرمایه و قیمت پایه تیم را افزایش دادم. همه کارها برای واگذاری انجام شد اما ناگهان مهرعلیزاده از تصمیمش عقب نشست. این تصمیم برای من هم عجیب بود» او درباره کارهای انجام شده برای واگذاری تیم می‌گوید: «پرونده واگذاری پرسپولیس تقریباً کامل شده بود. ابتدا از طریق سازمان ثبت باشگاه را تبدیل به شرکت کردیم. کار را از مجرای وزارت اقتصاد ودارایی پیگیری کردیم. ساعتها وقت صرف کار کارشناسی شد. پرونده حتی در کمیسیون‌های مربوط در هیأت دولت هم بررسی شد و در نهایت تأیید هیأت دولت را گرفت. کارشناسان قوه قضائیه قیمت‌گذاری اولیه را هم انجام دادند که بر اساس آن پرسپولیس رقمی حدود ١٨ میلیارد تومان ارزش‌گذاری شده بود. باید آقای مهرعلیزاده این قیمت را تأیید می‌کردند تا همه چیز نهایی شود اما متأسفانه عمر دولت وقت قد نداد.» خطیب درباره شکل واگذاری تیم هم می‌گوید: «ما حتی پیش‌بینی کرده بودیم چنانچه مردم از سهام پرسپولیس استقبال نکردند با تشکیل کنسرسیومی این مشکل را هم برطرف کنیم. به نظر بنده دولت نهم چنانچه اعتقادی به واگذاری داشت می‌توانست با توجه به این مقدمات به سرعت این کار را انجام دهد. حتی اگر قرار بود به مصوبات هیأت دولت هم عمل شود این اتفاق باید می‌افتاد. به هرحال باید تغییر نگرش برای واگذاری تیم‌ها را به فال نیک گرفت هرچند شاید این تصمیم کمی شائبه به همراه داشته باشد.»

 غلامی: 4 سال قبل می‌شد واگذار شود 

اسماعیل غلامی معاون سازمان خصوصی‌سازی مسئول پرونده خصوصی‌سازی پرسپولیس بوده است. او ادعای مهرعلیزاده را درباره آمادگی برای واگذاری پرسپولیس تأیید می‌کند و می‌گوید: «تنها 2 مشکل داشتیم، مشکل اولیه بحث کانون هواداران بود که باید از این طریق 20 درصد سهام به طرفداران می‌رسید. بحث دیگر تأیید قیمت کارشناسی 18 میلیاردی از سوی کارشناسان ارزشگذاری بود که باید مهرعلیزاده آن را امضا می‌کرد و اگر این اتفاق می‌افتاد در مرحله اول به صورت مزایده بخشی از سهام واگذار می‌شد و بخشی دیگر در اختیار هواداران قرار می‌گرفت. او راست می‌گوید از نظر ما کار واگذاری کاملاً انجام شده بود اما گمان می‌کنم بحث انتخابات و تغییر دولت این پروژه را نیمه تمام گذاشت. البته این مصوبه قانونی کشور است که حتماً باید این تیم‌ها تا پایان امسال به بخش خصوصی واگذار شوند.» غلامی و همکارانش برای روز یکشنبه به سازمان ورزش دعوت شده‌اند تا درباره نحوه واگذاری دو تیم استقلال و پرسپولیس با مدیران سازمان ورزش بحث کنند. اینکه این تیم‌ها چگونه واگذار شوند: «به دنبال راهکار می‌رویم تا این تیم‌ها به دست مردم برسند. ورود به فرابورس یکی از راهکارهاست. البته هنوز فرابورس در کشور ما جا نیفتاده است شاید هم بحث مناقصه را پیش بکشیم باید به راهکاری منطقی برسیم. مثل اینکه دوستان دنبال عرضه محدود سهام در بسته‌های 5 تا ده درصدی هستند که باعث پخش شدن مالکیت اوراق می‌شود. ما قانوناً نمی‌توانیم محدودیتی برای خرید سهام در نظر بگیریم اما سیاست‌هایی را می‌شود لحاظ کرد که این اتفاق بیفتد.» اما برای واگذاری سهام دو تیم چقدر زمان نیاز است. آیا این اتفاق را می‌توان تا انتخابات عملی کرد؟ غلامی که نمی‌خواهد به سئوبه سئوالات شبه‌دار جواب دهد می‌گوید: «تا انتخابات که نه چون برای چاپ آگهی فقط 20 روز زمان نیاز است اما اگر اراده برای واگذاری وجود داشته باشد چون این تیم‌ها زیان‌ده هستند در کمتر از 3 ماه همه کارهای‌شان انجام می‌شود.»

 آخوندی: مهرعلیزاده می‌خواهد دولت را تخریب کند 

سازمان تربیت بدنی معتقد است ادعای مهرعلیزاده حربه‌ای تبلیغاتی در آستانه انتخابات برای تخریب دولت است. محمد آخوندی سخنگوی سازمان ورزش در این‌باره به خبر می‌گوید: «آن زمان که آقایان ادعا می‌کنندامکان واگذاری تیم‌ها در بورس نبود. اتفاقاً او چون خودش نامزد انتخابات بود سعی داشت رأی جمع کند. این تیم در آن زمان زیان‌ده بود و نمی‌شد که سهامش را واگذار کرد. آن موقع تالار فرابورسی هم وجود نداشت. تازه ما در این سه سال بیکار نبودیم. سازمان خصوصی‌سازی برای واگذاری این تیم‌ها زمان تعیین کرده بود. ما هم بر این اساس کارهای تحقیقاتیمان را به رئیس‌جمهور دادیم و او تصمیم گرفت تا ابلاغیه را بر اساس کار ما و کارهای پژوهشی سازمان خصوصی‌سازی اعلام کند.» این مقام مسئول در سازمان ورزش تأکید می‌کند: «این هجمه علیه دولت در آستانه انتخابات طبیعی است ما حتی اطلاعاتی داریم که آقای امیر حسینی هم از سوی مهرعلیزاده تحریک شده. زمان آقایان تیم این قدر بدهی داشت که امکان واگذاری آن نبود ما تازه بخشی از این بدهی‌ها را دادیم و الان می‌شود تیم‌ها را واگذار کرد.» البته پرسپولیس تا پایان مدیریت حبیب کاشانی رقمی نزدیک به 9 میلیارد تومان بدهی داشت که این رقم در دوره مدیریت خطیب 3 میلیارد تومان بود.

کد خبر 8929

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 3 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • بی نام IR ۱۱:۳۰ - ۱۳۸۸/۰۳/۰۲
    2 0
    بعید نیست پس از انتخابات در صورتی که باز احمدی‌نژاد رای بیاره این هم دوباره لغو بشه