۰ نفر
۲ خرداد ۱۳۸۸ - ۱۵:۲۷

کاربران از کاستی‌ها و نقاط قوت وولفرام آلفا در نگاه اول می‌گویند.

محبوبه عمیدی: شما هم حتما این روزها در مورد وولفرام آلفا شنیده اید، همان موتور دانش محاسباتی ساخته استفن وولفرام، که قرار است، پاسخ سئوالات کاربران را توسط الگوریتمی هوشمند و با کمک 10هزار واحد پردازشی در 5 بانک اطلاعاتی، دقیق و صحیح در اختیار آنها قرار دهد. وولفرام آلفا فعالیت خود را رسما از دوشنبه پیش آغاز کرده است. روی سی‌جونز از بی‌بی‌سی، مصاحبه کوتاه تلفنی با دکتر وولفرام داشته، ساعاتی را به بررسی توانایی‌های وولفرام پرداخته و در نهایت از یک پزشک، اقتصاددان و دانش‌آموز خواسته تا به‌سراغ این موتور جستجو بروند و برداشت اولیه‌شان را از این تجربه تازه بیان کنند.

جونز می‌گوید، علی‌رغم اینکه دکتر ولفرام در صحبت با او، نتیجه کار را تاکنون فاجعه امیز خوانده و کار با وقفه‌ها و مشکلات متعددی آغاز شده، اما او در کنار حجم عظیمی از اطلاعات کم‌اهمیت با موارد شگفت‌انگیزی از قابلیت‌های ولفرام آلفا نیز برخورد کرده است. به عنوان مثال ولفرام می‌تواند نت‌هایی را که تایپ می‌کنید، بنوازد؛ هوای امروز شهرتان را با همین روز در10 سال پیش مقایسه کند یا اگر به حل جدول علاقه‌مند هستید، به شما در حل جدول حروف متقاطع کمک ‌کند. اما در مورد اطلاعات اشکال کار اینجاست، که اغلب آنها مربوط به ایالات متحده هستند و با این حال کاستی‌های زیادی در اطلاع‌رسانی در مورد این کشور هم دارد.

نظر یک پزشک
او که در یک بیمارستان بزرگ مشاور است، چندان از اطلاعات پزشکی ولفرام راضی نیست و جواب‌ها را سربسته، دور از ذهن و نامفهوم ارزیابی کرده است. سئوال‌های مطرح شده توسط او همگی سئوالات ساده مرتبط با سلامت بوده اند. مانند:

- میزان آلودگی بیمارستان‌های انگلستان به استافیلوکوکوس اورئوس چقدر است؟
- نزدیک‌ترین بیمارستان به آکسفورد کجاست؟

او می‌گوید، سئوال‌ها را به شیوه‌های مختلف تکرار کرده و جواب نگرفته و حتی با استفاده از کلمات کلیدی هم به جواب‌های دور از ذهنی رسیده است. اما دختر 8 ساله‌اش، تجربه بهتری داشته و برای سئوال‌هایش در زمینه تاریخ و اطلاعات عمومی پاسخ‌های صحیحی دریافت کرده، همان پاسخ‌هایی که می‌توانست از ویکی‌پدیا هم دریافت کند.

خانم اقتصاددان
آمار، ترازنامه‌های مالی و نقش فناوری در در‌آمد‌زایی برای کشورهای در حال توسعه، اطلاعات مورد نظر اقتصاد‌دانان هستند.اما انگار برای به‌ دست آوردن این اطلاعات، ولفرام آلفا خیلی هم ایده‌آل نیست. تقریبا تمام سئوال‌های خانم اقتصاد‌دان برای ولفرام غیر‌قابل درک بوده‌اند و به بسیاری از سئوالات متفاوت او، پاسخ‌های مشابهی داده شده است. حتی خانم اقتصاد‌دان نتوانسته روشی پیدا کند که از ولفرام بخواهد آمار دارندگان تلفن همراه را در کشورهای مختلف که در سایت‌های بسیاری منتشر شده است، در اختیار او قرار دهد.

دانش‌آموز سال آخر دبیرستان
به نظر می‌رسد این دانش آموز 18 ساله که نمرات خوبی در دروس ریاضیات، سیاست و تاریخ دارد، بیش از دیگران تحت تأثیر قابلیت‌های وولفرام قرار گرفته باشد، شاید به این خاطر که جوان‌تر است و ذهن بازتری دارد.

او می‌گوید از ترکیب «تولید ناخالص ملی، انگلستان، آلمان» نتیجه خوبی گرفته است؛ ولی وولفرام به ترکیب «تولید ناخالص ملی، انگلستان، آلمان، 2000 تا 2008» پاسخ مشخصی نداده است. علاوه بر این معتقد است وولفرام در مقایسه برخی اطلاعات آماری توانایی قابل قبولی دارد. برای مثال به سادگی می‌تواند «امید به زندگی» را در کشورهای عضو اتحادیه اروپا به دقت با هم مقایسه کند. اما بدون شک در انجام عملیات ریاضی فوق‌العاده است، از اندازه‌گیری شعاع یک کره گرفته تا انتگرال ایکس سینوس ایکس و معادلات به مراتب پیچیده‌تر از آن، به خوبی می‌شود روی وولفرام حساب کرد.

جمع‌بندی
نتایج خیلی درخشان به نظر نمی‌رسند، اما به چند دلیل باید صبر کرد:

اول از همه این‌که 250 اپراتور، اطلاعات جدیدتری را هر روز و رایگان به ابررایانه‌ها وارد می‌کنند. دوم اینکه ریاضیات به تنهایی جذابیت‌های زیادی دارد و احتمالا در روزهای آینده افراد زیادی را به این سایت جذب می‌کند و سوم، این‌که رقابت سالم همیشه سازنده است، همین روزها است که «گوگل اسکووارد» با تمرکز بر منابع و امکان جدول‌بندی اطلاعات از راه برسد.

کد خبر 8993

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 17 =