هر بار که بلایای طبیعی در زمین زیاد می‌شود، سروصداهایی بلند می‌شود که این‌ها ناشی از پروژه آمریکایی هارپ است و نباید از این سلاح جدید و قدرتمند غافل شد. اما به راستی واقعیت هارپ چیست؟

ذوالفقار دانشی: هارپ (HAARP)، مخفف عبارت «برنامه تحقیقاتی شفق‌های قطبی فعال و پربسامد» است، یک آزمایش تحقیقاتی برروی یون‌کره زمین که به‌طور مشترک توسط نیروی هوایی ایالات متحده، دانشگاه آلاسکا و دارپا (آژانس پروژه‌های تحقیقاتی پیشرفته دفاعی که بازوی تحقیقاتی پنتاگون محسوب می‌شود) بنیان گذاشته شده و هدف از آن، مطالعه خواص و رفتار یون‌کره (یونوسفر) جو زمین با تاکید بر استفاده بالقوه از آن برای ارتقای خدمات مخابراتی رادیویی و اهداف نظارتی (مثلا شناسایی موشک‌های بالستیک)، هم در مقاصد غیرنظامی و هم مقاصد دفاعی است.

این آزمایش در ایستگاه تحقیقاتی هارپ انجام می‌شود، جایی به مختصات جغرافیایی 62.39 درجه شمالی و 145.15 غربی که در نزدیکی شهر گاکونای آلاسکا واقع شده است. آغاز پروژه هارپ به سال 1990 / 1369 برمی‌گردد، اما ساخت سازه‌های آن از سال 1993 / 1372 آغاز شد و تا سال 2008 / 1387، مبلغ 250میلیون دلار برای آن هزینه شده است.

با استفاده از نتایج بدست‌آمده از آزمایش‌های هارپ، می‌توان چگونگی تأثیر لایه یون‌کره را بر امواج رادیویی بهتر درک کرد و در نتیجه، روش‌هایی را برای بهبود کیفیت و اعتمادپذیری سیستم‌های ارتباطی و جهت‌یابی تدوین کرد. کاربردهای چنین روش‌هایی چه در بخش غیرنظامی و چه در بخش نظامی بسیار زیاد است. افزایش دقت جهت‌یابی با جی.پی.اس، بهبود روش‌های ارتباطی زیردریایی‌ها، کشف مواد معدنی در زیر زمین و نقشه‌برداری از سازه‌های زیرسطحی از جمله این کاربردهاست، هرچند که برای انجام چنین کارهایی در هر نقطه از جهان به سکو‌های متحرک نیاز است.

علاوه بر سازمآنهای تاسیس‌کننده، بسیاری از دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی ایالات متحده نیز در ساخت تجهیزات و انجام پروژه هارپ مشارکت دارند که از میان آنها می‌توان به دانشگاه استنفورد، یو.سی.ال.ای (دانشگاه کالیفرنیا در لس‌آنجلس)، کالج دارتموث، دانشگاه کورنل، دانشگاه جانزهاپکینز، پارک‌کالج، ام.ای.تی (انستیتو فناوری ماساچوست) و پلی‌تکنیک نیویورک اشاره کرد.

دانشمندان می‌توانند از هر ملیتی در این پروژه مشارکت داشته باشند. از سال 1995 / 1374 تاکنون، هر سال در تابستان، تور بازدید عمومی از مجموعه هارپ برگزار می‌شود که با استقبال عموم مردم روبرو شده است. هم‌چنین دستاوردهای این پروژه به قلم دانشمندان از کشورهای مختلف در نشریات مهم جهان منتشر می‌شود.

هارپ چطور کار می‌کند؟
هارپ از دو بخش فرستنده و گیرنده تشکیل شده است:

الف- ابزار تحقیقاتی یون‌کره‌ای یا آی.آر.آی:
فرستنده‌ای برای مخابره امواج رادیویی با توان بسیار بالا که در محدوده امواج پربسامد 2.8 تا 10 مگاهرتز (فرکانس بالا یا اچ.اف) کار می‌کند. آی.آر.آی از 180 آنتن دوقطبی صلیبی‌شکل تشکیل شده که در سطح یک مستطیل با 12 ردیف و 15 ستون آرایش یافته‌اند و می‌تواند با انتشار امواجی به قدرت 3.6 مگاوات (هر مگاوات معادل یک میلیون وات یا انرژی )، بخش کوچکی از یون‌کره را به‌طور موقتی برانگیخته کند و شرایط مناسب را جهت اهداف مطالعاتی ایجاد کند.

ب- آشکارسازها: مجموعه‌ای کامل از ابزارهای علمی که هم برای مشاهده زمینه یون‌کره و شفق‌های قطبی و هم برای بررسی آثار به‌وجود آمده در حین تحقیقات فعال و محدوده برانگیخته‌شده به‌کار می‌رود. این ابزارها شامل یک رصدخانه نیز هست که علاوه بر مشاهده نتایج برانگیختگی، برای بررسی جزئیات شفق‌های قطبی نیز به‌کار می‌رود. اطلاعات بدست‌آمده از این مشاهدات در اینترنت قابل دسترسی است.

در وضعیت تحقیقاتی فعال، سیگنال‌هایی که توسط سیستم فرستنده تولید می‌شود، به آرایه آنتن‌ها منتقل می‌شود و در جهت بالا منتشر می‌شود. بسته به بسامد موج ارسالی، بخشی از امواج در ارتفاع بین 100 تا 350 کیلومتری جذب می‌شوند. محدوده جذب این امواج حجم نسبتا کوچکی دارد، استوانه‌ای به مقطع دایره‌ای با قطر چند ده کیلومتر و ضخامت چند صد متر. 

شدت امواج ارسالی می‌تواند تا 3 مگاوات هم برسد، اما وقتی در چنین سطح وسیعی پراکنده شود، شدت آن در واحد سطح افت می‌کند، طوری‌که به کمتر از 3 میکرووات (3 میلیونیوم وات) در هر سانتی‌‌متر مربع می‌رسد. این مقدار، ده‌ها هزار بار ضعیف‌تر از امواج الکترومغناطیسی طبیعی خورشیدی است که به زمین می‌رسد، حتی نوسآنهای تصادفی طبیعی در تابش فرابنفش خورشید که یون‌کره را پدید می‌آورد، صدها بار از اثرات هارپ در یون‌کره قوی‌تر است.

هرچند اثر هارپ بسیار ضعیف‌تر از پدیده‌های طبیعی موجود در یون‌کره است، اما آن‌قدری هست که بتواند تاثیری هرقدر اندک بر یون‌کره زمین بگذارد و ابزارهای دقیق آزمایشگاه هارپ، آنها را اندازه‌گیری و اطلاعات جدیدی درمورد دینامیک پلاسمایی و برهمکنش‌های بین زمین و خورشید ارایه دهد.

هارپ و توهم توطئه
شایعات درمورد پروژه هارپ بسیار زیاد است. سایت‌های متعددی را در اینترنت می‌توان پیدا کرد که بلایای طبیعی نظیر سیلاب، خشکسالی، گردباد، تندباد و زمین‌لرزه را به هارپ نسبت داده باشند. تا پیش از این، اختلال در شبکه‌های انتقال برق، سقوط پرواز شماره 800 خطوط هوایی TWA، سندرم جنگ اول خلیج فارس، سندرم خستگی مزمن و حتی ماجرای تیراندازی دبیرستان کلمباین (مایکل مور، مستندساز مشهور بر اساس همین رویداد، مستند مشهور بولینگ برای کلمباین را ساخت) را نیز به هارپ نسبت می‌دادند و در چند سال اخیر زلزله‌های جنوب ایران، زلزله هائیتی و به تازگی آتش‌سوزی روسیه و سیلاب پاکستان را به این ابزار نسبت داده‌اند. 

کافی است در موتور جستجوهای اینترنتی، موضوع هارپ (HAARP) را جستجو کنید تا به این منابع دست پیدا کنید. برای آن‌که بهتر بتوانید در مورد صحت و سقم توطئه هارپ قضاوت کنید، بخشی از استدلال‌های این افراد را ذکر می‌کنیم. یک حساب و کتاب ساده، یا مراجعه به پایگاه‌های اینترنتی معتبر یا پرس‌وجو از استادان دانشگاه کافی است تا نادرستی این مطالب آشکار شود.

1- درجه حرارت بسیار بالای لایه یونوسفر موجب یونیزه شدن مولکول‌ها می‌شود و در نتیجه بروز یک تغییر کوچک در میزان انرژی این لایه تغییرات وسیعی در وضع درونی هسته زمین، اعماق اقیانوس‌ها و آب‌وهوا ایجاد می‌کند. تغییرات انرژی در لایه یونوسفر نه‌تنها بر کره زمین تأثیرات گسترده‌ای دارد، که بر درجه حرارت منظومه شمسی و در نتیجه واکنش‌های خورشیدی نیز مؤثر است.

2- یونوسفر چرخش زمین را در کنترل دارد و احتمال بسیار می‌رود که درصورت دستکاری‌های متناوب، تاثیراتی در حرکت چرخشی زمین ایجاد گردد، بدین صورت که یا چرخش را سرعت بخشیده و یا کند نماید.

3- سیستم «هارپ» سلاحی آب‌وهوایی است که از طریق ارسال یک انرژی فوق‌العاده به لایه یونوسفر (لایه فوقانی اتمسفر)، مولکول‌های آن را به تپش انداخته و به بازتاب قدرتمند این انرژی وادار می‌سازد.

4- آن‌چه درمورد زلزله هائیتی تعجب‌برانگیز است، این نکته است که این زمین‌لرزه در منطقه‌ای به وقوع پیوسته که «زلزله‌خیز» نیست، ضمن آن‌که این کشور فقیر و کوچک نزدیک به منطقه‌ای در پورتوریکو قرار دارد که شعبه‌ای از سیستم هارپ در آن مستقر است. زمین‌لرزه نیز به هنگام غروب آفتاب که آسمان به سرخی می‌گراید و غبارآلود به نظر می‌رسد، ایجاد شده تا وضعیت آسمان وضعیت حاصل از استفاده از سلاح «هارپ» را بپوشاند.

5- امپراتوری آمریکایی-صهیونیستی به کمک سیستم آب‌وهوایی «هارپ»، نه تنها موجی خارق‌العاده از سرما را در اروپا پدید آورده تا تلاش‌های مخالفان جهانی با پدیده گرم شدن آب‌وهوای کره زمین را مسدود سازد، بلکه زمین‌لرزه «ویرانگر» هائیتی را تدارک دیده تا ناوگان خود را با هدف نهایی اشغال کوبا و ونزوئلا در دریای کارائیب مستقر سازد.

6- سلاح هارپ می‌تواند با ایجاد اختلال و کنترل فرکانس‌های نوری مغز در سطوحی به وسعت شهرها، انسآن‌ها را از راه دور کنترل کند و در مغز آنها ایجاد «غش» و تولید «وهم» کند.

7- سیستم هارپ در سال 1998 / 1377 تکمیل شد و این، مصادف با سالی است که از آن به بعد، بر تعداد زمین‌لرزه‌ها در ایران اضافه شد.

و اما پاسخ ساده این مسایل:
1- مقدار ماده موجود در یونوسفر بسیار کم است، چراکه 90 درصد از جرم جو زمین فقط در تروپوسفر توزیع شده و آن مقدار اندک ماده درون یونوسفر، هرقدر دمای بالایی داشته باشد، نمی‌تواند تاثیر شگرفی داشته باشد. از سوی دیگر، جو زمین هیچ تاثیری بر ساختار داخلی زمین ندارد، چه رسد به خورشیدی که 150میلیون کیلومتر دورتر از زمین واقع شده است.

2- دوران زمین در اثر حرکت اجرامی به‌وجود آمده که 4.5 میلیارد سال پیش، زمین را تشکیل دادند. کل لایه‌های جو زمین تاثیری آن‌چنانی بر دوران زمین ندارد و تنها برخورد یک جسم آسمانی بزرگ می‌تواند دوران زمین را تغییر دهد.

3- به توضیحات پروژه هارپ مراجعه کنید.

4- هائیتی جزو زلزله‌خیزترین کشورهای جهان است.

5 و 6 و 7- بدون شرح!

یون‌کره چیست؟
جو زمین از لایه‌های مختلفی تشکیل شده که هر یک، وظیفه‌ای برعهده دارند. یونوسفر از ارتفاع 80 کیلومتری سطح زمین آغاز می‌شود، جایی که با افزایش ارتفاع، گازها آن‌قدر رقیق و فاصله اتم‌ها از یکدیگر به‌قدری زیاد می‌شود که الکترون‌ها می‌توانند از قید اتم خود رها شوند و تا جذب نزدیک‌ترین یون مثبت شوند، زمانی هرقدر کوتاه را آزاد باشند. وجود این الکترون‌های آزاد (بار الکتریکی منفی) و اتم‌های یونیزه (بار الکتریکی مثبت) نشان‌گر آغاز یونوسفر است.

اما این الکترون‌ها چطور از اتم مادر خود جدا می‌شوند؟ در ارتفاع‌های بسیار بالا، پرتوهای پرانرژی خورشید، بخصوص پرتوهای فرابنفش و ایکس به ندرت با اتمی برخورد می‌کنند تا الکترون‌ها را از آن جدا کنند؛ اما هرچه به سطح زمین نزدیک‌تر شویم، غلظت جو و تعداد اتم‌ها بیشتر می‌شود و بالتبع، پرتوهای خورشید می‌توانند الکترون‌های بیشتری را از اتم‌ها جدا کنند. اما هرچه تعداد اتم‌ها بیشتر باشد، فرآیند عکس یونیزاسیون، یعنی بازترکیبی هم بیشتر می‌شود و الکترون آزاد به دام یون مثبتی که در همان نزدیکی است، می‌افتد.

اما در ارتفاع‌های پایین‌تر، تعداد اتم‌ها به‌قدری زیاد می‌شود که این پرتوها عملا جذب می‌شوند؛ به‌طوری‌که شدت پرتوهای فرابنفش پس‌از لایه ازن به شدت افت می‌کند و با شدت ناچیزی به سطح زمین می‌رسد.

اهمیت یون‌کره به دلیل پدیده‌ای است که منجر به کشف آن شد. در دهه 1880 / 1260، هاینریش هرتز آلمانی با انجام آزمایش‌هایی نشان داد پیش‌بینی جیمز کلرک ماکسول در وجود امواج الکترومغناطیسی درست است و این امواج، اثرات الکتریکی و مغناطیسی را با سرعت نور (300هزار کیلومتر بر ثانیه در خلا) منتقل می‌کنند. در سال 1899 / 1278، گاگلیلمو مارکونی، فیزیک‌دان ایتالیایی موفق شد با تحلیل ریاضی دقیق و ترکیب آزمایش‌های هرتز با نوآوری‌های خودش، روش ارتباطات بدون سیم خود را در عرض کانال انگلیس به نمایش بگذارد.

دو سال بعد، او این آزمایش را در دو سوی اقیانوس اطلس تکرار کرد و توانست پیام بی‌سیم ارسالی از کورن‌وال انگلیس را در سن‌جان ایالات متحده دریافت کند. این ابداع که اولین نسل از رادیوهای امروزی بود، هرچند جایزه نوبل فیزیک سال 1909 را برایش به ارمغان آورد؛ اما مساله عجیبی را برای همه مطرح کرد.

معادلات ماکسول نشان می‌داد موج الکترومغناطیس بر خط مستقیم منتشر می‌شود و بنابراین، اگر بخواهیم بین دو نقطه ارتباط بی‌سیم داشته باشیم، فرستنده و گیرنده باید یکدیگر را ببینند یا به اصطلاح، بالاتر از افق یکدیگر واقع باشند. پهنای اقیانوس اطلس آن‌قدر زیاد است که برای دیدن ساحل دیگر، باید به ارتفاع چند کیلومتری صعود کرد، اما آنتن مارکونی چند ده متر بیشتر ارتفاع نداشت!

در سال 1902، اولیور هیویساید و آرتور کنلی، مستقل از یکدیگر پیشنهاد دادند که لایه‌ای رسانا در جو فوقانی زمین وجود دارد که امواج الکترومغناطیس را به سوی زمین بازتاب می‌کند و به همین دلیل، می‌توان الکترومغناطیسی را به فاصله‌هایی بسیار دور ارسال کرد. این‌چنین بود که برای نخستین‌بار، واژه یونوسفر (یون‌کره) اختراع شد و تحقیقات مفصلی که پس از آن انجام شد، مشخص کرد که امواج رادیویی پربسامدی که فرکانس آنها بالای 2مگاهرتز است، از این لایه بازتاب می‌شوند و می‌توانند تا فواصل بسیار دور منتقل شوند.

کد خبر 90445

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 0 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 30
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بدون نام IR ۱۴:۰۳ - ۱۳۸۹/۰۶/۱۵
  25 14
  من باورم نمیشه.میدونم همه چی را فقط خداوند اراده میکنند.این دستگاه زیادی هالیوودیه. اگه اینطوره میتونه جلوی زلزله کالیفرنیا را بگیره یا جلوی یلستون را.اگه اینا اتفاق بیفته اونوقت هم میگید کار هارپه نه کار خدا؟؟..واقعا عجبا.
 • aaa IR ۱۸:۳۴ - ۱۳۸۹/۰۶/۱۵
  14 60
  خدا لعنتشون کنه دارن اینکارهارومیکنن.
 • حامد IR ۲۰:۴۸ - ۱۳۸۹/۰۶/۱۵
  22 19
  ببخشید ولی پاسخ به این مسائل به این سادگی هم که شما می گید نیست .اگه به ین سادگی می شد این مسئله رو رد کرد این همه بحث اون هم در سطوح بالای علمی بر سر این موضوع پیش نمی اومد.
 • احمد DE ۲۱:۲۴ - ۱۳۸۹/۰۶/۱۵
  26 0
  به نظر مي‌رسد دو شخص محترمي كه تا به حال درباره‌ي اين موضوع نظر داده‌اند، مطلب را با دقت مطالعه نكرده‌اند و برداشتي كاملن وارونه از آن داشته‌اند!
 • بدون نام IR ۰۰:۳۵ - ۱۳۸۹/۰۶/۱۶
  13 4
  جناب حامد، میشه یگی منظورت از "این همه بحث اون هم در سطوح بالای علمی" دقیقا کجاست؟ کی تا الان بحث علمی سطح بالایی در مورد تاثیر هارپ بر زلزله یا تغییر آب و هوا انجام داده؟
 • بدون نام IR ۰۷:۳۰ - ۱۳۸۹/۰۶/۱۶
  5 37
  اوو.وقتی دو ماشین بهم میخورند و 5نفر کشته میشند .لابد کار ماشینه نه کار خدا.خداوند بر تمام اشیا و محیط و بر جان ما مسلط است و اراده دارد.خداوند اراده میکند تا با ماشین خودت باعث مرگ خودت و دیگران بشوی هر مصیبتی که به شما برسد قبلا در کتاب خدا نوشته شده است و بیحساب نیست.
  • کمیل A1 ۰۳:۵۱ - ۱۳۹۲/۰۵/۲۸
   52 1
   اینکه ایمنی مرسدس از پراید بیشتره کار خداست ؟؟؟
 • علی IR ۰۷:۳۴ - ۱۳۸۹/۰۶/۱۶
  6 22
  فرضا گفته های شما درست باشد اما در این ضمینه حتی یک فیلم به نام K20 ساخته شده و در کشور ما نیز پخش شده و برای همه ثابت شده که فیلمهای علمی تخلی ای که ساخته می شوند به نوعی برای آماده سازی ذهن کشورهای جهان سوم می باشد. پس همین طور نمیشه گفت که این سلاح به قول شما دانش کشکه. اون اطلاعاتی که شما می گویید همه اش درسته اما بخشی از صورت مساله است.
 • محمود IR ۰۷:۵۱ - ۱۳۸۹/۰۶/۱۶
  4 3
  سلام. جالب بود ولی بهنظر تکراری میومد! 0من قبلا تو همین سایت این مقاله رو خونده بودم!!!)
 • بدون نام IR ۰۹:۰۳ - ۱۳۸۹/۰۶/۱۶
  8 2
  من رفتم در گوگل سرچ کردم، مطلب به درد بخور درمورد هارپ کمتر از 10 تا بود که سه تاش مربوط به خبرآنلاین بود. متشکرم
 • eagle US ۰۷:۳۴ - ۱۳۸۹/۰۶/۱۷
  24 9
  به عنوان یک تحصیل کرده از اطلاع رسانی شما نهایت قدردانی را دارم امیدوارم به علت نظرات کوته فکرانه بعضی از خوانندگانتون دلسرد نشید متاسفانه سطع علمی همه در حد شما و بقیه محققین محترم کشور نیست به امید مطالب کامل تر
 • عبدالله جاسکی IR ۰۹:۲۵ - ۱۳۸۹/۰۶/۱۷
  13 0
  من به نوبه خودم از این زحمات شما که پدیده هارپ رابه زبان علمی وسادهمطرح کرده اید متشکرم وقدردان .
 • داریوش AE ۲۰:۵۴ - ۱۳۸۹/۱۱/۱۴
  6 0
  از اطلاع رسانی شما کمال تشکر را دارم و برای خواندن مطالب جدید شما لحظه شماری می کنم
 • md IR ۱۳:۲۰ - ۱۳۹۰/۰۱/۰۱
  1 0
  سلام: آقای (بدون نام سه شنبه 16 شهریور 1389) که می گوید: "این همه بحث اون هم در سطوح بالای علمی" دقیقا کجاست؟ کی تا الان بحث علمی سطح بالایی در مورد تاثیر هارپ بر زلزله یا تغییر آب و هوا انجام داده؟ لطفاً سری هم به این ادرس http://mahmood1386.blogfa.com/post-258.aspx و آدرسهای مشابه بزنند!
 • Aurora IR ۰۹:۳۷ - ۱۳۹۰/۰۳/۰۹
  5 1
  مرسی اطلاعات خوب و تقریبا کاملی بود! حداقل با پروژه ی هارپ آشنا شدیم. ممنون از زحمتاتون.
 • م IR ۱۲:۱۲ - ۱۳۹۰/۰۳/۱۰
  6 3
  اطلاعاتت بسیار مفید و روشنگر است تازه می فهمم که وقتی تبلیغات مخرب علیه هارپ رااولین بار چند ماه پیش در زلزلههایئتی روزنامه ...منتشر کرد چه گوشهای درازی برایمان طراحی کرد.
 • رسول IR ۲۱:۱۸ - ۱۳۹۰/۰۵/۲۵
  4 2
  ببخشید کدوم اجرام آسمانی به زمین برخورد کرد که باعث در چرخش زمین بعد از زلزله ژاپن شد
  • امین RO ۰۵:۴۳ - ۱۳۹۶/۰۱/۱۹
   0 0
   لام یادمون باشه طبق قوانین فیزیک مکانیک تغیر در سرعت زاویه ای چرخش هر جسمی که در مدار جسم بزرگتره باعث کغییر فاصله شعاع چرخش میشه
 • habib IR ۱۰:۵۳ - ۱۳۹۰/۱۰/۲۸
  6 7
  من رو طراحی آنتن گیرنده امواج هارپ کار میکنم و موفق شدم این آنتن رو طراحی کنم ز دوستان تقاضا دارم در صورت امکان اگه واسه مقابله با این پدیده راههای پدافند غیرعامل میدادنند یا مطلبی در اختیار دارند برام بفرستند.متشکر از همگی
 • ثابت IR ۰۷:۱۳ - ۱۳۹۰/۱۱/۱۶
  6 3
  يكي از مهمترين عوامل سرمايه گذاري وپيشرفت تمدن بشر جنگ و تلاش براي بقاست.واكثر تكنولوزيهايي كه ما استفاده ميكنيم نتيجه تحقيقات و اهداف نظامي در زمان جنگ سردمثلا همين اين اينترنت پس عجيب نيست اگر اين پروزه هم اهداف نظامي داشته باشه
 • Mersad IR ۰۱:۰۷ - ۱۳۹۱/۰۱/۲۳
  7 15
  مقالتون نسبتا ساده لوحانه به نظر میرسه (البته اگه مقاله ی خودتون باشه و ترجمه نباشه!) خود آقای ریچ گارسیا، مدیر روابط عمومی پروژه ی هارپ اعلام کرده که از این تکنولوژی در زمینه ی نظامی هم میشه استفاده کرد(اما اینکه ایالات متحده ازش استفاده ی تظامی میکنن یا نه رو اعلام نکرده)؛ اونوقت شما کلا میزنی زیره همه چیز که استفاده ی نظامی نداره؟!؟!؟! بعضیا چون خودشون از بی خیالی مزمن رنج میبرن(!) به بقیه برچسب توهم توطئه میزنن...
 • مریم IR ۱۵:۴۱ - ۱۳۹۱/۰۲/۲۱
  1 6
  چیزهایی که من از شما می خوام بپرسم و از شما بخوام اگه واقعا اطلاعاتی دارید بفرمایید اگه هارپ امواج با فرکانس بالا تولید می کنه چرا آنتن هاش به اون بزرگیه؟ و این همه آنتن تو یک محل می تونن امواج در حد هرتز هم تولید کنند امواج اگه فرکانسشون بالا باشه فقط تا چند 10 سانتی متر می تونن به زمین نفوذ کنند و فقط امواج با فرکانس خیلی کم در حد هرتز می تونند تا عمق بیشتری از سطح زمین نفوذ کنند پس اگه بخوایم بگیم هارپ امواج با فرکانس کم یا طول موج بالا تولید می کنه درسته اگه حتی برای زیردریایی ها بخواد اطلاعات ارسال کنه باید این امواج فرکانسشون کم باشه که بتونه باز تو آب تا عمق زیاد نفوذ کنه
  • محمد A1 ۱۱:۳۴ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۰
   1 0
   اینجا فقط موضوع فرکانس نیست اینجا دامنه موج هم مهمه حالا انتنی که می خواد این موج رو در "هوا" منتشر کنه ممکنه با توجه به قوانین فیزیک کوانتم توانایی ساخت ان وجود نداشته باشه. با محاسباتی که پایه اش همون محاسابت اشنای جمع و ضرب تابع ها و بردار هاست به دامنه و فرکانس مورد نظر در نقطه یا مسیر مورد نظر میرسن. برای این کار ممکنه از انتن های متفاوت که هرکدوم تابع متفاوتی رو میسازه استفاده بشه. توانایی نفوذ همون طور که با تغییر فرکانس وابسته هست به دامنه هم وابسته هست. که با مقایسه بازخورد ها و تغییرهای ایجاد شده به وسیله موج یکسان در ماده پایه و ماده ناشناخته قیاس و اطلاعات جدید استخراج میشود.
 • مریم IR ۱۵:۵۱ - ۱۳۹۱/۰۲/۲۱
  3 2
  این رابطه را در ذهن داشته باشید که هر چه فرکانس پایین تر باشد به آنتن بلند تری نیاز داریم بنابر این برای تولید امواج به طول ۱ هرتز نیاز به آنتنی به طول تقریبا ۳۰۰ هزار کیلومتر است.و هر چه فرکانس یک دستگاه کم تر باشد؛ میتوان عمق بیشتری از زمین را رصد کند. این مطلب رو هم یکجا خوندم "هارپ از روش دیگری برای تولید امواج استفاده میکند. بدین ترتیب که از مجموع آنتن ها که ۱۸۰ عدد با ارتفاع(احتمالا) ۵۰ متر است؛ فرکانسی به طول ۶ مگا هرتز ارسال میکند که این فرکانس ها وقتی به لایه یونوسفر برخورد کرد یون ها را مرتعش میکند و در این حالت، خود یون ها فرکانس تولید میکنند. فرکانسی که حتی ممکن است کم تر از ۱ هرتز باشد؛ و این امواج تا عمیق ترین بخش های زمین نفوذ میکند و موجب کشف منابع و ذخایر فسیلی جدیدی میشوند.
 • علی IR ۰۴:۰۳ - ۱۳۹۲/۰۵/۲۸
  5 1
  در هر صورت خوب بود. به طور کلی تجربه ثبت کرده هیچ موقع دارپا و نیروی دریایی امریکا در پروژه های غیر نظامی سرمایه گذاری نمی گنند. اما از نظر علمی این کار قابل انجام البته روسیه و اتحادیه اروپا تاسیسات مشابهی رو ساختن البته نه به پیشرفتگی هارپ.
 • ناشناس IR ۰۴:۱۱ - ۱۳۹۲/۰۵/۲۸
  5 9
  wow! us is master
  • بی نام A1 ۰۵:۳۲ - ۱۳۹۲/۰۵/۲۸
   6 3
   ارباب توست
 • مهدی IR ۰۴:۱۲ - ۱۳۹۲/۰۵/۲۸
  3 3
  سلام ، روزنامه کیهان چندین سال قبل دو مقاله در ارتباط با هارپ منتشر کرد ولی بخاطر اینکه شرایط منایبس فراهم نبود و به نطر می رسید نگرانی عمده ای را برای مردم فراهم کرده بود از ادامه توضیح موضوع هارب منصرف گردید پنج ایستگاه با عنوان تحقیقات هواشناسی در سه یا چهار کشور جهان از جمله امریکا و شوروی وجود دارد که در ارتباط با تغیرات آب و هوایی فعالیت داشته و استفاده نظامی را در دستور کار دارند وجود و فعالیت پنج ایستگاه هواشناسی را به نقل از یکی از برنامه های ماهواره ای عنوان نموده ام ولی در نهایت خود بنده هم در ارتباط با اطلاعات متناقص موجود تحلیل و برداشت مناسبی از پدیده هارب ندارم .
  • رضا IR ۱۰:۰۶ - ۱۳۹۲/۰۵/۲۸
   4 2
   عزيزم شوروي 20 سال پيش فروپاشيده
 • بی نام IR ۲۲:۵۲ - ۱۳۹۵/۱۲/۰۲
  0 0
  من با نظر خانم مریم موافقم برخی از دوستان می گویند که از این تکنولوژی با اسناد گفتاری که خودشون ارائه می دهند که این یک سلاح نظامیست صحیح یک سلاح نظامیست اما نه برای ایجاد بلایای طبیعی بلکه برای ارسال امواج رادیویی مثلا به زیر دریایی ها در موقعیت جنگی باشد .من از الکترونیک اطلاعات کمی دارم اما مهندسان این رشته چگونگی عملکردش برای انتقال امواج را تشریح می کنند مطلبتان بسیار بسیار مفید بود شما از تاثیر این دستگاه بر فیزیک و شیمی زمین بسیار توضیح دادید و استفاده کریدم لذا خواهشمنم از تاسیسات مداری،المان ها ،و مهندسی این پروژه به طور دقیق توضیح دهید لذا بنده به طور گسترده با این پروژه اشنا شدم مشتاقم در این سایت که دارای صحت مطالب می باشددقیقتر درباره ی تاسیسات این پروژه اشنا بشم