۰ نفر
۲۳ شهریور ۱۳۸۹ - ۱۴:۵۹

نلسون ماندلا در 2003 میلادی به تونی بلر برای حمله به عراق هشدار داده بود

یکی از وزرای کابینه تونی بلر، نخست‌وزیر اسبق انگلیس اعلام کرد: پس از تصمیم بلر برای حمله به عراق در سال 2003، نلسون ماندلا رییس‌جمهور اسبق آفریقای جنوبی در تماس تلفنی با وی با لحنی تند از این تصمیم بلر انتقاد کرده و آن را اقدامی سراسر اشتباه و با پیامدهای خطرناک برای جهان توصیف کرده بود.به گزارش سرویس بین‌الملل شبکه ایران به نقل از روزنامه "دیلی‌میل"، انتشار کتاب از سوی یکی از وزرای کابینه تونی‌بلر نخست‌وزیر انگلیس نشان می‌دهد که پس از تصمیم بلر برای حمله به عراق، نلسون ماندلا رییس‌جمهور اسبق آفریقای جنوبی در تماسی تلفنی و با لحنی تند، این تصمیم تونی‌بلر را سراسر اشتباه توصیف کرده است.


دیلی‌میل افزود: نلسون ماندلا از تصمیم تونی بلر برای پیوستن به نیروهای نظامی تحت رهبری آمریکا برای حمله به عراق احساس خیانت کرده و در تماس تلفنی رسمی با پیتر هین وزیر ارشد کشور ولز در کابینه بریتانیا مراتب اعتراض شدیداللحن خود را اعلام کرده بود.
این روزنامه افزود: پیتر هین در کتاب جدید خود با عنوان "ماندلا؛ داستان یک قهرمان جهانی" که به بررسی زندگی ماندلا پرداخته و تازگی آن را منتشر کرده، آورده است که نلسون ماندلا در تماس تلفنی خود با اشاره به اقدامات تونی بلر در آفریقا خاطرنشان کرده؛ بلر با این تصمیم تمامی اقدامات خوبش را به دریا ریخته است.
وی با اشاره به اینکه این تماس تلفنی، تماسی رسمی بوده و تونی بلر نیز بعدا از این تماس آگاه شده است، افزود: ماندلا به من گفت؛ اشتباه بزرگی بود پیتر.. اشتباه بسیار بزرگی بود! این غلط بود. این چه کاریست که تونی بلر پس از تمامی حمایت‌های خود از آفریقا در حال انجام آن است؟ این تصمیم سبب بروز خطری بزرگ و بین‌المللی خواهد شد.
پیتر هین در ادامه نوشته است: من تا آن زمان ماندلا را این چنین عصبانی و ناامید ندیده بودم. او بسیار، بسیار شدید بر این باور بود که تصمیمی که نخست‌وزیر بریتانیا گرفته بود و من هم یکی از اعضای کابینه او بودم، اساسا اشتباه بوده است.
وی افزوده است: او به من گفت که این تصمیم تمامی اقدامات تونی بلر را در جهان زیر سئوال خواهد برد و در واقع بلر با تصمیم خود تمامی اقداماتش را به دریا ریخته است.
دیلی‌میل ادامه داد: انتشار این موضوع در کتاب خاطرات پیتر هین در حالی صورت می‌گیرد که تونی بلر در کتاب خاطرات خود که به تازگی آن را منتشر کرده و در آن از تصمیم خود برای حمله به عراق دفاع کرده، از افشای این موضوع خودداری کرده است.
تونی بلر در خصوص روابط خود با ماندلا عنوان کرده است که از رابطه‌اش با ماندلا احساس خوبی دارد، چرا که ماندلا او را یک سیاستمدار می‌داند و نه یک انسان مقدس و درستکار...!
دیلی‌میل خاطرنشان کرد: پیتر هین در آفریقای جنوبی بزرگ شده، جائی که والدین او عضو گروه ضدآپارتاید آفریقای جنوبی به رهبری نلسون ماندلا بوده‌ا‌ند.

 

کد خبر 92570

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 9 =