۰ نفر
۲۷ شهریور ۱۳۸۹ - ۰۹:۲۶

در حالی غربی ها از تحریم بنزین ایران به عنوان پاشنه آشیل اقتصاد ایران یاد می کردند که از هفته گذشته ایران با تولید 5/66 میلیون لیتر بنزین در هر روز از واردات این فراورده بی نیاز شد.

پیش از این روزانه 44 میلیون لیتر بنزین در کشور تولید می شد و ایران ناچار بود برای تامین نیاز کشور روزانه بیش از 20 میلیون لیتر بنزین وارد کند که این امر به گفته میرکاظمی وزیر نفت از یکماه پیش تاکنون متوقف شده و مقدار اندکی بنزین که این روزها وارد کشور می شود مربوط به سفارش ماه های گذشته ایران بوده است.

البته میرکاظمی تاکید دارد:امکان سفارش جدید برای واردات بنزین وجود دارد اما قطعا اگر وارادتی نیز صورت بگیرد تنها برای ذخیره سازی استراتژیک این فراورده خواهد بود در غیر اینصورت برای تامین نیاز روزانه کشور دیگر نیازی به واردات این فراورده نخواهد بود.

در حال حاضر ایران 22 میلیون لیتر بنزین خود را از محل تولید بنزین از مجتمع های پتروشیمی و افزایش تولید در برخی از پالایشگاه های خود تامین می کند.

براساس گزارش های منتشر شده تا کنون طرح تولید بنزین سوپر در شش مجتمع پتروشیمی کشور آغاز شده و در حال حاضر روزانه 6 میلیون لیتر بنزین سوپر در پتروشیمی نوری (برزویه) تولید می‌شود.

براساس این گزارش، تولید بنزین در مجتمع پتروشیمی برزویه تا سه هفته آینده به 7 میلیون لیتر در روز افزایش خواهد یافت.همچنین هم اکنون روزانه کمتر از یک میلیون لیتر بنزین در پتروشیمی جم نیز تولید می‌شود.

براساس اظهارات پیشین وزیر نفت ، در مجموع امکان تولید بنزین به صورت همزمان در شش مجتمع پتروشیمی اراک، بوعلی سینا، امیرکبیر، بندر امام خمینی(ره) ، برزویه و جم فراهم شده است.

به گفته میرکاظمی ، با تولید بنزین سوپر در این مجتمع‌های پتروشیمی و اختلاط آن با بنزین تولیدی پالایشگاه‌های نفت در مجموع ظرفیت تولید بنزین ایران به5/66 میلیون لیتر در روز افزایش یافته است.

براین اساس گفته می شود تا پایان اسفندماه سالجاری و راه اندازی چند طرح بنزین سازی در پالایشگاه های داخلی حدود 7/17 میلیون لیتر به ظرفیت تولید بنزین در پالایشگاه‌های نفت اضافه می‌شود.

 

 

 

کد خبر 93337

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 16 =