۰ نفر
۳ مهر ۱۳۸۹ - ۰۸:۲۹

هر دانشمند یا زیست‌شناسی که گیاهی را کشف کرده،‌ روی آن نامی گذاشته است. حالا مشخص شده که برخی گیاهان با چند اسم لاتین ثبت شده‌اند و در واقع شاید باید نام نیمی از گیاهان را در دیگر اسامی ادغام کرد.

بهنوش خرم‌روز: گیاهان اغلب اسم‌های علمی دارند که از لاتین گرفته شده‌اند. اما نام گیاهان بر چه اساسی انتخاب شده است؟ هر دانشمند، محقق یا زیست‌شناسی که گیاهی را کشف کرده،‌نامی روی آن گذاشته و آن را ثبت کرده است. تا به حال بیش از یک میلیون گونه گیاهی ثبت شده، اما آیا واقعا ما این همه گونه گیاهی داریم؟

به گزارش نیوساینتیست،‌ بسیاری از گیاهان در حقیقت متعلق به یک گونه هستند و تنها شکل ظاهری‌شان با هم فرق می‌کند. مطالعات جدید نشان می‌دهند که نام‌های گیاهان باید بازنگری شوند. گیاهانی وجود دارند که زمانی تصور می‌شد متمایز از هم هستند در حالی که مطالعات عمیق‌تر یکی بودن آن‌ها را ثابت کرده است.

تا به حال بیش از 480 هزار گیاه نام‌دار بررسی شده‌اند و از این میان تنها 301،000 عنوان باقی مانده‌اند. محققین پیش‌بینی می‌کنند که در پایان این بازنگری، تعداد گیاهان نام‌دار به 400،000 عنوان، یعنی کم‌تر از نصف تقلیل یابد.

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 94954

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 0 =