درحالی‌که آلودگی رایانه‌های صنعتی به استاکس‌نت و آلودگی بیش از 30هزار دستگاه رایانه داخل کشور ابعاد رسانه‌ای گسترده‌تری به خود می‌گیرد، به‌نظر می‌رسد این ویروس تاسیسات غنی‌سازی نطنز را هدف گرفته بود.

ابوالفضل کریمی: ویروس اینترنتی استاکس‌نت که به سیستم‌های کامپیوتری صنعتی کشورمان آسیب رسانده، توسط دولت‌های بیگانه طراحی شده بود تا روند پیشرفت برنامه‌های هسته‌ای ایران را مختل کند.

به گزارش فاینانشیال‌تایمز، در حالی که دولت‌های غربی به دنبال بررسی منشا و میزان اثر بدافزاری به نام استاکس‌نت هستند که حداقل 30 هزار نشانی آی‌پی در ایران را آلوده کرده، یک مقام آگاه از طبیعت پیچیده این ویروس خبر داد.

حمید علی‌پور، نایب‌رئیس شرکت فناوری اطلاعات ایران در این باره گفت: «زمانی که ما به ظرفیت‌های این کرم اینترنتی نگاه می‌کنیم، متوجه می‌شویم که این بدافزار توسط یک گروه از هکرهای معمولی طراحی نشده است. بلکه در پشت پرده دست چند شرکت کامپیوتری و کشور خارجی در کار بوده است».

البته آقای علی‌پور از هیچ شرکت یا کشوری نام نبرد، اما برخی کارشناسان اطلاعاتی غربی معتقدند این کرم اینترنتی ممکن است توسط اسرائیل طراحی شده باشد که دارای توانایی‌های پیشرفته‌ای در زمینه جنگ‌افزارهای سایبری است.

ایران گزارش‌هایی را که ادعا کرده‌اند این ویروس به نیروگاه هسته‌ای این کشور در بوشهر آسیب وارد کرده، رد کرده است؛ اما کارشناسان غربی مایلند بدانند آیا این ویروس توانسته تاسیسات حیاتی غنی‌سازی اورانیوم در نطنز را نیز آلوده کند یا خیر.

اما از سوی دیگر، مارک فیتزپاتریک از موسسه بین‌المللی تحقیقات استراتژیک در این باره گفت: «حمله اینترنتی به تاسیسات هسته‌ای بوشهر چندان منطقی به نظر نمی‌رسد، چرا که رآکتورهای هسته‌ای آن چندان برای دولت‌های غربی نگران‌کننده نیست؛ این در حالی است که تاسیسات غنی‌سازی اورانیوم در نطنز بیش از بوشهر باعث نگرانی کشورهای غربی شده و به این ترتیب باید گفت احتمال حمله به نطنز بیش‌تر است. شبکه‌ سانتریفیوژ‌های نطنز به قدری پیچید‌ه اند که به برنامه‌های کامپیوتری پیشرفته برای کنترل نیاز دارند، بنابراین عجیب نیست که برنامه‌هایی برای هدف قرار دادن این برنامه‌های کامپیوتری طراحی شده باشد. البته زمان می‌برد تا مشخص شود آیا تاسیسات نطنز در اثر فعالیت این کرم اینترنتی آسیب دیده است یا خیر».

کد خبر 95890
آخرین اخبار و اطلاعیه های فروش خودرو car.ir

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 5 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • بدون نام IR ۰۴:۰۵ - ۱۳۸۹/۰۷/۰۶
    0 0
    طبیعت ویروس پیچیده نیست سواد شما پایینه ........... آخرشم اینطوری دارین وقت می خرین