آیت الله خامنه ای با صدور فتوایی توهین به عایشه همسر پیامبر اسلام و هر یک از نمادهای اسلامی اهل تسنن را حرام اعلام کردند.

این فتوا ، با استقبال گسترده در جهان اسلام مواجه شده است. به گزارش خبرآنلاین ، رهبر معظم انقلاب در پاسخ به استفتائی اعلام کردند: " اهانت به نمادهای برادران اهل سنت از جمله اتهام زنی به همسر پیامبر اسلام [عایشه] حرام است. این موضوع شامل زنان همه پیامبران و به ویژه سید الانبیاء پیامبر اعظم -حضرت محمد(ص) -می شود."

آیت الله خامنه ای این موضوع را در پاسخ به استفتائی مطرح کردند که در آن خواسته شده بود تا ایشان نظر خود را درباره "اهانت و استفاده از کلمات تحقیرآمیز و توهین به همسر پیامبر اسلام ام المومنین حضرت عایشه اعلام کنند."

این درخواست صدور فتوا از سوی جمعی از علما و فرهیختگان شیعه منطقه احساء عربستان سعودی ارائه شد. استفتاء از آیت الله خامنه ای در پی توهین به عایشه توسط یاسر الحبیب روحانی شیعه کویتی صورت گرفت که با واکنش ها و مخالفت های بسیاری روبه رو شد. در شدیدترین این واکنش ها، کابینه کویت، این روحانی را سلب تابعیت کرد.

این موضوع باعث شد تا شیعیان کشورهای عربی حوزه خلیج فارس تحت فشارهای شدیدی قرار بگیرند. خبرگزاری مهر وابسته به سازمان تبلیغات اسلامی اولین رسانه ای بود که این فتوا را در بخش عربی خود منتشر کرده است.

سازمان تبلیغات اسلامی از جمله نهادهای زیر نظر مستقیم مقام معظم رهبری است که رئیس آن نیز به طور مستقیم توسط ایشان تعیین می شود.

خبرگزاری مهر در بخش عربی خود می نویسد:" حضرت آیت الله العظمی سید علی خامنه ای رهبر انقلاب اسلامی با صدور فتوایی، توهین به ام المومنین حضرت عایشه همسر پیامبر اکرم یا نمادها و شخصیت های اسلامی اهل سنت را حرام اعلام کردند."

این خبرگزاری ادامه می دهد:" فتوای رهبر انقلاب جدیدترین و بالاترین واکنش در سطح شیعیان در محکومیت توهین شیخ یاسر الحبیب به حضرت عایشه است. دهها نفر از شخصیت های دینی شیعه برجسته در عربستان سعودی، ایران و کشورهای حاشیه خلیج فارس توهین و اسائه ادب به حضرت عایشه یا هر یک از همسران پیامبراسلام را به شدت محکوم کرده اند."

پیش از این حجت الاسلام سیدعلی فضل الله فرزند ارشد علامه محمدحسین فضل الله نیز در گفت وگو با روزنامه کویتی الرای اسائه ادب به حضرت عایشه را منع کرده بود.

این خبر در رسانه های عربی به ویژه شبکه الجزیره بازتاب زیادی داشت. این شبکه ضمن تکرار این خبر در بخش های خبری مختلف ، در برنامه "ما وراء الخبر" با حضور این کارشناسان به بررسی فتوای رهبری انقلاب و نقش آن در وحدت و نزدیکی میان پیروان مذاهب مختلف اسلامی پرداخت.

محمد البحرانی خبرنگار الجزیره در تهران نیز در همین زمینه در گزارشی با نشان دادن جدیدترین کتاب استفتائات آیت الله خامنه ای گفت: رهبر ایران بارها بر وحدت میان مذاهب اسلامی تاکید کرده است.

وی اضافه کرد: آیت الله خامنه ای همچنین در جدیدترین فتوای خود بدگویی و اسائه ادب به حضرت عایشه همسر پیامبر و شخصیت های اسلامی مورد احترام اهل تسنن را حرام اعلام کرده اند.

البحرانی افزود: رهبری ایران پیش از این نیز با صدور فتواهایی ، اقامه نماز شیعیان به امامت فردی سنی مذهب یا مشارکت در نمازجماعت برادران اهل تسنن را بدون مانع دانسته بودند.

این فتوا در رسانه عربی بازتاب فراوانی داشت و از جمله روزنامه الانباء کویت، سایت پرمخاطب محیط، روزنامه های السفیر لبنان و الحیات چاپ لندن و سایت رادیو تلویزیون مصر به انعکاس آن پرداختند. با این حال العربیه ، وابسته به افراطیون سعودی ، ترجیح داد در این باره سکوت کند! امام خمینی و آیت الله خامنه ای همواره بر وحدت میان مسلمانان ، تاکید کرده اند.

کد خبر 97482

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 6 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 31
 • نظرات در صف انتشار: 2
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بدون نام IN ۱۳:۰۳ - ۱۳۸۹/۰۷/۱۲
  69 49
  آیا واقعا عایشه ام المومنین است؟
 • حسن IR ۱۳:۱۵ - ۱۳۸۹/۰۷/۱۲
  41 51
  پس عمرکشون ها چی می شه
 • حسن IR ۱۳:۱۶ - ۱۳۸۹/۰۷/۱۲
  19 32
  باید دید فتوای حاج منصور چیست؟
 • حسین IR ۱۴:۳۸ - ۱۳۸۹/۰۷/۱۲
  89 18
  از سالها قبل نیز بزرگان لارستان به این اصل اعتقاد داشته که به نمادهای اهل سنت توهین نشود .بزرگان بومی منطقه ما بارها از اینکه بعضی روحانیونی که بدون اطلاع از ساکنین منطقه و مراودات آنها با هم سخنانی توهین امیز روا داشته و باعث تفرقه می شده معترض بودند- من در پای منبر یکی از این عزیزان شنیدم که می گفت می شود اسلام و شیعه را طوری تبلیغ کرد که به کسی توهین نشود-(نظر شخصی بنده و برداشت هایم اینکه نقد و بررسی امکان دارد ولی توهین کردن ممنوع)
 • hossein GB ۱۴:۴۰ - ۱۳۸۹/۰۷/۱۲
  73 75
  ام المومنین........ وقتی خبر شهادت آقا امیرالمومنین به گوش او رسید ، آنقدر خوشحال شد که بیتی در مدح ابن ملجم سرود و سجده شکر به جا آورد و نقل شده است که از این شادی غلامی داشت ! نام غــــــــــلام خود را ” عبدالرحمن ” گذاشت . تا هر موقع او را صدا میزند ، بیاد ” عبدالرحمن ملجم مرادی ” قاتل حضرت امیر بیفتد
 • بدون نام MY ۱۶:۰۰ - ۱۳۸۹/۰۷/۱۲
  53 20
  این را به مداحان نور چشمی ارضی و حدادیان بگید ما که 30 سال است طبق فتوای امام توهین نمی کنیم.
 • افشار IR ۰۶:۵۹ - ۱۳۸۹/۰۷/۱۳
  زنده باد آیت الله خامنه ای ایشان سخن به جایی فرمودند
 • پیمان IR ۱۵:۰۹ - ۱۳۸۹/۰۷/۱۵
  سلام نظر حضرت آقا بر همه شیعیان واجب است و این فتوا از سوی رهبری بجا می باشد .
  • مهدی A1 ۱۷:۲۹ - ۱۳۹۲/۰۶/۰۷
   23 25
   سلام آقا پیمان شما مطالعه منابع دینی کن بعد درباره لعن عایشه فتوا بده
 • بدون نام IR ۱۵:۴۷ - ۱۳۸۹/۰۷/۱۷
  48 88
  رسول خدا صلى الله عليه وآله وسلم من تاثم أن يلعن من يلعنه الله فعليه لعنة الله كســــــــــی كه احساس گناه كند از لعن كردن شخصی كه خدا او را لعنت كرده، پس لعنت خدا بر او باد بحارالانوار، جلد2، صفحه 202 اللهم العن اول ظالم ظلم حق محمد و آل محمد و آخر تابع له علي ذلك اللهم العن الجبت و الطاغوت ، اللّهمَّ العَن قَتلَة اَميرَالمُومِنين علیه السلام اللهم عجل لولیک المهدی الفرج ------------- به خاطر حفظ بعضی چیزها . کل دین رو به باد ندید ...
 • علی IR ۱۸:۲۰ - ۱۳۸۹/۰۷/۱۹
  7 30
  شکی نیست توهین به هر کس حرام است چه برسد به محارم نبی اکرم.اما میرباقری هم فراموش کرده ایرانیست و دارد وقیحانه به ایران وایرانی می تازد.
 • الغريب من بعد IR ۰۷:۰۴ - ۱۳۸۹/۰۷/۲۵
  44 78
  من فقط مي گويم آيا آن زمان که اهل سنت مسلط بودند و در سرتاسر ايران هر علويي را تکه تکه مي کردند بزرگان شيعه نمي توانستند اين فتوي را بدهند. آيا سيد بن طاوس، شيخ صدوق، کليني، مفيد تا آقاي بروجردي و ... نمي توانستند. پس خواندن زيارت عاشورا هم حرام است و نوحه حضرت زهرا سلام اله و ... همه حرام است کلا شيعه بودن يا اظهار آن طوري که کوچکترين خبر رسانه اي از آن درز شود حرام است.
 • بدون نام A1 ۱۸:۴۰ - ۱۳۸۹/۰۷/۲۶
  37 42
  تبری از دشمنان اهل بیت علیهم السلام که تقلیدی نیست.جزء ضروریات مذهب حق تشیع است.
 • بدون نام IR ۱۹:۰۴ - ۱۳۸۹/۰۷/۲۸
  23 26
  این فتوی برای حفظ اسلام است مانند تحریم تنباکو ضمن اینکه اسلام دین اخلاق است وتوهین به مقدسات بیشتر مسلمانان منطقی به نظر نمی رسد .در پایان دادن بعضی فتواها شجاعت می خواهد که باروحیات خیلی ازعلماسازگارنیست.
 • عبدالله بنده زاده IR ۰۶:۳۷ - ۱۳۸۹/۰۸/۰۲
  39 24
  با این فتوا فراز زیارت عاشورا که لعنت به اولی و دومی و سومی و چهارمی که همه مسلمین و حتی غیر مسلمین منظور از آن را می دانند چه خواهد شد؟
 • عبدالله بنده زاده IR ۰۶:۵۲ - ۱۳۸۹/۰۸/۰۲
  42 23
  آقای hossein با استدلال شما حضرت علی (ع) هم باید از رحلت حضرت فاطمه (س) خوشحال بوده باشد که بعد از ایشان دو فرزند ذکور خود را که در واقعه کربلا در رکاب مولایشان به شهادت رسیدند عمر و عثمان نام گذاشتند !!!
 • بدون نام IR ۱۹:۳۰ - ۱۳۸۹/۰۸/۰۲
  63 38
  ام المومنین ما حضرت فاطمه زهرا(س) است.نه کسی که دستور تیر اندازی به تابوت امام حسن (ع)رو داد.(لعن علی عدوک یا علی)
 • بدون نام IR ۱۴:۴۰ - ۱۳۸۹/۰۸/۰۳
  91 41
  جانم فدای رهبر . لبیک یا خامنه ای
 • بدون نام IR ۱۰:۴۶ - ۱۳۸۹/۰۹/۲۷
  49 21
  در قران امده به بتهای کافرین ناسزا مگویید تامبادا انها به خدای شما هم نا سزا بگویند
 • رضا IR ۰۸:۵۵ - ۱۳۸۹/۱۲/۰۴
  61 37
  ما هميشه به بصيرت رهبر انقلاب ايمان داشتيم و از خداوند متعال درخواست ميكنيم عمر با بركت به آن مجاهد خستگي ناپذير عنايت فرمايد
 • علی IN ۲۱:۲۳ - ۱۳۹۰/۰۳/۱۹
  24 61
  این فتوا در جایگاهی که اقای خامنه ای هستند و کار درست و زیرکانه ای بود .. ولی دوستان این فتوا رو کسی داده که ولی امر مسلمینه و خیلی از مردم غیر شیعه هم از ایشون پیروی میکنند وایشون وظیفه داره که اتحاد رو جا بندازه..ولی ما در مراسمهای خصوصی میتونیم ملعونین رو لعن کنیم و دوستان فقط لعن نه فحش..
 • بدون نام IR ۱۷:۴۹ - ۱۳۹۰/۰۵/۱۱
  58 39
  درود بر بصیرت امام خامنه ای
 • نیما IR ۲۳:۳۰ - ۱۳۹۰/۰۸/۰۴
  52 30
  خواهشا بصیرت داشته باشید بابا آمریکا و اسرائیل در کمین اسلام نشستن. باید ما خودمون به فکر اسلام باشیم . همون جوری که امیرالمومنین برای حفظ اسلام سکوت کردند. شیعه کم غرامت بی بصیرتی رو نداده.
 • علی IR ۰۳:۲۴ - ۱۳۹۱/۰۹/۰۲
  36 50
  حضرت علی ع می فرمایند که تاریخ را بخوانید. و در تاریخ در مراجع اهل سنت و شیعه آمده است که مسبب جنگ جمل که با امیرالمومنین علی ع بوده عایشه بوده که منجر به کشتار افراد زیادی شده، همچنین آمده ایشان از قول پیامبر اکرم حدیث جعلی درست می کرده مثلا رضائ الکبیر که با شیر دهی به مردان بزرگسال می توان به آنها محرم شد!!!!......در تاریخ آمده عایشه وحفصه دختر عمر به دستور عمر وابوبکر پیامبر را مسموم و به شهادت رسانده اند. در تاریخ آمده عایشه کینه و حسادت شدیدی به دخت رسول اکرم حضرت زهرا س و حضرت علی ع داشته است. همچنین نظری که جناب hossein نوشته اند در تاریخ آورده شده است. آیا فقط صرفا به خاطر اینکه عایشه همسر پیامبر بوده باید چشم بر روی حقایق بست؟؟ حضرت نوح ع و حضرت لوط ع هم زنانشان بد بوده اند.
 • حمید IR ۱۲:۳۴ - ۱۳۹۳/۰۱/۳۱
  27 17
  سلام آقایان جملات رهبری در یک کلمه وحدت وحدت وحدت
 • بی نام A1 ۱۸:۱۴ - ۱۳۹۴/۰۳/۱۱
  25 16
  آیا غیر از این است که یکی از علتهای اصلی بوجود آمدن داعش، ناشی از اختلافات و تندرویهای شیعه و سنی است. درود بر رهبر ایران که فهم صحیحی از دین دارد. برای نابودی داعش تنها یک راه وجود دارد . مبارزه با تشیع صفوی و تسنن اموی و بازگشت به تسنن نبوی و تشیع علوی. موفق باشید.
 • محمد IR ۰۱:۳۳ - ۱۳۹۴/۰۳/۱۶
  11 15
  بسم الله الرحمن الرحیم. سلام. دوستانی که به تاریخ و حدیث و چه و چه و چه مراجعه می کنند: بصیرت با دانش فرق داره بصیرت یعنی این که درک کنی، امروز حفظ اسلام و ایران و خط مقاومت که سنی و شیعه در اون متحد شده اند به اینه که وحدت حفظ بشه. بصیرت یعنی این که بدونیم آیت الله خامنه ای با در نظر گرفتن همه مصالح دنیای اسلام این فتوا را داده اند. بصیرت این نیست که بری از بحار الانوار و فلان کتاب حدیث نقل کنی و اجتهاد کنی و بدون داشتن ده ها فن لازم برای فقاهت و اجتهاد، حکم خدا استخراج کنی کسانی که از مجموعه پازل اسلام بی اطلاع هستند و یک قطعه را رو می کنند، بزرگ ترین ضربات را به اسلام زده اند. مثلا اون آقایی که می گه ام المومنین عایشه جنگ جمل راه انداخت، این را هم ببینه که حضرت علی علیه السلام ک
 • محمد IR ۰۱:۳۷ - ۱۳۹۴/۰۳/۱۶
  6 32
  که خودش شاهد کشتار مسلمانان در جنگ جمل بود و از من و شما بهتر می دونست کی جنگ را مسبب شد، به خاطر مصلحت دنیای اسلام، کوچک ترین توهین و لعنی به همسر پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم نکردند، هیچ، ایشون را با احترام به مدینه بازگردوندند. بصیرت یعنی این که درک کنیم: بهترین و تنها راه نجات اسلام اینه که پشت ولی فقیه و مرجع تقلید شیعیان جهان آیت الله خامنه ای حرکت کنیم و از تفرقه و اجتهاد شخصی بدون علم و فن و اشراف به مسائل دنیای اسلام بپرهیزیم.
 • علی هاشمی طاهری A1 ۱۰:۵۳ - ۱۳۹۴/۰۴/۱۴
  12 6
  . هر انسان دینداری میداند که بی حرمتی و هتک شخصیت هر انسانی کار ناپسند و دور از جوانمردی است. این را اخلاق میگوید. خداوند اخلاقمدار است و هر فردی را با اعمالش میسنجد نه با گفتار . امیدوارم با استعانت از رفتار محمد و پیروی از اومثلا در بررخورد با آن زنی که بر روی ایشان اشغال میریخت افراد را جذب خوبیها کنیم.
 • کرد RU ۱۹:۵۳ - ۱۳۹۵/۰۳/۲۱
  7 38
  جایی بس تقدیرو تشکر دارد از مقام معظم رهبری که چنین فتوای به جا وحکیمانه ای را صادر نموده و بر همه آحاد ملت چه سنی وچه شیعه واجب است که به عنوان سرلوحه همیشگی در مراسمات دینی ومذهب قرار دهند سایه مقام معظم رهبری مستدام وطول عمر باعزت را برای ایشان خواهانیم
 • میلاد A1 ۲۲:۱۲ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۲
  3 8
  واقعا حرف درستی ست توهین کردن به هر کس غلط است. این ها فقط باعث جدایی شیعیان از اهل سنت میشود . به قول ایت الله سیستانی نگویید برادران اهل سنت بگویید جان ما اهل سنت.