به گزارش مهر:

معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش گفت: بیشترین افت تحصیلی در دوره ابتدایی مربوط به پایه اول دبستان است و 6 درصد دانش آموزان این پایه مربوط به تکرار پایه می شوند.

فاطمه قربان درباره بیشترین میزان افت تحصیلی در دوره ابتدایی گفت: پایه اول دبستان بیشترین افت تحصیلی را در بین سایر پایه های دوره ابتدایی دارد که مهمترین علت آن ناآشنایی دانش آموزان این پایه با فضای مدرسه و محیط کلاس درس است.

معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش ادامه داد: بدلیل اینکه دانش آموزان کلاس اولی به فضای مدرسه آشنایی ندارند بیشتر از سه ماه فرصت لازم است که آنها با مدرسه، معلم، دوستان و کلاس درس آشنا شوند و همین امر باعث می شود در بیش از یک سوم از سال تحصیلی کیفیت یادگیری آنها مطلوب نباشد و افت تحصیلی در پایان سال به وجود آید.

قربان با تاکید بر اینکه گذراندن دوره پیش دبستانی در کاهش افت تحصیلی در پایه اول دبستان بسیار موثر خواهد بود گفت: در حالی که دوره پیش دبستانی در نظام آموزشی یک دوره رسمی به شمار نمی آید اما به دلیل تاثیر بالای آن آموزش و پرورش هر کجا که امکانات و فضا در مدارس وجود داشته باشد برای برپایی این دوره اختصاص می دهد.

به گفته قربان گذراندن دوره پیش دبستانی برای همه کودکان 6 ساله یک نیاز ضروری است.

معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش از مردودی 6 درصد از دانش آموزان کلاس اولی خبر داد و گفت: این دانش آموزان مجبور به تکرار پایه اول می شوند که سعی داریم این میزان را در سالهای بعد به صفر برسانیم.

کد خبر 97699

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 2 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 2
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • امي IR ۰۷:۵۸ - ۱۳۸۹/۰۷/۱۳
  0 0
  با اين معلمايي كه امسال جذب كردند غير از افت تحصيلي بايد افت روحي و جسمي هم با خودش بياره .سايتهاي خبري مثل سيب زميني فقط نگاه مي كنند!
 • بدون نام IR ۰۸:۱۲ - ۱۳۸۹/۰۷/۱۳
  0 0
  خب بنا را بر اين بگذاريد كه اصلاً سه ماه بچه‌هاي كلاس اول درس نخوانند. 6 ماه وقت بگذاريد براي آموزش. آن‌وقت لازم نيست دانش‌اموز يك سال از عمرش را تلف كند. بگذاريد در اين دو سه ماهه بچه‌ها ورزش و بازي كنند و وقتشان را بيش‌تر صرف دوست شدن بكنند. اين‌طوري هم بچه‌ها را با نشاط مي‌كنيم، هم اين مشكل برطرف مي‌شود.