نماینده عضو فراکسیون امید: برخی نگاه منفی به نطق‌های نمایندگان دارند/ باید مشکلات را به‌عنوان نماینده مردم در حریم رهبری بیان کرد

ایرنا نوشت: یک عضو فراکسیون امید می‌گوید: روالی که درباره تأیید صلاحیت نامزدها وجود دارد، حریت و آزادگی نمایندگان را محدود می‌کند، در حالی که نماینده باید زبان گویای مردم باشد.

غلامرضا حیدری، نماینده مردم تهران به مناسبت روز مجلس درباره دستاوردهای نمایندگان مجلس دهم می‌گوید: حق انتخاب و تأیید هیأت دولت، تصویب بودجه سالانه، قوانین مورد نیاز و حق تحقیق و تفحص در همه امور طبق قانون اساسی برعهده مجلس است. باید در این نکته تأمل کرد که این مجلس تا چه حد در انجام این وظایف موفق بوده است!

نماینده تهران در همین راستا می‌افزاید: به نظر من موانعی وجود دارد که کارآمدی مجلس را کاهش می‌دهد.

حیدری می‌گوید: موانعی مانند اسناد بالادستی، ابزار قانون‌گذاری مجلس را محدود می‌کند یا هیأت نظارت بر حسن اجرای سیاست‌های کلی نظام که تقریباً نقش شورای نگهبان را ایفا می‌کند. به نظر من این هیأت، شبهه خلاف قانون اساسی دارد. موضوع دیگری که باید به آن توجه داشت، مسئله تأیید صلاحیت نامزدهای انتخابات مجلس است. روالی که درباره تأیید صلاحیت نامزدها وجود دارد، حریت و آزادگی نمایندگان را محدود می‌کند، در حالی که نماینده باید زبان گویای مردم باشد.

وی ادامه می‌دهد: متأسفانه برخی از نهادها نیز نگاه منفی نسبت به پیشنهادها و نطق‌های نمایندگان دارند و به جای آن که از آن‌ها بهره‌گیرند، بنا را بر امنیتی شدن امور می‌گذارند. این‌ها موانع بزرگی است. به هر حال این‌گونه نیست که همه بخواهند شاکله و توان مرحوم مدرس را داشته باشند.

این عضو فراکسیون امید با بیان اینکه برخی از راهبردهای کلان کشور نیز از موانع مجلس محسوب می‌شوند، تصریح می‌کند: یکی از این راهبردها مربوط به روابط خارجی ماست که با کشورهای دیگر در تنش هستیم. ما باید در نظر داشته باشیم از دل تحریم، توسعه و سازندگی بیرون نمی‌آید. سیستم دور زدن تحریم‌ها که دولت‌های قبلی مبدع آن بودند، هزینه‌های ما را افزایش و درآمدهای ما را کاهش می‌دهد. در حالی که مجلس باید برای توسعه کشور و حل مسائلی که گریبان مردم را گرفته است، اقدام مؤثر کند. درواقع، مجلس به جای آن که درگیر دور زدن تحریم‌ها باشد، باید بداند چه استراتژی را به کار بندد تا از تحریم‌ها پیشگیری کند.

حیدری در پاسخ به این پرسش که مهم‌ترین کاستی این مجلس چیست، می‌گوید: آن‌گونه که باید در رفع مشکلات عمومی مردم، از قبیل تورم شدید، افزایش قیمت‌ها، کاهش درآمدها و ارزش پول ملی راهگشا نبوده است.

وی با اشاره به مسئله مؤسسات مالی غیرمجاز بیان می‌کند: مؤسسه قرض‌الحسنه برای یک محله است، نه آن که یک باره توسط مافیا به‌صورت قارچ در کشور توسعه پیدا کنند و سپس از مردم کلاهبرداری کنند. بعد هم برای رفع آن مشکل، پمپاژ نقدینگی کردند که این با توجه به رقم 35 هزار میلیاردی آن، باعث افزایش تورم و کاهش پایه پولی شد. یعنی مجلس با وجود تلاش‌ها نتوانست آن‌گونه که باید عمل کند، هرچند تلاش کردند مالباختگان به اموال خود دست یابند، اما این شکل از پرداخت هم عملاً از جیب مردم بود.

نماینده تهران با اشاره به عدم اجرای کامل همسان‌سازی حقوق بازنشستگان می‌گوید: مواردی از این دست مانع از درخشان شدن کارنامه مجلس می‌شود. البته رئیس مجلس می‌توانند برای انجام چنین اموری و رفع موانع از مقام رهبری رهنمود و کمک بگیرند، البته من نمی‌دانم در جلسات با ایشان چه می‌گویند.

وی در همین راستا تأکید می‌کند: باید مسائل و مشکلات را به‌عنوان نماینده مردم در حریم رهبری بیان کنند تا در تصمیم‌گیری‌ها اثربخش باشد. خاطرم هست چند ماه پیش از پذیرش قطعنامه، بنده نماینده مجلس بودم و برای کاری خدمت آقای روغنی زنجانی، رئیس وقت سازمان برنامه و بودجه رسیدم. ایشان شرحی از وضعیت بد اقتصادی و به‌طور مثال اوضاع کشتیرانی کشور ارائه کردند. از ایشان پرسیدم این گزارش را خدمت امام‌(ره) رسانده‌اید؟ گفتند خیر! ما دو رئیس ( نخست‌وزیر و رئیس‌جمهوری) داریم. من گفتم این گزارش را خدمت امام(ره)‌ بدهید. بعد ایشان این گزارش را به امام(ره) دادند و همین گزارش‌ها از وضعیت بد اقتصادی باعث شد حضرت امام(ره) که فرموده بودند اگر جنگ بیست سال هم طول بکشد، خانه به خانه تا سقوط صدام پیش خواهیم رفت، تصمیم گرفتند قطعنامه را بپذیرند.

2929

کد خبر 994974

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 7 =