درهای خودکشی یکی از نوستالژیک‌ترین و در عین حال جالب‌ترین درهای عرضه شده در تاریخ صنعت خودروسازی هستند که همچنان برخی از برندهای مطرح جهان خودرو مانند رولز رویس از آن در طراحی و ساخت خودروهای به روز خود استفاده می کنند.

زهرا چنگیز: درهای خودکشی اصطلاحی است که برای درهای قدیمی خودروها به کار برده می شد؛ همان درهایی که لولای آنها به‌ جای قرارگیری در ستون جلوی خودرو، در ستون عقب قرار گرفته و اگر این درها به‌هنگام حرکت خودرو کمی باز شوند، به‌دلیل نحوه قرارگیریشان مانند یک بادبان عمل کرده و پس از مدت کوتاهی به‌طور کامل باز یا حتی از جای خود کنده می‌شوند. به همین دلیل هم نام این درها را «خودکشی» گذاشته اند.

گرچه مدل درهایی چون پروانه ای و لامبو طرفداران بیشتری دارند اما چندین سال است که شرکت خودروسازی آمریکایی لینکلن بر آن شده که کمی به درهای در حال فراموشی رجوع کند و با به کار بردن درهای خودکشی در سری کانتیننتال خود بار دیگر بر سر زبان ها بیفتد.

شرکت لینکلن با ارائه ی طرحی از کانتیننتال 80، 80 امین سالگرد نخستین استفاده از نام کانتیننتال برای سری لوکس خود را جشن می گیرد. مدل 80 که در سال 2020 میلادی ساخته خواهد شد از ویژگی های قابل توجهی از جمله درهای باشکوه خودکشی برخوردار خواهد بود. به طور کلی این مدل 6 اینچ کشیده تر از مدل استاندارد است تا امکان باز شدن درها تا  90 درجه فراهم شود و سوار و پیاده شدن از آن سهل تر و زیباتر شود. این مدل نیز مانند سایر کانتیننتال ها مجهز به یک موتور دو توربوشارژر 3 لیتری v6 است که توانایی تولید قدرتی در حدود 400 اسب بخار و گشتاوری در حدود 542 نیوتن در متر دارد.

منبع: topgear

6767

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 3 =
بلیط هواپیما