با توجه به هشدار سازمان خواربار جهانی (فائو) بارندگی‌هایی که در هفته‌های اخیر در کشور داشته‌ایم، به عنوان یک جاذبه برای ورود و حمله حجم عظیمی از گله‌های ملخ شده که از شبه جزیره عربستان به ایران می‌آیند.

در حال حاضر شش استان جنوبی کشور درگیر هجوم ملخ‌های مهاجر هستند که با توجه به اینکه هرمزگان پیشانی ورود این ملخ‌ها به حساب می‌آید، بیشترین میزان درگیری را نیز با این آفت دارد.

در اوایل بهمن ماه سال گذشته اولین گزارش احتمال حمله ملخ صحرایی به کشور از سوی فائو دریافت شد و پیرو آن سریعاً کارشناسان سازمان حفظ نباتات به ۶ استانی که این احتمال می‌رفت، آماده‌باش دادند.

به گفته رئیس سازمان حفظ نباتات کشور با اشاره به پایش و ردیابی گسترده ریزش ملخ در ۶ استان کشور، تاکنون ۸۴ مورد ریزش دسته‌جات ملخ‌های صحرایی به کشور رخ داده و عملیات مبارزه با ملخ صحرایی تاکنون در سطح ۴۸ هزار و ۵۰۰ هکتار از مناطق آلوده به این آفت در کشور انجام شده است و پیش بینی می‌شود با وجود پوره گذاری صورت گرفته، این مبارزه تا سطح ۲۰۰ هزار هکتار افزایش یابد.

این مقام مسئول اظهار کرد: با وجود اینکه ۲۰ درصد محصولات زراعی کشور، ۳۶ درصد تولید محصولات زراعی و باغی کشور، ۳۸ درصد بیشه زارها و ۲۱ درصد مراتع کشور در این ۶ استان قرار دارد، این اطمینان را به مردم و کشاورزان خواهیم داد با تلاش دوچندان و اقدام به موقع همکاران در سازمان‌های جهاد کشاورزی استان‌ها و دیگر دستگاه‌های مرتبط هیچ‌گونه خسارتی به باغات و مزارع کشور وارد نشود.

در هرمزگان و ۵ استان دیگر به دو صورت زمینی و هوایی کار مبارزه با آفت ملخ صحرایی در حال انجام است. این گزارش تصاویری از مبارزه با هجوم ملخ‌های مهاجر در اطراف شهرستان رودان استان هرمزگان را نشان می‌دهد.

عکس‌ها: ایسنا
​۲۵۶۲۸۲

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =