مراسم سنتی و مذهبی قالیشویان مشهد اردهال، صبح امروز جمعه، ۱۲ مهر، با حضور هزاران نفر از دوست‌داران اهل‌بیت (ع) که از سرتاسر ایران در کاشان حضور پیدا کرده‌اند در حال برگزاری است. عکس‌ها: باشگاه خبرنگاران جوان

اولین جمعه از ماه مهر، در میان کاشانی‌ها به جمعه «جار» یا روز فراخوانی مردم به مراسم قالی‌شویی معروف است. دومین جمعه ماه، به جمعه «قالی» که امروزه به آیین سنتی مذهبی قالیشویان معروف می‌باشد.

قالیشویان تنها مراسم سنتی مذهبی است که برگزاری آن مطابق تاریخ شمسی است، نمایش نمادین تشییع و به خاکسپاری حضرت سلطان علی بن امام محمد باقر (ع) است.

امامزاده سلطان علی‌بن محمد که یکی از چهار امامزاده معلوم‌النسب و دارای تاریخ مستند در ایران است، که مطابق روایت‌های تاریخی در سال ۱۱۳ هـجری قمری بنا به درخواست دوست‌داران اهل بیت از اهالی چهل حصاران و فین کاشان به این منطقه هجرت کرد.

او در سال ۱۱۶ هجری در منطقه اردهال همراه با ۱۰۰ تن از یاران باوفای خود پس از جنگی نابرابر به شهادت می‌رسند، سر از بدن مبارکش جدا کرده و نزد دارالخلافه می‌فرستند. بدن مطهر این امامزاده واجب‌التعظیم و یارانش را از قتلگاه به مکان فعلیِ حرم مطهر در اردهال منتقل کرده و در محلی که وصیت فرموده بود دفن می‌کنند. 
۴۱۲۸۲

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 2 =