در این گزارش تصویری، بهترین عکس‌های علمی چند روز اخیر را به انتخاب سایت پاپ‌ساینس با هم مرور می‌کنیم: از بید پشمالوی ونزوئلایی و تصویر تندباد ایزاک در شب گرفته، تا پای مصنوعی ورزشکاران پاراالمپیکی و عکسی نادر از آرمسترانگ بر روی ماه.

پنگوئن روی ترازو: وزن‌کشی سالیانه باغ‌وحش ZSL لندن اخیرا انجام شده است، که طی آن نگهبانان باغ‌وحش به اندازه‌گیری تمام جانوران پرداخته‌اند. این تصویر یک مامور را در حال وزن کردن یک پنگوئن هامبولت نشان می‌دهد.
 

عکسی نادر از آرمسترانگ: علی‌رغم اینکه آرمسترانگ نخستین انسانی بود که افتخار قدم گذاشتن بر سطح ماه را به دست آورد، عکس‌های چندانی از خود او روی ماه در دست نیست. اغلب اوقات وی دوربین را به دست داشت و عکس می‌گرفت. شاید این عکس تنها تصویر واضحی باشد که از وی بر سطح ماه وجود دارد. این عکس نخستین بار توسط نویسنده فضایی، اندرو چایکین کشف شد، و در کتاب وی با عنوان «صداهایی از ماه» نیز چاپ شده است.
 

چشم‌انداز زمین از ماه: این تصویر زیبا از زمین توسط یکی از افرادی که برای نخستین بار قدم به روی ماه گذاشتند و از همان نقطه فرود گرفته شده است، اما نه باز آلدرین و نه نیل آرمسترانگ به یاد ندارند که کدام‌یک این عکس را گرفته‌اند. برای مشاهده عکس‌های تاریخی بیشتر از این سفر اینجا کلیک کنید.
 

بید پشمالوی ونزوئلایی: بید پشمالوی ونزوئلایی جزو موجوداتی است که تنها شاید حقیقت داشته باشد. این عکس مربوط به سال 2009 / 1388 است، و توسط یک جانورشناس حقیقی گرفته شده است. اما علاوه بر نظرات مخالفین، تردیدهایی در خصوص اینکه این بید واقعا چیست (یک گونه جدید یا چیزی دیگر) وجود دارد.

 

زلزله امروز سان فرانسیسکو: شان کلوور عکاس، عکس‌های پس از زلزله 1960 سان فرانسیسکو را با عکس‌های امروز شهر در همان روز زلزله ترکیب کرده است. نتیجه کار پنجره‌ای وهم‌آور و ترسناک از چیزی است که این شهر در صورت وقوع یک زمین‌لرزه در زمان مدرن به نظر خواهد رسید. برای مشاهده تمام مجموعه اینجا را کلیک کنید.
 

آتش‌بازی با سرعت آهسته: دیوید جانسون مجموعه عکسی از فستیوال بین‌المللی آتش‌بازی اتاوا کانادا تهیه کرده است. این عکس زیبا و سورئال با تغییر فوکوس دوربین طی یک نوردهی بلندمدت گرفته شده است. برای دیدن عکس‌های بیشتر اینجا کلیک کنید.
 

زحل و تایتان: اگرچه این اواخر مریخ‌نورد کیوریاسیتی تمام توجهات را به خود جلب کرده است، اما کاوشگر کاسینی ناسا توانسته است با ارسال این عکس (با رنگ واقعی) از زحل که حلقه‌های آن همچون شمشیری از میان تایتان گذشته‌اند، خودی نشان دهد. برای اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید.
 

پای مصنوعی: پشت صحنه بازی‌های پاراالمپیک لندن متخصصانی هستند که بر روی آخرین اندام‌های مصنوعی ورزشکاران کار می‌کنند. سوزانه پلانکت این عکس را از متخصصی به نام مارکو سالوسکی گرفته است، که مشغول کار بر روی پای مصنوعی پرتابگر دیسک بریتانیایی، دارن درنالاگی است.
 

تندباد ایزاک در شب: عکس‌های رنگی زیادی از تندباد دریایی ایزاک که در حال نزدیک شدن به سواحل آمریکا است منتشر شده است؛ اما این چشم‌انداز که توسط ماهواره Suomi-NPP گرفته شده است، تصویری بدشگون را از این تندباد به تصویر می‌کشد.
 

منبع: پاپ‌ساینس – ترجمه: محمود حاج‌زمان

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 1 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 3
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • مسافر IR ۰۲:۰۰ - ۱۳۹۱/۰۶/۱۳
  3 1
  در تصویر چشم‌انداز زمین از ماه چرا ستاره ای پیدا نیست؟
  • دبیر سرویس دانش IR ۱۳:۲۲ - ۱۳۹۱/۰۶/۱۳
   5 2
   کاربر محترم، برای ثبت نور ستارگان در عکس به نوردهی بلند مدت (ستارگان بسیار پرنور از مرتبه چند ثانیه و دیگر ستارگان تا حداقل 30 ثانیه) نیاز دارید. این درحالی است که به خاطر تابش نور خورشید، زمان عکسبرداری از این سطح ماه و فضانوردان و ... حدود 1/125 تا 1/250 یا در کندترین حالت 1/30 ثانیه است و در این زمان اندک، نوری از ستارگان در نگاتیو یا سی.سی.دی ثبت نمی شود. فضانوردان ایستگاه فضایی برای آنکه بتوانند رد ستارگان را ثبت کنند، از نوردهی های چند ده ثانیه ای استفاده می کنند.
 • بدون نام IR ۱۱:۲۳ - ۱۳۹۱/۰۹/۱۱
  0 0
  آیا واقعا انسان پا به کره ماه گذاشته؟ رو بعضی عکسایی که منتشر شده بحثایی هست... مثلا اینکه در سطح کره ماه باد وزش نداره ولی پرچم ایالت متحده در اهتزازه و موج داره .. یا اینکه سایه های اجسام در یک تصویر در جهات مختلفیه . مثلا سایه سنگ با سایه پایه فضاپیما در یک جهت نیستند . لطفا دبیر سرویس دانش جوا بدند اگر ممکنه.