گزارش تصویری امروز، عکس‌هایی است که به انتخاب نشنال جئوگرافیک از بزرگ‌ترین ماهیان آب شیرین جهان به نمایش در آمده است. باورتان می‌شود چنین موجوداتی هم وجود دارند؟

1- آراپیما و شناگر
یک شناگر وارد آکواریوم بزرگی در شهر مانواس برزیل شده که یک ماهی آراپیمای بالغ در آن نگهداری می‌شود. این غول آمریکای جنوبی که در برزیل pirarucu و در شیلی piache نامیده می‌شود، یکی از بزرگترین ماهیان آب شیرین در دنیا است. طول برخی از آنها به بیش از 3 متر و وزنشان به 180 کیلوگرم می‌رسد. با توجه به حجم ماهیگیری صنعتی در دنیا، ماهیانی به این بزرگی واقعا نادر هستند. آراپیما موضوع  چندین پروژه حفاظت از محیط زیست در آمریکای جنوبی است، که شامل چندین منطقه ماهی‌گیری ممنوع و محدودیت در ماهی‌گیری می‌شود.

2- پاروماهی خشک شده
در این تصویر جهانگردانی از کنار یک پاروماهی خشک شده در معرض نمایش در موسسه پژوهش‌های ماهیان رود یانگ‌تسه در جینگژوی چین می‌گذرند. این گونه به شدت در معرض خطر در رود یانگ تسه چین زندگی می‌کند و مدعی عنوان بزرگ‌ترین ماهی آب شیرین جهان است. بدبختانه، ماهیگیری بی‌رویه و ساخت سدها، اثر شدیدا منفی بر تعداد این ماهیان گذارده‌اند. از سال 2003/1382 به این سو، حتی یک پاروماهی هم در طبیعت مشاهده نشده است، و دانشمندان نگران این هستند که این گونه عملا منقرض شده باشد.

3- سگ ماهی چینی
یک جفت سگ ماهی چینی در حال شنا در آکواریوم شهر پکن چین هستند. این لویاتان آب شیرین که می‌تواند تا 5 متر رشد کند، یکی از بزرگ‌ترین گونه‌های ماهیان خاویاری در جهان است. سد سازی در چین منجر به کاهش تعداد آنها شده و این گونه را وارد فهرست گونه‌های در معرض خطر کرده است.

4- ماهی خاردار غول آسا

یک پسر بچه عکسی یادگاری را در کنار یک ماهی خاردار غول آسا گرفته است، آن هم در ساحل رود تونلی ساپ در نزدیکی پنوم‌پن کامبوج. این ماهی که در تور ماهی‌گیران محلی گیر کرده بود، در جریان یک تحقیق بر روی گونه‌های بزرگ ماهیان آب شیرین در حوزه رود مکونگ، علامت زده شد و دوباره در رودخانه رها شد. گفته می‌شود که بزرگ‌ترین ماهی از این نوع که تا کنون صید شده است، طولی برابر با 3 متر و وزنی برابر با 300 کیلوگرم داشته است، ولی امروزه ماهیانی با نصف طول این ماهی هم بسیار نادر هستند.

5- شکار ماهی خاردار

یک مرد کامبوجی که به داخل رود تونلی ساپ در نزدیکی پنوم‌پن رفته و به یک ماهی خاردار غول آسا زل زده و برایش ادا در می‌آورد. ماهی‌گیران این رودخانه، هر ساله چیزی بین 5 تا 10 تا از این ماهی‌ها می‌گیرند، امری که این منطقه را تبدیل به یکی از آخرین جاهایی در دنیا کرده که می‌توان ماهیانی به این بزرگی را در آن دید.

6- بچه سفره ماهی

مردی، یک بچه سفره ماهی را که توسط ماهیگیران محلی رودخانه بانپاکونگ در نزدیکی بانکوک تایلند شکار شده، در دست گرفته است. طول بدن سفره ماهی مادر می‌تواند تا 4 متر برسد و وزن ان هم بین 90 تا 140 کیلوگرم است. دانشمندان امیدوارند که وجود یک بچه و مادر باردار او به این معنی باشد که این رودخانه می‌تواند مامن امنی برای این گونه در معرض خطر باشد.
7- سفره ماهی غول پیکر
متخصصان ماهی‌ها بر این باورند که سفره ماهی غول پیکر، مانند این یکی که در رود مکونگ تایلند مشاهده شده است، بزرگ‌ترین گونه آب شیرین در جهان است. طول بدن این یکی تقریبا 4 متر بود.

8- سگ ماهی دریاچه

سگ ماهی که روزگاری به وفور در دریاچه‌های بزرگ امریکای شمالی و رود می‌سی‌سی‌پی یافت می‌شد، در حال ناپدید شدن است. این هیولاهای آب شیرین، که بزرگ‌ترین ماهی‌های این قاره هستند، عمری بسیار طولانی دارند. طبق براورد دانشمندان، یک ماهی دو متری که در سال 1953/1332 در کانادا صید شد، 152 سال عمر داشت.

9- گربه ماهی غول پیکر

گربه ماهی غول پیکر مکونگ، یکی از بزرگ‌ترین ماهی‌ها در دنیا است، درست مانند این یکی که کف قایق ماهیگیر افتاده و طول بدنش به 3 متر و وزنش به 300 کیلوگرم می‌رسد. این گونه شدیدا در خطر انقراض، از شکار بیش از حد، ساخت سدها و نابودی زیست بوم خود رنج می‌برد.

10- گربه ماهی غول پیکر مکونگ
یک مرد کامبوجی که در حال تماشای یک گربه ماهی غول پیکر در داخل رودخانه تونلی ساپ است. این نمونه که 230 کیلوگرم وزن داشت، در تور ماهیگیران افتاده بود، که بعدا آن را آزاد کردند.


11- گربه ماهی رودخانه‌ای
دو پسر بچه که دو گربه ماهی رودخانه‌ای را روی دوش انداخته و با خود می‌برند. این ماهی که روزگاری یکی از غذاهای اصلی کامبوجی‌ها بود، در 20 سال اخیر نزدیک به 90 درصد جمعیت خود را از دست داده است.

12- قزل آلای غول پیکر اوراسیا

قزل آلای غول پیکر اوراسیا، که تایمن هم نامیده می‌شود، به خاطر سیری ناپذیری خود مشهور است. این ماهی تقریبا هر چیزی را می‌خورد، از ماهیان دیگر گرفته تا اردک‌ها و موش‌های آبی. علت مرگ این ماهی 1.5 متری در ساحل رود اگور در شمال مغولستان، این بود که یک قربانی یک متری هم نوع خود را خورده بود که در گلویش گیر کرد و او را خفه کرد.

13- تخم قزل آلا

ماهیان قزل آلای اوراسیا، تخم خود را در لانه‌ای می‌گذارند که رد نامیده می‌شود، و در بستر رودهای روان حفر می‌شود. بچه‌های این ماهی باید از شکارچیان مختلفی فرار کنند، ولی انواع بالغ این گونه، که می توانند تا دو متر هم رشد کنند، سلاطین رودخانه هستند.

14- سر تایمن
تایمن، بزرگ‌ترین ماهی سالمون دنیا است. برخی از این ماهی‌ها به طول 2 متر و وزن 100 کیلوگرم می رسند. این ماهی که روزگاری در کل روسیه، مغولستان و چین پیدا می‌شد، در تقریبا کل زیست بوم خود، از نابودی زیست بوم و شکار بیش از حد رنج می‌برد.

53271

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 10 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 13
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • مریم A1 ۱۷:۱۷ - ۱۳۹۲/۰۵/۰۷
  34 1
  یعنی تغییر دادن این روش پخش تصاویرتون اینقدر سخته که با وجود این همه کامنتهای انتقادی و البته پذیرفتنش توسط شما باز هم هیچ اقدامی نمیکنید؟؟؟!!!!!!!
  • بی نام A1 ۱۹:۴۶ - ۱۳۹۲/۰۵/۱۴
   5 2
   یه قراری بزارین حضورا با گل وشیرینی بیایم.... شاید راضی بشن کوتاه بیان این کامنت های مسخرشون رو از رو عکسها بردارن
  • جالینوس A1 ۱۹:۵۰ - ۱۳۹۲/۰۵/۱۴
   4 1
   از خبر آنلاین که آبی گرم نمیشه اما اگه اون علامت گوشه سمت راست پایین رو بزنید تصویر بزرگ میشه یه مقدار شرایط قابل تحمل تر میشه!
 • بی نام A1 ۱۷:۲۲ - ۱۳۹۲/۰۵/۰۷
  11 1
  ای بابا حالا ام که بالاخره شماره زدین واسه توصیحات باز زیرش نوشتین که !!!
 • بی نام A1 ۱۷:۳۸ - ۱۳۹۲/۰۵/۰۷
  8 2
  بچه سفره ماهیه چه نازه!
 • بی نام A1 ۲۰:۳۳ - ۱۳۹۲/۰۵/۰۷
  8 1
  آقا خواهش میکنم این امکان رو بذارید که نوشته های زیر عکسها قابل حذف کردن باشد. من قبلاً هم این درخواست رو کردم. واقعاً خودتون که عکسها رو نگاه می کنید نمی فهمید نوشته های زیر اون چقدر مزاحمه! حداقل اگه امکان این کار نیست زیر همین کامنت جواب بدید.
  • بی نام IR ۰۰:۵۹ - ۱۳۹۲/۰۵/۱۰
   3 2
   علتش اینکه که نمیخان از عکساشون در سایت های دیگر استفاده بشه
 • محسن IR ۰۴:۴۱ - ۱۳۹۲/۰۵/۰۸
  1 1
  سلام ، پس چرا از ماهی غول پیکر رودخانه آب شیرین سیمره واقع در شهرستان دره شهر در بین این اسامی خبری نیست این ماهی که با نام محلی سونگ در بین مردم محل معروف است با رکوردهای ثبت شده با طول 1.5 متر و وزنی بالای 150 کیلوگرم در بین علاقه مندان به محیط زیست و ماهیگیران شناخته شده است البته تصاویر بسیار چه به صورت عکس و چه به صورت ویدئو در بین علاقمندان به این ماهی وجود دارد ولی افسوس که مثل بسیاری از جاذبه هایمان ناشناخته مانده جهان که بماند هموطنان مان نیز از آن بی خبرند . به نظر شما مقصر اصلی در این موارد کیست؟
 • بی نام A1 ۰۶:۴۱ - ۱۳۹۲/۰۵/۰۸
  3 1
  توروخدا این توضیحات رو روی تصاویر ننداز جلوی تصاویر رو بدجوری میگیرین
 • آشنا IR ۰۹:۴۴ - ۱۳۹۲/۰۵/۰۸
  1 5
  آقا مردیم بسکه همه از نوشته های زیر عکسها ایراد گرفتند. دوستان شما اگه مربع سمت راست عکس روکلیک کنید و بعد روی allowکلیک کنید مشکلت تان حل میشه ها.این 1000 بار. حالا بازم بگید و خبر هم گوش نده نصف نظرات شده فقط همین.
 • بی نام A1 ۱۰:۳۰ - ۱۳۹۲/۰۵/۰۸
  4 1
  توروخدایه کاری کنین بشه عکساره دانلودکرد
 • بی نام A1 ۱۵:۵۵ - ۱۳۹۲/۰۵/۰۸
  4 0
  سگ ماهی چینی چیه برادر من تاس ماهیه دریای خزر است لطفا کارشناسان شیلات نظر بدهند
 • مهراد A1 ۰۷:۵۵ - ۱۳۹۲/۰۵/۰۹
  9 1
  واقعاً روش نشون دادن عکسهاتون به درد خودتون میخوره