محققان در اکسفورد بر مبنای میزان بازدید از سایتها، اولین نقشه امپراتوران اینترنتی را ترسیم کردند.

 

مطابق نقشه ترسیم شده توسط موسسه تحقیقات اینترنتی آکسفورد {لینک} گوگل با حکومت در 62 کشور جهان بزرگترین امپراتوری را در دنیای دیجیتال به خود اختصاص داده است.

دکتر مارک گراهام و استفانو ساباتا تعداد ملاقات کنندگان unique از یک سایت را در یک روز با تعداد صفحات بازدید شده در یک روز در کشور مورد تحقیق را ترکیب کرده و آمار مندرج را بدست آوردند.منبع آماری آنها سایت الکسا بوده و مطابق آن بعد از گوگل که در 62 کشور امپراتوری می کند، سایت فیس بوک با 50 کشور، رتبه دوم پربازدید ترین سایت را به خود اختصاص داده است.

سومین رتبه  متعلق به سایت بایدو چین است که نسخه بدل گوگل ساخته چینی ها است که در دو کشور محبوب ترین و پربازدید ترین (چین و کره) محسوب می شود.

گفتنی است آمار اخذ شده مربوط به ماههای جولای و آگوست 2013 است که از سایت الکسا اخذ شده و مطابق آن نقشه عصر امپراتوران اینترنتی ترسیم شده است.

هر رنگ نشان دهنده بیشترین تعداد بازدید از یک سایت در کشور و منطقه مورد نظر است و هر سه بلوک نیز نماینده 1 میلیون کاربر اینترنتی است.

کشورها در سایز غیرمعمول نشان داده شده اند که دلیل آن نوع موتور جستجو در منطقه حاکمیت آن سایت است. گوگل به رنگ قرمز و فیس بوک نیز به رنگ آبی نشان داده شده است.

رنگ بنفش متعلق به یاهو است و جالب اینکه در حالی که گوگل در غرب حکومت می کند، نتوانسته در ژاپن نفوذ داشته باشد و همچنان یاهو در این کشور عرض اندام می کند. چین و کره نیز به رنگ سبز موتور بایدو را نشان می دهند که در انی منطقه محبوب تر از سایر سایتها و موتورهای جستجو است.

برای دیدن اینفوگرافیک زیر روی تصویر کلیک کنید

عصر امپراتوران اینترنتی را در این نقشه ببینید

بر این اساس گوگل در اروپا و شمال امریکا و اقیانوسیه حکومت می کند و فیس بوک در خاورمیانه، شمال افریقا و منطقه اسپانیای زبان در قاره امریکا حکومت می کند.

برخی مناطق آسیا البته نسبت به این امپراتوری واکنش مقاومتی نشان داده اند و بایدو در چین و کره سمبل این موضوع هستند که بیشترین جمعیت یکدست اینترنت دنیا را نیز در خود جای داده اند.(در کره بایدو جلوتر از موتور خود کره ای ها بنام Naver است.)

منطقه دیگر قابل بحث در آسیا همان طور که گفته شد ژاپن و امپراتوری یاهو براین سرزمین است. یاهو در تایوان(بعد از خریداری کمپانی Wretch)، روزنامه الوطن ویس در فلسطین، سایت ایمیل mail.ru در قزاقستان و شبکه اجتماعی VK در بلاروس و موتور جستجوی Yandex در روسیه سایتها و حکومتهایی هستند که به نوعی استقلال از گوگل و فیس بوک برای خود تشکیل داده اند.

در مورد افریقا در کشورهایی مانند کنیا، ماداگاسکار، نیجریه و افریقای جنوبی امپراتوری گوگل و در غنا، سنگال و سودان امپراتوری فیس بوک می درخشد.

در 14 کشور نیز یوتیوب که متعلق به گوگل است نیز پربازدید ترین سایت محسوب می شود. در کشورهایی که گوگل حکومت می کند، نیمی از جمعیت اینترنت دنیا در آنجا زندگی می کنند.(بیش از 1 میلیارد ) و بایدو بدلیل جمعیت زیاد در چین و کره در این رده دوم هستند.(نیم میلیارد)

در 50 کشوری هم که فیس بوک حکومت می کند ، کل جمعیت اش 280 میلیون است.

ما هنوز در ابتدای شروع این امپراتوری هستیم و باید سالها بعد ببینیم این نقشه چگونه تغییر می کند.

برای دیدن نقشه زیر در ابعاد بزرگتر روی تصویر کلیک کنید

عصر امپراتوران اینترنتی را در این نقشه ببینید

منبع: آکسفورد

5656 

 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 7 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 10
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • ارتش سرخ ایران IR ۰۵:۵۶ - ۱۳۹۲/۰۷/۱۳
  همه جا قرمزته همه دنیا فهمیدن قرمز رنگ برتره
  • بی نام IR ۰۶:۲۷ - ۱۳۹۲/۰۷/۱۳
   47 15
   پس بگو ارتش سرخ جان... آسیا دیگه واستون کوچیک شده که نیگاش نمیکنین. جهانی فکر کردن اینجوریه دیگه.... فقط خدا کنه هوس مدیریتش به سرتون نزنه :-)
 • اسم A1 ۰۶:۰۶ - ۱۳۹۲/۰۷/۱۳
  106 1
  اینا همه ایرانین با قند شکن که به نت وصل میشن ip شون عوض میشه
 • محسن A1 ۰۶:۳۰ - ۱۳۹۲/۰۷/۱۳
  128 3
  سایت پیوندها که در ایران اوله؟؟؟؟
  • بی نام A1 ۱۴:۴۱ - ۱۳۹۲/۰۷/۱۳
   24 0
   اول گوگل، بعد پیوند ها هم به صورت مصنوعی و زورکی دوم شده.
 • بی نام A1 ۰۷:۱۳ - ۱۳۹۲/۰۷/۱۳
  45 1
  خوبه ایران رو گوگل زده اگه فیس بوک میشد خیلی آبرو ریزی بود!!!
 • آرمان IR ۰۸:۲۱ - ۱۳۹۲/۰۷/۱۳
  31 1
  با فیلطر شکن که وارد بشیم آی پی کشورهای دیگر ثبت میشود هر دفعه هم آی پی با دفعه قبل فرق داره!!!! پس این آمار کاملا غلطه! فکرشو بکن چند ده ملیون شاید هم چند صد آی پی کشور های دیگه (که از ایران وصل شدن) کل این آمار رو میریزه به هم!!
 • بی نام IR ۰۸:۳۲ - ۱۳۹۲/۰۷/۱۳
  6 4
  جالبه که تمایل به فیس بوکُ 2 خود آمریk آبی نزده!
 • دكتر ع A1 ۰۹:۰۴ - ۱۳۹۲/۰۷/۱۳
  14 3
  اگر اين نوع امپراتوري را در جهان كنوني به رسميت بشناسيم بدان معناست كه ايران نقشي در اين امپراتوري اطلاعاتي نداشته و جاي بسي تاسف است كه مديران تصميم گير در حوزه فناوري كه امنيتي هستند با تصميم هاي سنتي و غلط خود آينده كشور در بعد فناوري اطلاعات از همين حالا خراب كرده اند. آيندگان از ما تشكر نخواهند كرد.
 • میلاد RS ۰۸:۴۱ - ۱۳۹۲/۰۷/۱۴
  13 0
  افسوس بین این همه امپراتوری ما جز رعیت چیزی نیستیم . دنیای مجازیمون هم داغون تر از دنیای واقعی . والا