گروه تئاتر«زمان» این روزها نمایش «پروانه‌ مفرغی» را در تالار سایه تئاتر شهر به صحنه برده است.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، این نمایش بر اساس متنی از ویلیام گولدینگ با ترجمه هوشنگ پیرنظر اجرا شده و طراح و کارگردان آن هوشمند هنرکار است.

گروه تئاتر«زمان» یکی از گروه‌های قدیمی تئاتر ایران است که مهین اسکویی آن را در سال 1348 تاسیس کرده است. مهین اسکویی بازیگر و کارگردان تئاتر همسر زنده یاد مصطفی اسکویی بود. او بازیگری را در گروه عبدالحسین نوشین آغاز کرد و سال 1327 با همسرش زنده یاد مصطفی اسکویی برای تحصیل عازم فرانسه و پس از آن روسیه شد.

مهین اسکویی همزمان با پایان تحصیلاتش در تئاتر لونا چارسکی مسکو سال 1337 به ایران باز گشت و فعالیت تئاتری‌اش را ادامه داد.

او به مکتب استانیسلاوسکی کارگردان شهیر روسی علاقه داشت و روش او را در تربیت بازیگر و اجرای تئاتر در ایران دنبال می‌کرد. اسکویی علاوه بر تربیت شاگردان مختلف مجموعه «کارهنرپیشه روی نقش» را که در برگیرنده آرا و افکار استانیسلاوسکی در زمینه بازیگری بود ترجمه و از سوی انتشارات سروش روانه بازار نشر ایران کرد.

هنرمندان به نامی در دوره های مختلف نمایش‌های گروه «زمان» را همراهی کرده‌اند که از بین آن‌ها می‌توان به مهدی فتحی، سودابه اسکویی، محمود دولت‌آبادی، ولی شیراندامی، کاظم هژیرآزاد، منوچهر آذری، هوشنگ قوانلو، ناهید مسلمی، آزیتا نوری وفا و...اشاره کرد.

پس از مرگ اسکویی هوشمند هنرکار در مقام کارگردان مدیریت گروه تئاتر زمان را به عهده گرفت و نمایش‌هایی چون «سگ مرده» نوشته برتولت برشت، «حوالی کافه شوکا» نوشته یارعلی پورمقدم، «آنتیگونه» نوشته سوفوکل، «سلام و خداحافظ» نوشته آثول فوگارد و ... را به صحنه برد.

او در تازه‌ترین کار این گروه به سراغ متنی رفته که نویسنده آن ویلیام گولدینگ برنده جایزه نوبل و خالق رمان «سالار مگس‌ها» ست. گولدوینگ که بازیگری تئاتر را به صورت حرفه‌ای تجربه کرده، تنها یک نمایشنامه نوشته که «پروانه مفرغی» نام دارد.

ماجراهای این نمایشنامه در سده سوم میلادی می‌گذرد، زمانی که دین مسیحیت در حال اوج گیری است و امپراتوری روم باستان روبه زوال می‌رود. این تئاتر نخستین اجرای متن گولدوینگ در ایران است.

در اجرای هنرکار، کاظم هژیرآزاد نقش امپراتور را بازی می‌کند و فرزین محدث بازیگر نقش فانو کلس است که دست به ابداع و اختراع وسایل گوناگونی از جمله کشتی بخار و بمب می‌زند.

علی طاهری، کیارش لبانی، سیاوش جامع، کامیار محبی، شیدا ابراهیمی و نوید صفاریان از دیگر بازیگران این نمایش هستند.

این نمایش هر روز به استثنای روزهای شنبه ساعت 19 در تالار  سایه تئاتر شهر اجرا می‌شود.

عکس‌ها: ابراهیم حسینی

5757

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =
بلیط هواپیما
‍‍‍